Łapska porodówka czeka na remont

Łapska porodówka czeka na remont

Julita Januszkiewicz

Kurier Poranny

Kurier Poranny

Łapska porodówka czeka na remont
Łapska porodówka czeka na remont

Liczba porodów rośnie. Konieczny jest remont sali porodowej. Trzeba też wydzielić trzy sale na porody rodzinne – uważa dr Sławomir Jarocki. – Nie ma tzw. martwych chwil. Pacjentki, które kładą się do szpitala są szybko diagnozowane i leczone. ©Fot. Julita Januszkiewicz

Łapska porodówka przeżywa "baby boom". Na świat przychodzi tutaj coraz więcej dzieci. Nasz szpital jest przyjaznym miejscem do narodzin nie tylko najmłodszych mieszkańców Łap.
W ubiegłym roku w łapskim szpitalu urodziło się 186 dzieci (178 w 2007 roku). Rekordowymi miesiącami były październik i listopad. To wtedy rodziło się najwięcej dzieci.

Wyż rodzi dzieci

Dr Sławomir Jarocki z oddziału ginekologiczno-położniczego nie kryje zadowolenia: - To efekt wyżu demograficznego. Pokolenie lat osiemdziesiątych weszło w fazę rozrodczą - przekonuje.
- Na liczbę urodzeń, na pewno, nie wpływa becikowe. Narodziny dziecka to świadoma decyzja rodziców, a becikowe to, owszem zastrzyk finansowy, ale na krótko.

Rodzą białostoczanki

Łapska porodówka jest popularna nie tylko wśród pacjentek z Łap. To właśnie nasz szpital, na miejsce urodzin swoich pociech, coraz częściej wybierają mieszkanki stolicy Podlasia:

- Białostockie porodówki są przepełnione - wyjaśnia skromnie dr Sławomir Jarocki.

Więcej mówią pacjentki, które chwalą wspaniałą atmosferę:

- Podoba mi się opieka medyczna, która jest na wysokim poziomie. Pracują tu znakomici lekarze i położne. Ponadto towarzystwo na sali jest bardzo miłe - podkreśla Beata Malesza, ciężarna z Białegostoku.

Warto tez dodać, że w łapskiej placówce działa szkoła rodzenia.

W pierwszym okresie porodu kobiety mogą korzystać z kąpieli: - Chętnym zapewniamy porody rodzinne, podczas których mogą uczestniczyć tatusiowie czy też dziadkowie. Jak na razie takich porodów na naszym oddziale jest niewiele. Widocznie tatusiowie się jeszcze krępują - nie ma wątpliwości doktor.

Dbają o jakość leczenia

Jarocki ma szerokie plany rozwoju oddziału. Konieczny jest generalny remont i przebudowa sali porodowej. Bo pomieszczenie, w którym przychodzą na świat dzieci, ma ponad 30 lat. Odnawiano je od czasu do czasu. Niedawno wymieniono też okna.

- Chciałbym, by powstały trzy oddzielne sale, które służyłyby do porodów rodzinnych. Do sali porodowej trzeba byłoby też zakupić nowe łóżka - mówi dr Jarocki. - Marzymy też o własnym aparacie USG, który ułatwiłby i unowocześniłby naszą pracę, a co najważniejsze zyskałyby nasze pacjentki. Chcemy też wprowadzić znieczulenie podczas porodów.

Nowe metody leczenia

Planów jest więcej. Pod koniec 2006 roku na oddziale ruszyła pracowania badań urodynamicznych z gabinetem zabiegowym. Prowadzi się tu specjalistyczną diagnostykę oraz bada przyczyny i kierunki leczenia nietrzymania moczu. Znalazło tu już pomoc wiele kobiet, ale dr Jarocki chce podnieść jakość leczenia tej choroby, bo zgłasza się coraz więcej pacjentek: - Od przyszłego roku będziemy leczyli ją metodą TOT - zapewnia.

Głównymi przyczynami tej dolegliwości są: nieuregulowany tryb życia i charakter pracy. Tymczasem kobiety wstydzą się opowiedzieć lekarzowi o swoich kłopotach. Niepotrzebnie, bo im wcześniejsze wykrycie, diagnoza choroby, tym większa szansa na wyleczenie.

Komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Poranny.pl poleca

Prawybory do Sejmu i Senatu Kuriera Porannego

Prawybory do Sejmu i Senatu Kuriera Porannego

Nasze Miasto Białystok - zobacz rozrywkową stronę naszego miasta

Nasze Miasto Białystok - zobacz rozrywkową stronę naszego miasta

Wypadek radiowozu. Czterech policjantów w szpitalu po zderzeniu z golfem

Wypadek radiowozu. Czterech policjantów w szpitalu po zderzeniu z golfem