NASZE
  QUIZY

  Sprawdź swoją wiedzę

  Rozwiń
  NASZE
  Zwiń

  Sprawdź swoją wiedzę

  Jeśli zastanawiałeś się nad zmianą zawodu, ale nie miałeś odwagi podejść do egzaminu, rozwiąż nasz test. Sprawdź swoje predsyspozycje

  Uroczystości związane z rocznicą urodzin ks. Jerzego...

  Uroczystości związane z rocznicą urodzin ks. Jerzego Popiełuszki [ZDJĘCIA, WIDEO]

  mg

  Kurier Poranny

  Aktualizacja:

  Kurier Poranny

  W Suchowoli i Okopach rozpoczęły się dwudniowe uroczystości związane z 70 rocznicą urodzin błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki.
  Uroczystości związane z rocznicą urodzin ks. Jerzego Popiełuszki
  1/30
  przejdź do galerii

  Uroczystości związane z rocznicą urodzin ks. Jerzego Popiełuszki ©Anatol Chomicz

  W samo południe przed pomnikiem kapłana spotkali się mieszkańcy Suchowoli, najbliższa rodzina ks. Popiełuszki, jego przyjaciele, a także przedstawiciele władz państwowych i samorządowych. Do Suchowoli przyjechał minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak.

  W uroczystości uczestniczyli także m.in. prezes IPN Jarosław Szarek, minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel, Jan Kasprzyk szef urzędu do spraw kombatantów i osób represjonowanych, a także podlascy posłowie.

  - Nie można pisać historii Solidarności bez jej kapelana, księdza Jerzego - mówił Jarosław Szarek szef IPN.

  Głos zabrał również szef MSWiA Mariusz Błaszczak. Przypomniał, że podczas swoich kazań ks. Jerzy mówił o Polsce demokratycznej. wolnej.

  - To nie podobało się reżimowi komunistycznemu. Był prześladowany, zginął śmiercią męczeńską. Ci, którzy bezpośrednio byli sprawcami tej zbrodni, zostali ukarani. Ci, którzy byli mocodawcami tych bandytów, nie ponieśli kary - podkreślał minister Błaszczak.

  Przy okazji nawiązał do ustawy dezubekizacyjnej, która zacznie obowiązywać od października tego roku. - Mimo wściekłego ataku opozycji, mimo tego że blokowano mównicę, ustawa została przyjęta. Funkcjonariusze SB stracą przywileje. Ich emerytury i renty nie będą wyższe, niż emerytury i renty przeciętnego Polaka - mówił szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

  W czasie sobotniej uroczystości głos zabrał również brat księdza Jerzego Józef Popiełuszko. - Rodzice mieli nieduże gospodarstwo, pomagaliśmy wszyscy razem. Ksiądz Jerzy był młodszy ode mnie o 2 lata. Był ministrantem, codziennie chodził do kościoła. Modliliśmy się razem przeważnie wieczorem i tak się wychowywaliśmy - mówił brat księdza.

  W Suchowoli w sobotę miał pojawić się również prezes PiS Jarosław Kaczyński. Nie przyjechał. Wysłał za to list, w którym wspominał kazania ks. Popiełuszki. Listy wysłali też prezydent Andrzej Duda i premier Beata Szydło.

  W niedzielę zostanie odprawiona msza święta w miejscowości Okopy, w pobliżu domu rodzinnego księdza Popiełuszki.
  Zobacz galerię

  Czytaj także

   Komentarze (21)

   Wszystkie komentarze (21) forum.poranny.pl

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Poranny.pl poleca

   16-kilogramowy szczur zabity pod Białymstokiem

   16-kilogramowy szczur zabity pod Białymstokiem

   Biskup płakał gdy konsekrował: Najbrzydsze kościoły w Polsce. Jest i z Podlasia

   Biskup płakał gdy konsekrował: Najbrzydsze kościoły w Polsce. Jest i z Podlasia

   Nowoczesna bankowość jest mobilna

   Nowoczesna bankowość jest mobilna

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Magazyn Informacyjny