NASZE
  GALERIE

  Grabarka 2017

  Rozwiń
  Błogosławiony Jerzy Popiełuszko. Ołtarz, relikwie, pomnik i...

  Błogosławiony Jerzy Popiełuszko. Ołtarz, relikwie, pomnik i szlak rowerowy.

  (mg)

  Kurier Poranny

  Aktualizacja:

  Kurier Poranny

  Pomnik, szlak rowerowy i pieszy. Tak Suchowola upamiętni swojego rodaka błogosławionego ks. Popiełuszkę. - Już przyjeżdżają do nas pielgrzymi z całej Polski - mówi ks. Witold Skrouba, proboszcz suchowolskiej parafii.
  Gotowa jest już makieta pomnika ks. Jerzego. Trzymetrowy monument stanie w parku miejskim w Suchowoli.

  Gotowa jest już makieta pomnika ks. Jerzego. Trzymetrowy monument stanie w parku miejskim w Suchowoli.

  Konto

  Konto


  Osoby, które chciałyby wspomóc budowę pomnika, mogą wpłacać pieniądze na specjalne konto: 53 8094 0009 0000 2280 2000 0030 z dopiskiem: Pomnik ks. Jerzego.  W jego kościele pod wezwaniem św. Apostołów Piotra i Pawła przygotowywany jest właśnie ołtarz poświęcony ks. Jerzemu. To tutaj, 10 października zostaną uroczyście złożone relikwie błogosławionego kapłana, który urodził się we wsi Okopy, niedaleko Suchowoli.

  - Wysłaliśmy już odpowiednie podanie do warszawskiej kurii. Relikwie powinny do nas trafić za kilka tygodni - dodaje ks. Witold Skrouba.

  Ich uroczyste wniesienie do kościoła zostanie połączone z nabożeństwem dziękczynnym za beatyfikację ks. Popiełuszki. Kapłan z Okopów został wyniesiony na ołtarze w Warszawie 6 czerwca.

  Październikowym uroczystościom w Suchowoli będzie przewodniczył metropolita białostocki abp Edward Ozorowski. Spodziewany jest przyjazd także prymasa seniora Józefa Glempa.

  - Również 10 października zostanie odsłonięty pomnik ks. Jerzego. Trzymetrowy monument stanie w parku miejskim w Suchowoli. Wykonany z mosiądzu pomnik będzie przedstawiał całą postać kapłana z uniesioną dłonią, wskazującą symbol Solidarności. Tak jak to było w czasie nabożeństw za Ojczyznę, które odprawiał ks. Jerzy - mówi Michał Matyskiel, prezes fundacji im. ks. Jerzego Popiełuszki.

  Kosz budowy pomnika to około 100 tysięcy zł. - Część pieniędzy udało nam się już zebrać m.in. w parafiach diecezji białostockiej i od prywatnych osób. Pomaga nam też urząd miejski w Suchowoli - mówi Michał Matyskiel.

  Pomysłów na upamiętnienie błogosławionego kapłana fundacja ma więcej. Gotowa jest już trasa rowerowa śladami ks. Jerzego. Zaczyna się w Czarnej Białostockiej, a kończy w Różanymstoku.

  - Szlak można pokonać rowerem w ciągu dwóch dni. W przyszłym roku pojawią się na nim specjalne tablice informacyjne o ks. Jerzym. Zdobyliśmy na ten cel ok. 25 tys. zł - podkreśla prezes fundacji.

  Trasa rozpoczyna się w Czarnej Białostockiej, gdzie zatrzymuje się pociąg z Warszawy ze specjalnymi wagonami dla rowerów. Stamtąd rowerzyści powinni jechać przez Janów do Suchowoli. Tu błogosławiony ks. Jerzy chodził do szkoły, do kościoła. - Dalej jedziemy do Dąbrowy Białostockiej. Bo ta trasa rowerowa to także przybliżenie ludziom podlaskich sanktuariów, na przykład w Różanymstoku - mówi Michał Matyskiel.

  Fundacja chce też w przyszłym roku otworzyć pieszy szlak poświęcony podlaskiemu kapłanowi. To ok. dziesięciokilometrowa droga z Okopów do Suchowoli. Tu też będą tablice z życiorysem i dokonaniami ks. Popiełuszki.

  Chętnych, wędrujących szlakiem ks. Jerzego, na pewno nie zabraknie. Do Suchowoli przyjeżdża coraz więcej pielgrzymów.

  - Z całej Polski. Ludzie przyjeżdżają prywatnymi samochodami, autokarami. Mamy telefony z zagranicy z prośbą o modlitwę za wstawiennictwem ks. Popiełuszki. Ludzie nawet proszą, by w ich intencji modliła się pani Marianna, mama księdza - dodaje ks. proboszcz Witold Skrouba.


  Czytaj e-wydanie »

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Wszystkie komentarze (3) forum.poranny.pl

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Poranny.pl poleca

   Gwara młodzieżowa lat 70. Czy rozpoznasz te słowa? [QUIZ]

   Gwara młodzieżowa lat 70. Czy rozpoznasz te słowa? [QUIZ]

   Oto najpiękniejsze dziewczyny z Woodstocku! [ZOBACZ ZDJĘCIA]

   Oto najpiękniejsze dziewczyny z Woodstocku! [ZOBACZ ZDJĘCIA]

   Pilnie zatrudnię. Sprawdź, kto aktualnie oferuje pracę

   Pilnie zatrudnię. Sprawdź, kto aktualnie oferuje pracę

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Gry On Line - Zagraj Reklama