Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kościół św. Trójcy w Supraslu krył drogocenne relikwie (zdjęcia)

Julita Januszkiewicz
Julita Januszkiewicz
Dobrze zachowany, drewniany portatyl z relikwiami sześciu wyjątkowych świętych znalazł ks. Andrzej Chutkowski. - Szczątki są zawinięte w pergaminowe, miniaturowe koperty - pokazuje.
Dobrze zachowany, drewniany portatyl z relikwiami sześciu wyjątkowych świętych znalazł ks. Andrzej Chutkowski. - Szczątki są zawinięte w pergaminowe, miniaturowe koperty - pokazuje. Wojciech Wojtkielewicz
Portatyl z XIX wieku, a w nim szczątki sześciu wyjątkowych świętych był schowany w bocznym ołtarzu w kościele pw. św. Trójcy w Supraślu.

„Dnia 28 czerwca 1861 roku w Wilnie w kościele katedralnym portatyl tego ołtarza został poświęcony przez Jego Ekscelencję Adama Stanisława Krasińskiego, biskupa wileńskiego, szlachcica. (...)”

To fragment przetłumaczonego z języka łacińskiego na polski napisu. Widnieje na drewnianym, zalakowanym czerwoną pieczęcią portatylu. W środku były schowane relikwie - św. Kazimierza, św. bp. Stanisława, świętych Justyna, Innocentego, Teofila oraz św. Jozafata Kuncewicza. Ich szczątki zawinięto w pergaminowe, miniaturowe koperty.

Takiego sensacyjnego odkrycia dokonał niedawno ks. Andrzej Chutkowski, proboszcz parafii pw. św. Trójcy. Stało się to w trakcie przygotowań do renowacji trzech zabytkowych ołtarzy z XIX wieku.

Ksiądz sam jest zaskoczony niezwykłym znaleziskiem. - Nigdzie nie znalazłem wzmianki o tym, że w naszej świątyni są takie relikwie - przyznaje.

Dowiedział się jednak, że św. Jozafat odegrał ważną rolę w dziejach Supraśla.

- Zanim został męczennikiem był archimandrytą klasztoru św. Trójcy w Wilnie i wspólnie z metropolitą unickim oraz jezuitami przeprowadzał reformę zakonu mnichów. Na początku XVII wieku wysyłał do Supraśla nowo uformowanych zakonników i odwiedzał ich tu - tłumaczy Radosław Dobrowolski, historyk, burmistrz Supraśla.

Jozafatowi proponowano nawet przyjęcie godności archimandryty supraskiego. Odmówił. W okresie Potopu Szwedzkiego ciało tego świętego było przechowywane w supraskiej cerkwi.

Chcielibyśmy jeszcze w tym roku stworzyć miejsce modlitwy do świętych

Kościół, w którym znaleziono relikwie wybudowano w latach 1861-1863. W 1884 roku biskup diecezji wileńskiej Karol Hryniewicki ofiarował tej świątyni portatyl ze szczątkami świętych.

- Portatyl miał związek z budową murowanego kościoła św. Trójcy. Przekazanie wśród kilku relikwii świętych Kościoła katolickiego, relikwii św. Jozafata Kuncewicza oraz św. Justyna Męczennika było związane z ich lokalnym kultem w monasterze supraskim - tłumaczy Radosław Dobrowolski.

W połowie XVIII wieku opat Jerzy Bułhak przywiózł z Rzymu sarkofag ze szczątkami św. Justyna.

- Relikwiarz w formie sarkofagu był umieszczony nad rajskimi wrotami ikonostasu supraskiego. Kiedy kościół unicki zlikwidowano, a cerkiew przekazano prawosławnym relikwie św. Justyna umieszczono w jednym z ołtarzy prawosławnych - dodaje burmistrz.

Cerkiew przechowuje bezcenne relikwie świętych lekarzy Kosmy i Damiana. Są uzdrowienia

- Święty Innocenty był papieżem w V wieku. Święty Justyn Męczennik jest czczony przez prawosławnych i katolików. Święty Teofil patronuje rycerstwu kresowemu - wylicza ks. Andrzej Chutkowski.

Chce wyeksponować relikwie. Najpierw zamierza zasięgnąć opinii historyków sztuki oraz ekspertów.- Zależy mi, by relikwiarz pasował do zabytkowego wnętrza kościoła - mówi ks. Chutkowski.

Chce stworzyć miejsce, gdzie wierni będą mogli się pomodlić, oddać cześć świętym, prosić wstawiennictwo u Boga. W planach jest także zorganizowanie uroczystości religijnej. - Chcielibyśmy, by stało się to jeszcze w tym roku - ma nadzieję ks. Andrzej Chutkowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny