Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Teatr Wierszalin. Wziołowstąpienie (zdjęcia, wideo)

Anna Kopeć
Teatr Wierszalin. Wziołowstąpienie
Teatr Wierszalin. Wziołowstąpienie Radosław Kuleszewicz
Najnowsza sztuka Piotra Tomaszuka stylistyką ma nawiązywać do kultowych przedstawień Wierszalina. To także preludium do jubileuszu teatru.

Specyficzny klimat Pogranicza, ludowe wierzenia, mistycyzm, styk świata widzialnego i niewidzialnego – to tematy dobrze znane wiernym widzom supraskiego Teatru Wierszalin. Ponownie zawitają na tej scenie. W sztuce „Wziołowstąpienie” autorstwa Piotra Tomaszuka – twórcy legendarnego już teatru – pojawią się także szeptuchy, zamowy i zioła.

– Sztuka powstaje na podstawie mojego pamiętania dzieciństwa, którego część upłynęła na wsi. Sąsiadką dziadków we wsi Trześcianka była szeptucha właśnie – opowiada Piotr Tomaszuk, który także reżyseruje przedstawienie. – Wierszalin zawsze interesował się i interesuje nadal eksploracją Podlasia. Pewną odmiennością, wyjątkowością, śmiesznością i tragicznością naszej historii, tutaj na Wschodzie. Szeptuchy jako część tego kolorytu czekały na wywołanie.

To teatralna opowieść o przenikaniu się światów materialnego i niematerialnego, widzialnego i niewidzialnego, wiary i niewiary, o holistycznej naturze wszechświata i człowieka, medycynie ludowej, o nierozerwalnym związku człowieka z przyrodą, o mocy ziół i ludzkich niemocach, zamawianych szeptem podczas pełni Księżyca.

– Zioła, ziołolecznictwo w ogóle magia ziół, przyroda roślinna jest fantastycznym otoczeniem teatru Supraśla – mówi Tomaszuk. – Przywołujemy pewien świat, codzienność, w której można znaleźć momenty niezwykłe.

„Wziołowstąpienie” to wstęp do ważnego jubileuszy teatru – w przyszłym roku bowiem Wierszalin będzie obchodził 25-lecie istnienia. Sztuka swoją estetyką nawiązuje do takich przedstawień jak „Turlajgroszek” czy „Wierszalin. Reportaż o końcu świata”, które uznawane są za kultowe. Poza tym rozsławiły zespół artystyczny z Supraśla na całym świecie.

– To przedstawienia rustykalne. Gdybym realizował wyłącznie takie to pewnie byłbym dyrektorem skansenu pod Białymstokiem – mówi Tomaszuk – Nie robiłem tylko takich spektakli. Poszukiwałem także tematów politycznych, ale i czysto artystycznych. Teatr polega na zdolności ciągłego zmieniania maski, twarzy.

W spektaklu zobaczymy aktorów, którzy obecnie są filarami Wierszalina: Rafała Gąsowskiego i Dariusza Matysa. Zagrają także młodzi: Mateusz Krzyżewski, Monika Kwiatkowska i Sylwia Nowak. Na scenie ponownie zobaczymy także autora. Piotr Tomaszuk wcieli się w prof. Konstantego Organa-Szczątkowskiego. Premierowe spektakle wystawiane są od czwartku do poniedziałku o godz. 19. Bilety kosztują 40 zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny