Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lotnisko regionalne zagrożone. Ekolodzy z Lubuskiego chcą zablokować budowę.

Marta Gawina
Ekolodzy uważają, że lotnisko regionalne może zagrażać ptakom
Ekolodzy uważają, że lotnisko regionalne może zagrażać ptakom Fot. sxc.hu
Ekolodzy z lubuskiego nie wnosili uwag w czasie konsultacji społecznych. Teraz Klub Przyrodników ze Świebodzina odwołuje się od decyzji środowiskowej dotyczącej budowy lotniska w gminie Tykocin. - Inwestycja może zagrażać ptakom - mówi Paweł Pawlaczyk, przedstawiciel klubu.

Pismo od lubuskich ekologów trafiło już do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku. To pierwsze odwołanie od wydanej przez nią decyzji środowiskowej w sprawie lotniska. - Swoją siedzibę mamy w Świebodzinie, ale jesteśmy organizacją ogólnopolską. Lotniskiem w województwie podlaskim interesujemy się od samego początku - zapewnia Paweł Pawlaczyk.

Ale dopiero teraz Klub Przyrodników zabrał głos. - Ta organizacja nie wnosiła żadnych uwag i wniosków na etapie konsultacji społecznych - mówi Małgorzata Wnuk, rzeczniczka RDOŚ w Białymstoku.
- Wtedy inne organizacje, w tym parki narodowe, powiedziały wszystko o zagrożeniach - tłumaczy przedstawiciel klubu.

Jego zdaniem, budowa portu między miejscowościami Saniki-Sawino-Bagienki zagraża Naturze 2000, szczególnie ptakom. - Wybrano bardzo ryzykowną lokalizację, teren otoczony Biebrzą i Narwią. Pamiętajmy, że na początku było siedem propozycji. Wśród nich niekonfliktowe pod względem środowiskowym - dodaje Paweł Pawlaczyk. Nie chce jednak podać konkretnych przykładów. - Nie będę wyręczał inwestora - podkreśla.

A dokładnie podlaskiego urzędu marszałkowskiego, który odpowiada za inwestycję. Z siedmiu propozycji lokalizacji regionalnego portu zostały ostatecznie trzy: Topolany, Nowe Chlebiotki oraz Saniki. Władze województwa wybrały tę ostatnią. A RDOŚ uznała, że w gminie Tykocin może powstać lotnisko.

Regionalna dyrekcja nie chce komentować odwołania Klubu Przyrodników. - Nadal uważamy, że wariant Sawino-Saniki-Bagienki jest najlepszy - mówi Małgorzata Wnuk. I przypomina, że tutaj najmniej lasów przeznaczono do wycinki, bo 17,74 ha. W Nowych Chlebiotkach trzeba byłoby wyciąć 99,5 ha lasów. W Sanikach lotnisko najmniej będzie negatywnie oddziaływać na ptaki i ssaki. Najwięcej ptaków, bo prawie 38 tys., odnotowano w Topolanach. W gminie Tykocin stwierdzono dwukrotnie mniej.

Od decyzji środowiskowej można odwoływać się do 21 maja. Wszystkie uwagi zostaną przekazane Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie. Ta ostatecznie zdecyduje, czy utrzyma w mocy lotniskową decyzję.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny