NASZE
  GALERIE

  Podróże wokół Białegostoku

  Rozwiń
  Bill Gates wspiera Łapy. Mają jedną z najlepszych bibliotek...

  Bill Gates wspiera Łapy. Mają jedną z najlepszych bibliotek w kraju.

  Julita Januszkiewicz

  Kurier Poranny

  Aktualizacja:

  Kurier Poranny

  Fundacja <b>Billa i Melindy Gates</b> wspiera polskie biblioteki. - Dowiedzieliśmy się, że jesteśmy jedną z lepszych bibliotek w kraju - mówi Józefa Bajda, dyrektorka łapskiej biblioteki.
  Dowiedzieliśmy się, że jesteśmy jedną z lepszych bibliotek w kraju – mówi Józefa Bajda, dyrektorka łapskiej placówki.

  Dowiedzieliśmy się, że jesteśmy jedną z lepszych bibliotek w kraju &#8211; mówi Józefa Bajda, dyrektorka łapskiej placówki. ©Fot. Julita Januszkiewicz

  Placówki z powiatu białostockiego biorą udział w ogólnopolskim Programie Rozwoju Bibliotek. Dzięki temu mogą liczyć na specjalistyczne szkolenia, nowoczesny sprzęt komputerowy, a przede wszystkim szeroką promocję.

  Program Rozwoju Bibliotek to długofalowe i nowatorskie przedsięwzięcie. Jego zadaniem jest przekształcenie bibliotek w mniejszych miejscowościach w centra wiedzy i aktywności lokalnej. Biblioteki na wsiach i w małych miastach często są jedynymi kulturalnymi instytucjami. Dlatego PRB ma wyrównać szanse oraz zapobiec informacyjnemu wykluczeniu.

  Projekt jest zaplanowany na pięć lat - rozpoczął się on rok temu i potrwa do 2013 roku. Jego budżet to 28 milionów dolarów. Pieniądze pochodzą z grantu, który Fundacja Billa i Melindy Gates przekazała Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

  Łącznie z całego Podlasia uczestniczy w nim 61 bibliotek.

  - Bibliotekarki są bardzo zaangażowane w program. Nie należy jednak zapominać o udziale przedstawicieli gmin w szkoleniach i ich zaangażowaniu w przygotowanie planu rozwoju biblioteki - mówi Grzegorz Zys, Regionalny Koordynator Programu Rozwoju Bibliotek w Książnicy Podlaskiej w Białymstoku.

  Jak mówi dyrektorka łapskiej biblioteki Józefa Bajda, najpierw trzeba było znaleźć trzy biblioteki partnerskie. - Razem z nami zgłosiły się więc instytucje z Supraśla, Zawad oraz Wasilkowa - mówi Józefa Bajda.

  Poza tym, żeby się zakwalifikować należało napisać wniosek. Z tym też nie było problemów. Wniosek łapskiej placówki został oceniony pozytywnie.

  Warto było się starać. Udział w programie przynosi bibliotece bowiem wiele korzyści. - Jako placówka wiodąca dostaliśmy nowoczesny sprzęt komputerowy - mówi dyrektorka.
  A jej pracownicy wzięli udział w specjalistycznych szkoleniach, podczas których udoskonalili swoją wiedzę oraz umiejętności.

  - Udział w tym projekcie to też znakomita promocja, ale także potwierdzenie naszej dotychczasowej pracy. Dowiedzieliśmy się, że jesteśmy jedną z lepszych książnic w kraju. Współpracujemy też z różnymi fundacjami. Piszemy projekty - wyjaśnia Józefa Bajda.

  Do Programu Rozwoju Bibliotek zgłosiła się również placówka z Choroszczy (biblioteka wiodąca), a partnerowały jej instytucje z Poświętnego, Suraża oraz Turośni Kościelnej.

  - Chcemy, by nasza praca nie kojarzyła się tylko z wypożyczaniem książek. Biblioteka powinna być miejscem spotkań. Dlatego wychodzimy naprzeciw ludzi. Przełamujmy bariery społeczne - mówi Marzanna Chodorowska, dyrektorka suraskiej biblioteki.

  Chociażby organizowane są tutaj kursy komputerowe dla osób starszych, czy też zajęcia dla najmłodszych.

  Jak mówi Marzanna Chodorowska, właśnie dzięki programowi biblioteka nawiązała kontakt z fundacją Akademia Orange. - Zdobyliśmy dotację, dzięki której opłacamy dostęp do internetu. Zakupimy też książki, programy antywirusowe oraz materiały edukacyjne - wylicza dyrektorka suraskiej biblioteki.

  Jak wyjaśnia Wiesława Kruszewska, dyrektorka biblioteki w Poświętnem, program pozwolił tej placówki na zmianę wizerunku oraz unowocześnienie.

  - Owszem tak jak inne biblioteki otrzymaliśmy profesjonalny sprzęt, ale przede wszystkim nawiązaliśmy kontakt z organizacjami pozarządowymi, na przykład z Fundacją Rozwoju Dzieci im. Komeńskiego. Dzięki temu możemy ubiegać się o dotacje - dodaje szefowa placówki w Poświętnem.


  Czytaj e-wydanie »

  Czytaj także

   Komentarze (5)

   Wszystkie komentarze (5) forum.poranny.pl

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Poranny.pl poleca

   Gwara młodzieżowa lat 70. Czy rozpoznasz te słowa? [QUIZ]

   Gwara młodzieżowa lat 70. Czy rozpoznasz te słowa? [QUIZ]

   Oto najpiękniejsze dziewczyny z Woodstocku! [ZOBACZ ZDJĘCIA]

   Oto najpiękniejsze dziewczyny z Woodstocku! [ZOBACZ ZDJĘCIA]

   Pilnie zatrudnię. Sprawdź, kto aktualnie oferuje pracę

   Pilnie zatrudnię. Sprawdź, kto aktualnie oferuje pracę

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Gry On Line - Zagraj Reklama