NASZE
  GALERIE

  Białystok się buduje

  Rozwiń
  Regionalny Program Operacyjny: Te pieniądze pomagają w...

  Regionalny Program Operacyjny: Te pieniądze pomagają w rozwoju województwa

  Fot. Archiwum

  Kurier Poranny

  Aktualizacja:

  Kurier Poranny

  Informacje o pieniądzach unijnych na rozwój województwa podlaskiego można znaleźć w internecie: www.rpowp.wrotapodlasia.pl

  Informacje o pieniądzach unijnych na rozwój województwa podlaskiego można znaleźć w internecie: <a href="http://www.rpowp.wrotapodlasia.pl" target="_blank">www.rpowp.wrotapodlasia.pl</a> ©Fot. Internet

  Mieszkańcy woj. podlaskiego chętnie korzystają z funduszy Unii Europejskiej. Dzięki temu rozwija się każdy zakątek naszego regionu.
  Informacje o pieniądzach unijnych na rozwój województwa podlaskiego można znaleźć w internecie: www.rpowp.wrotapodlasia.pl

  Informacje o pieniądzach unijnych na rozwój województwa podlaskiego można znaleźć w internecie: <a href="http://www.rpowp.wrotapodlasia.pl" target="_blank">www.rpowp.wrotapodlasia.pl</a> ©Fot. Internet


  Mapa wykorzystania dofinansowania w tysiącach złotych

  Mapa wykorzystania dofinansowania w tysiącach złotych

  Unijne pieniądze można wykorzystać w przeróżny sposób. Przedsiębiorcy dzięki pomocy unijnej jeżdżą na branżowe targi, wyposażają firmy w sprzęt najnowszej generacji, promują się, rozbudowują przedsiębiorstwa, zatrudniają nowych pracowników. Po dotacje sięgają ośrodki zdrowia, restauracje, zakłady stolarskie, mechaniczne - jednym słowem przedsiębiorstwa z najróżniejszych branż, ale też samorządy.
  W Hajnówce za unijne pieniądze powstała kryta pływalnia, w Augustowie Przychodnia Stomatologiczno-Lekarska Falkowscy wybudowała sanatorium "Pałac na wodzie", w Bielsku Przedsiębiorstwo Komunalne mogło dokończyć stację wodociągową. To tylko kilka z ponad sześciuset projektów, które zostały zrealizowane dzięki RPOWP.


  Nadrabiamy zaległości

  Do tej pory z dofinansowania z RPOWP skorzystały wszystkie powiaty i większość gmin w województwie. To oznacza, że dzięki RPO rozwija się każdy zakątek naszego regionu. Potwierdzają to analizy przeprowadzone przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. Według nich tempo wzrostu podlaskiej gospodarki było o 0,7 pkt proc. wyższe niż byłoby, gdybyśmy nie mieli do dyspozycji pieniędzy z UE (których lwia część to środki z RPOWP). W 2009 r. aż 38 proc. łącznych nakładów inwestycyjnych w woj. podlaskim, poczynionych zarówno przez podmioty prywatne, jak i sferę publiczną, zostało sfinansowanych z RPOWP.

  Prawdopodobnie bez tych dotacji wiele z inwestycji nie zostałoby podjętych lub byłyby rozłożone w czasie. Dzięki tym przedsięwzięciom Podlaskie szybciej nadrabia zaległości cywilizacyjne wobec reszty kraju. To najlepszy dowód na to, że przy odpowiednim i właściwie ukierunkowanym zastrzyku finansowym jest w stanie nadgonić bogatsze regiony

  Andrzej Parafiniuk, prezes Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego - komentarz:

  Andrzej Parafiniuk, prezes Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego Fot. Archiwum

  Andrzej Parafiniuk, prezes Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego
  (fot. Fot. Archiwum)

  Andrzej Parafiniuk, prezes Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego - komentarz:


  Wykorzystanie pieniędzy unijnych, szczególnie z RPO, przebiega w naszym regionie bardzo sprawnie. Najlepiej świadczy o tym fakt, że do dyspozycji pozostało już niewiele środków. Jednocześnie uważam, że musimy zrobić wszystko, by pomoc z UE wciąż zasilała podlaskich przedsiębiorców. To oni tworzą miejsca pracy, oni generują podatki, dochody województwa, z których można potem finansować inne przedsięwzięcia. Dlatego z premii, którą otrzymamy z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, za sprawną realizację Programu Regionalnego, powinni skorzystać przede wszystkim przedsiębiorcy. Gospodarka woj. podlaskiego musi konkurować z regionami lepiej rozwiniętymi. Na razie tę konkurencję przegrywamy, czego dowodzi niewielka liczba projektów z naszego regionu dofinansowanych z krajowego programu Innowacyjna Gospodarka.  Realizacja unijnych inwestycji pozytywnie oddziałuje również na rynek pracy. Prywatne przedsiębiorstwa dzięki dotacjom rozwijają działalność, a tym samym poszukują nowych pracowników. Firmy, które już dostały dofinansowanie z Programu Regionalnego, zobowiązały się utworzyć ponad 1,5 tys. nowych miejsc pracy.

  Okazuje się, że dotacje unijne pozwoliły w 2009 roku obniżyć stopę bezrobocia w woj. podlaskim nawet o 0,8 pkt proc. (w stosunku do sytuacji, kiedy nie dysponujemy środkami z UE). Analiza tego samego wskaźnika dla pozostałych województw pokazuje jednoznacznie, że podlaski rynek pracy jest jednym z tych, które najbardziej korzystają z napływu wsparcia z UE.

  Skorzystaj z ostatniej szansy

  RPO w liczbach


  632
  projekty zrealizowano dotąd na Podlasiu z funduszy Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego

  1,36 mld zł
  to wartość ich dofinansowania

  1147 zł
  dofinansowania
  przypada średnio na osobę w województwie podlaskim  Jak wynika z podpisanych umów, Urząd Marszałkowski rozdysponował już połowę - czyli około 1,3 mld zł - pieniędzy z RPOWP. Ponad 20 proc. pieniędzy, które dostało do dyspozycji nasze województwo zostało już wypłaconych. Oznacza to, że przysługuje nam premia jako jednego z najlepszych regionów, czyli dodatkowe fundusze na prorozwojowe inwestycje.

  Niestety, pula pieniędzy na konkursy wyczerpuje się. W sierpniu i wrześniu zakończyła się większość konkursów (m.in. na dofinansowanie inwestycji w przedsiębiorstwach, inwestycji w kulturę, infrastrukturę turystyczną). Urząd Marszałkowski czeka jeszcze na projekty przedsiębiorstw z branży turystycznej oraz samorządów dotyczące wspierania przedsiębiorczości, np. poprzez przygotowanie terenów inwestycyjnych czy wystawienniczych.

  Kilka dni temu Zarząd Województwa zdecydował, że jeszcze we wrześniu odbędzie się dodatkowy konkurs na dofinansowanie projektów proekologicznych: związanych z ochroną przyrody, gospodarką odpadami i wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. Budżet konkursu przekroczy 30 mln zł.

  W październiku szansę na zdobycie dotacji będą miały także fundusze pożyczkowe i poręczeniowe. Wsparcie z RPOWP będzie finansowało akcję pożyczkową i poręczeniową dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw, które nie są w stanie zdobyć kredytu bankowego na sfinansowanie inwestycji Jest to atrakcyjna alternatywa dla bezzwrotnych dotacji, na które środków pozostało już niewiele.

  W piątek, 17 września, napiszemy o najciekawszych inwestycjach na ziemi hajnowskiej zrealizowanych z funduszy RPO.

  W TVP Białystok

  Reportaże prezentujące najciekawsze podlaskie projekty realizowane dzięki wsparciu z RPOWP będą emitowane również w Telewizji Polskiej Białystok w godz. 17.55-18.05.

  Dziś (14 września 2010) - odcinek wprowadzający "Razem zmieniamy Podlaskie".
  W czwartek (16 września 2010) - "Razem zmieniamy Ziemię Hajnowską".

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Załączniki (1)

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Poranny.pl poleca

   Gwara młodzieżowa lat 70. Czy rozpoznasz te słowa? [QUIZ]

   Gwara młodzieżowa lat 70. Czy rozpoznasz te słowa? [QUIZ]

   Oto najpiękniejsze dziewczyny z Woodstocku! [ZOBACZ ZDJĘCIA]

   Oto najpiękniejsze dziewczyny z Woodstocku! [ZOBACZ ZDJĘCIA]

   Pilnie zatrudnię. Sprawdź, kto aktualnie oferuje pracę

   Pilnie zatrudnię. Sprawdź, kto aktualnie oferuje pracę

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Gry On Line - Zagraj Reklama