Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festyn historyczny w Surażu

Julita Januszkiewicz [email protected] tel. 085 715 45 45
Średniowieczna osada „Nawia” w niedzielę tętniła życiem
Średniowieczna osada „Nawia” w niedzielę tętniła życiem
Jak wyglądało życie naszych przodków - tego wszystkiego można było dowiedzieć się podczas festynu historycznego w Surażu.

Grodzisko stało się wizytówką najstarszego miasteczka na Podlasiu. Wrosło w jego tradycję i dzieje. A w tym roku po raz pierwszy imprezie nadano międzynarodową rangę. Uczestniczyły w niej władze oraz artyści z ukraińskiego i białoruskiego Suraża.

Niedzielny festyn przebiegał pod hasłem "Wędrówka ludów V - VIII wiek".

Było pięć Suraży

- W tym czasie przodkowie naszych mieszkańców musieli opu?cić swoją kolebkę, czyli Suroż na Krymie. Przemieszczali się na północ w lasostepy zakładając kolejnych pięć Suraży, które pełniły rolę strażnic granicznych w Rusi Kijowskiej. Nazwa "Suraż" w języku staroruskim oznacza groźny i potężny - tłumaczy Sławomir Halicki, burmistrz Suraża.

Życie przodków na żywo

Jednak "Grodzisko" to przede wszystkim doskonała lekcja historii i podróż w czasie. W niedzielę w średniowiecznej osadzie "Nawia" w Surażu było gwarno i wesoło. Ubrani w stroje z epoki, studenci historii Uniwersytetu w Białymstoku na żywo przedstawiali życie naszych przodków. Atrakcji nie brakowało. Chociażby można było dowiedzieć się jakich naczyń dawniej używano, albo spróbować co jadali nasi pradziadowie. Marta Sokół demonstrowała sposoby wyrabiana mąki. A było to nie lada trudne i ciężkie zajęcie. - Kobieta w pozycji siedzącej ucierała ziarna na żarnach - zdradza dziewczyna.

Natomiast Wiesław Wróbel pokazywał dawniej noszoną biżuterię .

- Są to rekontrukcje paciorków z początków ery, wykonane z modeliny - mówi student.

Odwiedzających ciekawiła również praca kowala w kuźni. Ale największym zainteresowaniem cieszyły się inscenizacje historycznych bitew. - Walka na śmierć. Poddajcie gród albo zginiecie - wołali stojący naprzeciw siebie walczący. Po chwili zaczęła się bitwa. Gród zdobyto.

Jak na prawdziwy festyn przystało były też konkursy, występy zespołów ludowych i dziecięcych. Rozstrzygnięto konkurs na najciekawszą posesję w gminie Suraż. W programie festynu znalazły się obrzęd Nocy świętojańskiej, atrakcje: przejażdżki koniem, strzelanie z łuku oraz stoiska ze swojskim jadłem. Impreza zakończyła się zabawą i pokazem sztucznych ogni. n

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny