Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wygrała Strumianka

Julita Januszkiewicz
Płonka Strumianka zaprezentowała najpiękniejszy wieniec dożynkowy i stoisko promocyjne
Płonka Strumianka zaprezentowała najpiękniejszy wieniec dożynkowy i stoisko promocyjne
Konkurs na wieniec dożynkowy i na najlepsze stoisko promocyjne wsi wygrała Płonka Strumianka.

Wyniki

Wyniki

Kategoria "wieniec dożynkowy“:

1. Płonka-Strumianka
2. Daniłowo Duże
3. Płonka Kościelna

Kategoria "Najlepsze stoisko promocyjne wsi“:

1. Płonka-Strumianka
2. Łapy-Szołajdy
Daniłowo Duże
Wólka Waniewska
Płonka Kościelna
3. Uhowo
Gąsówka-Skwarki

W niedzielę, 16 września, odbyły się w Płonce Kościelnej "I Gminne Dożynki 2007“.

Święto Dziękczynienia za plony rozpoczęto uroczystą mszą świętą z udziałem wszystkich sołectw z terenu gminy Łapy i władz samorządowych. Po Mszy uroczysty Korowód Dożynkowy przeszedł z kościoła na boisko wiejskie, gdzie starosta i starościna dożynek wręczyli chleb burmistrzowi Łap, gospodarzowi dożynek

Ale dożynki to nie tylko święto religijne. Dla rolników, to niepowtarzalna okazja do pochwalenia się swoimi plonami...

Głównym punktem dożynek był konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Zaprezentowały się Bokiny, Daniłowo Duże, Gąsówka-Skwarki, Łapy-Szołajdy, Płonka Kościelna, Płonka-Strumianka, Uhowo I, Wólka Waniewska.

Czym chata bogata

Sołectwa dołożyły wielu starań, zaangażowania i pracy, aby jak najlepiej się zaprezentować. Od wykonanych zgodnie z tradycją wieńców nie można było oderwać wzroku.

Poza tym, każda wieś chciała pokazać się z jak najlepszej strony. Wielkim zainteresowaniem cieszył się konkurs na najlepsze stoisko. Do rywalizacji przystąpiło siedem sołectw: Daniłowo Duże, Gąsówka-Skwarka, Łapy-Szołajdy, Płonka Kościelna, Płonka-Strumianka, Uhowo I i Wólka Waniewska.

Każde stoisko uginało się od regionalnych potraw, charakterystycznych dla wiosek. Królowało swojskie jadło. Delegacja z Łap-Szołajd, częstowała gości chociażby przepysznym żurkiem i sałatką ziemniaczaną.

Zatrzymując się przy stoisku Płonki Kościelnej grzechem było nie skosztować swojskiej kiełbasy, czy też smacznej kiszki ziemniaczanej. Królowały kulinarne arcydzieła, czyli chleb ze smalczykiem, swojska wędlina, kiszone ogórki, przepyszne sałatki, podpiwek, nalewki, miody, ciasta domowego wypieku. A kosze uginały się od warzyw i owoców. Każda wieś ugościła zwiedzających czym chata bogata.

Można było też podziwiać wyroby rękodzieła. Na przykład Gąsówka Skwarki pochwaliła się rzeźbami dłuta Adama Rymaszewskiego.

Natomiast Uhowo zaprezentowała drewniane domki wykonane przez pana Mierzejewskiego i wiklinowe kosze Kazimierza Werpachowskiego.

Najlepszy wieniec

Konkurs na wieniec dożynkowy wygrała delegacja z Płonki Strumianki. Sołectwo zaprezentowało przepiękny wieniec, w kształcie kielicha, a zrobiony własnoręcznie ze wszystkich darów pola, czyli różnego rodzaju zbóż.

Płonka Strumianka wystawiła też najlepsze stoisko promocyjne wsi. Bogactwa wsi można było podziwiać wiejską chatę z dachem ze słomy, obrośniętym chmielem. Ściany wykonano z bel siana, ozdobiono rękodziełem ludowym i pięknymi kompozycjami kwiatowo-warzywnymi. Obok można było podziwiać piękną bryczkę z zaprzęgiem

- Długo zastanawialiśmy się co pokazać. Domek i wieniec przygotowaliśmy własnoręcznie od lipca - mówi Jacek Płoński, z Płonki Strumianki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny