Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkanoc to jest czas radości (zdjęcia)

(wika)
Święcenie palm w kościele Matki Bożej z Góry Karmel.
Święcenie palm w kościele Matki Bożej z Góry Karmel. Urszula Paszko
Święta Wielkiej Nocy to czas pokoju, miłości i radości. W tym roku przez katolików obchodzone są 8 kwietnia, a przez prawosławnych 15 kwietnia.

[galeria_glowna]
- W Kościele katolickim termin Świąt Wielkiej Nocy zależy od pierwszej wiosennej pełni księżyca i wypada zawsze w niedzielę. Jest to najważniejsze i najradośniejsze święto w roku - mówi ksiądz Tadeusz Kryński, proboszcz parafii Matki Bożej z Góry Karmel w Bielsku Podlaskim.

Wielki Tydzień rozpoczęła Niedziela Palmowa.

- Jest to czas upamiętniający przybycie Jezusa do Jerozolimy. W tym dniu święcimy palmy, nawiązując tym samym do palm, którymi lud witał Jezusa wjeżdżającego do miasta. Natomiast przed Wielkanocą rozpoczyna się okres Triduum Paschalnego, w którym obchodzimy ustanowienie Eucharystii, mękę, śmierć oraz zmartwychwstanie Jezusa - mówi ksiądz Tadeusz Kryński.

W bielskiej parafii, podobnie jak w wielu innych, w Wielki Czwartek kultywuje się tradycję mycia nóg dwunastu parafianom przez kapłana. To nawiązanie do Ewangelii, zgodnie z którą przed ostatnią wieczerzą Jezus umył nogi dwunastu apostołom. W Wielki Piątek wierni adorują krzyż, a w Wielką Sobotę święcone są pokarmy na stół wielkanocny.

- Co roku do koszyczka wielkanocnego wkładam jaja, chleb, wędliny i sól. Jaja to symbol nowego życia, sól oznacza oczyszczenie, chleb ma zapewnić dobry los, a wędlina symbolizuje zdrowie - mówi pani Jadwiga, bielszczanka.

Wieczorem odprawiana jest uroczysta liturgia Wigilii Paschalnej.

Wielkanoc w kościele katolickim

Niedzielę wielkanocną rozpoczyna poranna procesja. Po rezurekcji bielszczanie udają się do domów, aby zasiąść do wielkanocnego śniadania.

- Rozpoczynamy je od podzielenia się święconką. Składamy sobie życzenia pomyślności. Następnie należy spróbować wszystkich potraw, które są na stole. Po posiłku z dziećmi szukamy ukrytego w domu czekoladowego zająca. Ten, kto go znajdzie otrzyma nagrodę - mówi pani Anna, bielszczanka.

Wiele świątecznych tradycji uległo już zapomnieniu. Obecnie obchodzony jest jeszcze zwyczaj oblewania wodą w lany poniedziałek.

- Dawniej popularnym zwyczajem wśród młodzieży było topienie Judasza. Ze słomy robiono wielką kukłę, którą następnie topiono w rzece. W ten sposób karano symbolicznego Judasza za zdradę. Znanymi zwyczajami było też wieszanie śledzia oraz pogrzeb żuru. Rybę przybijano do drzewa, a żur wylewano z naczyń na ziemię. Miało to symbolizować zakończenie okresu Wielkiego Postu. Szkoda, że teraz już się tego nie robi - wspomina pan Janusz Wójcicki, bielszczanin.

Czytaj e-wydanie »

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny