Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Ikon w Supraślu. Zabytkowe ikony uratowane

Julita Januszkiewicz
Ikona Matki Bożej „Odnalezienie Zagubionych” po renowacji
Ikona Matki Bożej „Odnalezienie Zagubionych” po renowacji Muzeum Podlaskie
Za pieniądze z publicznej zbiórki Muzeum Ikon odnowiło kilka cennych zabytków. Najstarszy pochodzi z przełomu XVIII i XIX w. To ikona Matki Bożej „Odnalezienie Zagubionych”

- To bardzo wyjątkowy i cenny obraz. Jest związany ze szkołą wietkowską, założoną przez staroobrzędowców w końcu XVII wieku - mówi Krystyna Stawecka, kierowniczka Muzeum Ikon w Supraślu.

Ikona Matki Bożej „Odnalezienie Zagubionych” została poddana konserwacji w 2015 roku. Zwiedzający mogą ją podziwiać na wystawie poświęconej ikonografii staroobrzędowców.

Odnowiono także ikonę św. Barbary oraz ikonę Matki Bożej „Trójręka”. Zabytki pochodzą z XIX wieku. Dziś można je oglądać w najnowszym, wydanym przez muzeum katalogu zbiorów „Krasnuszki wśród ikon raschożych. Przykłady późnej ikonografii rosyjskiej w kolekcji Muzeum Ikon w Supraślu”.

Te ikony to nie tylko cenne dzieła sztuki, mówiące o historii i tradycji ikonopisania, ale także obiekty kultu i modlitwy.

- Ponadto zabezpieczyliśmy odspojoną warstwę malarską na 112 ikonach. Nakleiliśmy na nich bibułkę japońską. To bardzo ważny zabieg. Chodzi o to, by zabytki nie uległy dalszym zniszczeniom - podkreśla Krystyna Stawecka. W przyszłości dzieła mają być poddane pełnej konserwacji.

Prace kosztowały ponad 22 tys. zł, w tym 5 374 zł pochodziło z publicznej zbiórki, która niedawno się zakończyła. Akcja trwała prawie dwa lata. Pieniądze można było wrzucać do specjalnie wystawionej skarbonki w muzeum.

- Na konserwację czeka jeszcze około 500 zabytków. To jednak skomplikowany, długotrwały i kosztowny proces - przyznaje kierowniczka muzeum. Dlatego stara się ono pozyskiwać pieniądze z każdego możliwego źródła. W tym roku także jest planowana zbiórka.

Fakty

To wyjątkowe miejsce

Muzeum Ikon w Supraślu dysponuje jedną z najbogatszych w Polsce kolekcji ikon z XVIII, XIX i XX wieku. Absolutnie unikalne są XVI-wieczne freski ocalałe ze zburzonej i obecnie odbudowanej cerkwi Zwiastowania NMP.

Muzeum ma drugą co do wielkości kolekcję ikon w Polsce. Obecnie znajdują się tu 1194 zabytki, w tym aż 1149 ikon. Część z nich jest zniszczona i wymaga renowacji.

W depozycie jest też 301 ikon. Ich właścicielami są Muzeum Sztuki w Łodzi oraz Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny