Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skuterem 100 km/h? To możliwe. A wypadków przybywa...

Martyna Tochwin [email protected] tel. 085 711 22 87
Trzy tygodnie temu we wsi Siekierka opel uderzył w jadący przed nim skuter.  Motorowerem jechało rodzeństwo, 14-letni kierowca i jego o 7 lat młodsza siostra. Oboje z obrażeniami trafili do białostockiego szpitala.
Trzy tygodnie temu we wsi Siekierka opel uderzył w jadący przed nim skuter. Motorowerem jechało rodzeństwo, 14-letni kierowca i jego o 7 lat młodsza siostra. Oboje z obrażeniami trafili do białostockiego szpitala.
Choć skutery maksymalnie mogą rozpędzić się jedynie do 45 km/h, to często jeżdżą dużo szybciej. Wystarczy zdjąć blokadę.

Wypadki ze skuterami

Wypadki ze skuterami

22 czerwca we wsi Siekierka na drodze do Dąbrowy opel uderzył w skuter. Kierowca samochodu na prostej drodze uderzył w jednoślad jadący przed nim, który zaczął skręcać w lewo na posesję. Rodzeństwo jadące skuterem: 14-letni kierowca i jego o 7 lat młodsza siostra z obrażeniami ciała trafili do szpitala.

4 maja w Sokółce skuter zderzył się czołowo z bmw. Do wypadku doszło, kiedy skuter chciał wyprzedzić ciężarówkę. Okazało się, że mężczyźni, którzy jechali na skuterze byli pijani. U kierowcy alkomat pokazał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie, natomiast pasażer miał 1,3 promila. Kierowcy osobówki nic się nie stało.

Coraz bardziej popularne na naszych drogach motorowery, czyli tak zwane skutery, mogą rozwinąć maksymalną prędkość wynoszącą 45 km/h.

Nagminnie zdarza się jednak, że miłośnicy jednośladów jeżdżą nawet z dwukrotnie większą prędkością. Policyjne fotoradary rejestrują wielbicieli dwóch kółek, które na liczniku mają nawet blisko 100 km/h. Jak to możliwe?

- Motorowery mają wbudowaną techniczną blokadę prędkości. Jest jednak na to sposób, z którego korzystają młodzi ludzie. Taką blokadę można bowiem bardzo łatwo usunąć i wtedy motorower może rozpędzić się dużo bardziej - mówi Krzysztof Pawłowski, zastępca komendanta powiatowego sokólskiej policji.

Test na prędkość

Policjanci podkreślają, że skutery bez blokad prędkości coraz częściej pojawiają się na naszych drogach. Co gorsza, dzieci i młodzież zdejmują blokady bez wiedzy rodziców.

- Chcemy zaapelować do rodziców, których dzieci korzystają z motorowerów, aby zwrócili uwagę na blokadę prędkości. Można to bardzo łatwo sprawdzić. Wystarczy przejechać się takim skuterem. Jeżeli blokada nie jest zdjęta, nie pojedziemy szybciej niż 45 km/h. Jeżeli bardziej się rozpędzimy, to będzie znaczyło, że blokada jest naruszona - tłumaczy Krzysztof Pawłowski.

Taki test naprawdę warto zrobić. Tym bardziej, że na motorowery wsiadają coraz młodsi. Skutery są przecież bardzo popularnym prezentem komunijnym.

- Do tej pory nie mieliśmy tragicznych w skutkach zdarzeń z udziałem motorowerzystów. Były takie trzy zdarzenia, w tym dwa z udziałem czwórki nieletnich, którzy odnieśli różne obrażenia - mówi Robert Skolmowski, naczelnik wydziału ruchu drogowego KPP Sokółka.

Blokadę przywróci mechanik

Kto może wsiąść na skuter? Dzieci powyżej 13. roku życia. Muszą wcześniej zdać egzamin na kartę motorowerową.

Często zdarza się jednak, że na skutery wsiadają dużo młodsi. Widać to zwłaszcza na wsiach, gdzie dzieci jeżdżą po polnych drogach.

- Na pewno będziemy częściej kontrolować użytkowników motorowerów. Jest ich bowiem coraz więcej na naszych drogach - zapewnia Skolmowski.

A co zrobić, jeśli już odkryjemy, że nasze dziecko jeździ skuterem z naruszoną blokadą prędkości? Trzeba zaprowadzić motorower do najbliższego mechanika samochodowego, który założy ją z powrotem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny