Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

WOAK. Bardzo Młoda Kultura. Kultura ludowa – tradycja, animacja, inspiracja (zdjęcia)

Redakcja
Spodki WOAK - podsumowanie konkursu „Zapraszamy do Gry – lokalne projekty edukacji kulturowej”
Spodki WOAK - podsumowanie konkursu „Zapraszamy do Gry – lokalne projekty edukacji kulturowej” WOAK Białystok
Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku, jako operator programu Bardzo Młoda Kultura w województwie podlaskim, zorganizował 29 października 2019 r. bezpłatną konferencję pt. „Kultura ludowa – tradycja, animacja, inspiracja”, podsumowującą IV edycję konkursu „Zapraszamy do Gry – lokalne projekty edukacji kulturowej” oraz pierwszy rok projektu.

Udział w niej wzięli animatorzy, nauczyciele, pracownicy samorządu i wszyscy zainteresowani szeroko pojętą kulturą w naszym regionie. Nie zabrakło wymiany informacji z osobami zajmującymi się kulturą i edukacją na co dzień.

Bardzo Młoda Kultura jest programem ogólnopolskim zakładającym tworzenie sieci stałej współpracy pomiędzy instytucjami kultury i placówkami edukacyjno-oświatowymi, z wykorzystaniem kultury jako narzędzia do kształtowania postaw związanych z kreatywnością i innowacyjnością w działaniu. W Polsce realizuje go 16 instytucji kultury, a w województwie podlaskim jego operatorem jest Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku.

Poland 100 Best Restaurants 2019. Nasze restauracje wśród na...

W ramach działań informacyjnych, organizacyjnych, a także integrujących w tym roku WOAK zorganizował cztery wizyty studyjne połączone z warsztatami w czterech placówkach naszego województwa, dwie konferencje i osiem spotkań informacyjnych na terenie województwa podlaskiego. Pomysły na realizacje zadań i badań wspierał zespół sterujący – zaproszeni animatorzy i nauczyciele, którzy wskazywali istotne tematy i problemy, które z ich perspektywy powinno się zawrzeć w projekcie.

Na 14 warsztatach i szkoleniach z zakresu animacji kulturowej podnoszono kompetencje animatorów kultury, pedagogów i edukatorów, tak, by zdobyte umiejętności mogli wykorzystać przy własnych działaniach. Udział w nich wzięło 210 osób. Istotnym elementem całego programu stała się przestrzeń badawcza, a także autoewaluacji podejmowanych działań. Przy współpracy z Fundacją SocLab ukazała się „Diagnoza stanu edukacji kulturowej w województwie podlaskim”, dostępna również na stronie organizatora.

W poprzednich latach dużą popularnością cieszył się konkurs regrantingowy, który w tym roku był kontynuowany, a dzięki niemu piętnaście podmiotów zrealizowało małe projekty na terenie całego województwa podlaskiego, dzięki którym młodzież i dzieci m.in. uczestniczyły w grach terenowych, projektowały i wykonywały kostiumy i zabawki ludowe, poznawały tradycję i historię szydełkowania, wykonywały modele architektoniczne metodą 3D, wzięły udział w warsztatach dziennikarskich, pracowały twórczo na warsztatach międzypokoleniowych, tworzyły teatr, by poznać tradycje łączące się z nowoczesnością.

W programie konferencji podsumowującej tegoroczną edycję, oprócz podsumowania projektu, znalazły się wykłady dr Karoliny Radłowskiej, Aliny Dębowskiej oraz dr. Macieja Białousa, a także warsztat z metody design thinking, prowadzony przez Marcina Nawrockiego i Macieja Sawickiego.

Co Białystok ma wspólnego z kosmosem i Rzymem? Oto niezwykłe...

Warsztaty tkactwa w WOAK - Kraina wątku i osnowy

od 18 latnarkotyki
Wideo

Jaki alkohol wybierają Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto