Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rzeka Supraśl. Przed wiekami składano tu ofiary [ZDJĘCIA]

Julita Januszkiewicz
W tym roku archeolodzy znów wrócili na niewielką wysepkę Dęby.
W tym roku archeolodzy znów wrócili na niewielką wysepkę Dęby. H.Zgiet
Fragmenty naczyń i bryłki bursztynu znaleziono dotychczas koło Supraśla. Na niewielkiej wysepce Dęby rozpoczął się kolejny sezon badań. Archeolodzy szukają śladów kultury pucharów dzwonowatych

To miejsce wydaje się mieć ogromny potencjał badawczy. Przez społeczności prahistoryczne było ono traktowane szczególnie. Nie ma tu jednak śladów obozowisk, jakby się można było spodziewać, czyli śladów zabudowań, chałup, szałasów - podkreśla Adam Wawrusiewicz, archeolog z Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Wspólnie z naukowcami z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego prowadzi badania na niewielkiej wysepce Dęby koło Supraśla.

- Dwa i trzy lata temu udało się nam odsłonić przedmioty związane z unikalnymi obrzędami społeczności kultury pucharów dzwonowatych - przypomina Adam Wawrusiewicz.

W latach 2014-2015 koło Supraśla wykopano przedmioty sprzed 4,5 tys. lat. Wśród nich były m.in. fragmenty naczyń, berła sztyletowego, bursztyny oraz narzędzi krzemiennych. Były one związane z tradycją kultury pucharów dzwonowatych. Przed wiekami występowała ona na Półwyspie Iberyjskim i na zachodzie Europy. W Polsce jej enklawy znajdowały się w Małopolsce, na Śląsku i Kujawach. Ale podczas badań okazało się, że społeczności te przybyły również nad rzekę Supraśl.

- Zajmowały się poszukiwaniem różnych surowców i dóbr. Organizowały szlaki wymiany towarów. Być może rzeka Supraśl i okolice były jednym z takich miejsc - zastanawia się Adam Wawrusiewicz.

Przybysze z południowo - zachodniej Europy dokonywali też obrzędów. Składali różne przedmioty, ofiary, by podkreślić swoje prawo do objęcia danego terenu. Tak było także nad rzeką Supraśl.

W tym roku archeolodzy znów wrócili na niewielką wysepkę Dęby. Chcą odnaleźć kolejne ślady społeczności pucharów dzwonowatych. - Do tej pory odkryliśmy fragmenty naczyń i nieliczne krzemienie. Naczynia pochodzą z początków epoki żelaza, czyli sprzed 2,5 tysiąca lat - mówi Adam Wawrusiewicz. I dodaje: Cieszy nas, że pośród tych zabytków odnaleźliśmy fragment bursztynu. Być może jest on także związany z kulturą pucharów dzwonowatych. Gdy rozpoznamy głębiej miejsce jego odnalezienia, będziemy mogli coś więcej powiedzieć na ten temat - tłumaczy archeolog.

Natrafiono też na ostrogę żelazną z okresu wpływów rzymskich, czyli początku naszej ery. Badania potrwają do końca przyszłego tygodnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny