MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wiosna w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu. Owce zostały ostrzyżone

opr. ska
Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu
Wiosna w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu to czas prac sezonowych. Pracownicy zadbali też o mieszkanki skansenu - hodowane owce wrzosówki. Zwierzęta zostały ostrzyżone i przygotowane na nadchodzące cieplejsze dni.

Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu to wyjątkowe miejsce w Podlaskiem.

Muzeum posiada jedenaście działów: Etnograficzny, Historyczny, Budownictwa Wiejskiego, Techniki Rolniczej, Historii Uprawy Roślin i Hodowli Zwierząt, Tradycji Zielarskich, Sztuki, Weterynarii, Promocji, Zbiorów, Biblioteka.

  • Zbiory Muzeum liczą ponad 33 000 eksponatów (w tym ponad 300 maszyn i narzędzi rolniczych), które prezentowane są zwiedzającym w 44 ekspozycjach stałych.
  • W Skansenie Mazowiecko-Podlaskim zgromadzono 53 zabytkowe obiekty architektury drewnianej ( XVIII - pocz. XX w.), które ulokowano w trzech zespołach, z pełnym wyposażeniem wnętrz.
  • Muzeum posiada punkty zamiejscowe w Drewnowie (wiatrak z zagrodą młynarza), Dąbrowie Łazy (wiatrak) i Winnie Chroły (Szkoła Wiejska).

Ale Muzeum Rolnictwa to także zwierzęta - hodowane tam owce wrzosówki, które na wiosnę dostały nowe fryzury, wiosenny manicure oraz zostały odrobaczone - o czym poinformowali pracownicy skansenu.

Strzyżenie owiec przeprowadza się raz bądź dwa razy do roku. Wczesną wiosną (miesiąc przed terminem wykoceń) oraz jesienią, w okresie stanówki.

Owca wrzosówka to jedna z ras owcy domowej, hodowana w Polsce. Dorosłe owce ważą min. 32 kg, barany natomiast min. 40 kg. Dorosłe osobniki są barwy siwej, zaś młode charakteryzują się ciemną wełną. W miarę dorastania barwa zmienia się i zaczyna przypominać barwę wełny dorosłych osobników. Wrzosówki są odporne na choroby, a ich mięso przypomina dziczyznę.

Skansen przytacza słowa patrona Muzeum - ks. Krzysztofa Kluka o strzyżeniu owiec z XVIII. W księdze pt. „Zwierząt domowych i dzikich osobliwie kraiowych, historyi naturalney początki i gospodarstwo…” wskazał szereg zaleceń dotyczących przeprowadzania tego zabiegu.

„Względem czasu strzyżenia, albo się tylko raz na rok strzygą ku końcowi Kwietnia, lub na początku Maja, i taka wełna zowie się Jednostrzyżka: albo dwa razy na rok, raz koło Wniebowstąpienia Pańskiego, drugi raz koło S. Mateusza, a ta się zowie Dwustrzyżka, oraz pierwsza z nich zimowa, a druga letnia”

„Dniem przed strzyżeniem, obrawszy czas piękny, popędza się owce do czystej najlepiey płynącej wody, przepławią się i obmyją, aby się wełna należycie oczyściła, a po tym im czyste tworzy się posłanie, aby się znowu nie splugawiły. Lecz iak pławienie, tak obmywanie Owiec nowi gospodarze za niepożytecne maja; radzą raczey, aby ostrzyżoną już wełnę płokać w wodzie na poł z moczem”

Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu

Powstało w 1962 r. z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Ciechanowca. Muzeum znajduje się w zespole pałacowo-parkowym z połowy XIX wieku, odbudowanym ze zniszczeń wojennych w latach 1966-1969.

Muzeum organizuje wiele imprez o zasięgu ponad lokalnym, mających wieloletnie tradycje, to m in.

  • „Niedziela Palmowa - Konkurs Palm Wielkanocnych”,
  • „Jarmark Św. Wojciecha„,
  • „Podlaskie Święto Chleba”,
  • „Wykopki pod Wiatrakiem„,
  • „Konkurs Gry na Instrumentach Pasterskich im. Kazimierza Uszyńskiego”.

Placówka wpisana jest do Państwowego Rejestru Muzeów Ministerstwa Kultury.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna