NASZE
  QUIZY

  Sprawdź swoją wiedzę

  Rozwiń
  NASZE
  Zwiń

  Sprawdź swoją wiedzę

  Jeśli zastanawiałeś się nad zmianą zawodu, ale nie miałeś odwagi podejść do egzaminu, rozwiąż nasz test. Sprawdź swoje predsyspozycje

  Błogosławiony Jerzy Popiełuszko. Ołtarz, relikwie, pomnik i...

  Błogosławiony Jerzy Popiełuszko. Ołtarz, relikwie, pomnik i szlak rowerowy.

  (mg)

  Kurier Poranny

  Aktualizacja:

  Kurier Poranny

  Pomnik, szlak rowerowy i pieszy. Tak Suchowola upamiętni swojego rodaka błogosławionego ks. Popiełuszkę. - Już przyjeżdżają do nas pielgrzymi z całej Polski - mówi ks. Witold Skrouba, proboszcz suchowolskiej parafii.
  Gotowa jest już makieta pomnika ks. Jerzego. Trzymetrowy monument stanie w parku miejskim w Suchowoli.

  Gotowa jest już makieta pomnika ks. Jerzego. Trzymetrowy monument stanie w parku miejskim w Suchowoli.

  Konto

  Konto


  Osoby, które chciałyby wspomóc budowę pomnika, mogą wpłacać pieniądze na specjalne konto: 53 8094 0009 0000 2280 2000 0030 z dopiskiem: Pomnik ks. Jerzego.  W jego kościele pod wezwaniem św. Apostołów Piotra i Pawła przygotowywany jest właśnie ołtarz poświęcony ks. Jerzemu. To tutaj, 10 października zostaną uroczyście złożone relikwie błogosławionego kapłana, który urodził się we wsi Okopy, niedaleko Suchowoli.

  - Wysłaliśmy już odpowiednie podanie do warszawskiej kurii. Relikwie powinny do nas trafić za kilka tygodni - dodaje ks. Witold Skrouba.

  Ich uroczyste wniesienie do kościoła zostanie połączone z nabożeństwem dziękczynnym za beatyfikację ks. Popiełuszki. Kapłan z Okopów został wyniesiony na ołtarze w Warszawie 6 czerwca.

  Październikowym uroczystościom w Suchowoli będzie przewodniczył metropolita białostocki abp Edward Ozorowski. Spodziewany jest przyjazd także prymasa seniora Józefa Glempa.

  - Również 10 października zostanie odsłonięty pomnik ks. Jerzego. Trzymetrowy monument stanie w parku miejskim w Suchowoli. Wykonany z mosiądzu pomnik będzie przedstawiał całą postać kapłana z uniesioną dłonią, wskazującą symbol Solidarności. Tak jak to było w czasie nabożeństw za Ojczyznę, które odprawiał ks. Jerzy - mówi Michał Matyskiel, prezes fundacji im. ks. Jerzego Popiełuszki.

  Kosz budowy pomnika to około 100 tysięcy zł. - Część pieniędzy udało nam się już zebrać m.in. w parafiach diecezji białostockiej i od prywatnych osób. Pomaga nam też urząd miejski w Suchowoli - mówi Michał Matyskiel.

  Pomysłów na upamiętnienie błogosławionego kapłana fundacja ma więcej. Gotowa jest już trasa rowerowa śladami ks. Jerzego. Zaczyna się w Czarnej Białostockiej, a kończy w Różanymstoku.

  - Szlak można pokonać rowerem w ciągu dwóch dni. W przyszłym roku pojawią się na nim specjalne tablice informacyjne o ks. Jerzym. Zdobyliśmy na ten cel ok. 25 tys. zł - podkreśla prezes fundacji.

  Trasa rozpoczyna się w Czarnej Białostockiej, gdzie zatrzymuje się pociąg z Warszawy ze specjalnymi wagonami dla rowerów. Stamtąd rowerzyści powinni jechać przez Janów do Suchowoli. Tu błogosławiony ks. Jerzy chodził do szkoły, do kościoła. - Dalej jedziemy do Dąbrowy Białostockiej. Bo ta trasa rowerowa to także przybliżenie ludziom podlaskich sanktuariów, na przykład w Różanymstoku - mówi Michał Matyskiel.

  Fundacja chce też w przyszłym roku otworzyć pieszy szlak poświęcony podlaskiemu kapłanowi. To ok. dziesięciokilometrowa droga z Okopów do Suchowoli. Tu też będą tablice z życiorysem i dokonaniami ks. Popiełuszki.

  Chętnych, wędrujących szlakiem ks. Jerzego, na pewno nie zabraknie. Do Suchowoli przyjeżdża coraz więcej pielgrzymów.

  - Z całej Polski. Ludzie przyjeżdżają prywatnymi samochodami, autokarami. Mamy telefony z zagranicy z prośbą o modlitwę za wstawiennictwem ks. Popiełuszki. Ludzie nawet proszą, by w ich intencji modliła się pani Marianna, mama księdza - dodaje ks. proboszcz Witold Skrouba.


  Czytaj e-wydanie »

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Wszystkie komentarze (3) forum.poranny.pl

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Poranny.pl poleca

   16-kilogramowy szczur zabity pod Białymstokiem

   16-kilogramowy szczur zabity pod Białymstokiem

   Biskup płakał gdy konsekrował: Najbrzydsze kościoły w Polsce. Jest i z Podlasia

   Biskup płakał gdy konsekrował: Najbrzydsze kościoły w Polsce. Jest i z Podlasia

   Nowoczesna bankowość jest mobilna

   Nowoczesna bankowość jest mobilna

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Magazyn Informacyjny