Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zielony biznes

Julita Januszkiewicz
Spływ kajakowy zorganizowany przez "Kaylon”.
Spływ kajakowy zorganizowany przez "Kaylon”.
"Kaylon", gospodarstwo ekoturystyczne z Uhowa, jako jedyne z naszego regionu bierze udział w bezpłatnych szkoleniach prowadzonych przez "Centrum Zielonych Technologii".

Dariusz Ochrymiuk, szef projektu uważa, że "zielone technologie" to szansa dla tych, którzy chcą rozwinąć swoja firmę i tych co szukają pracy.

Marzenna i Andrzej Bielonko właściciele gospodarstwa ekoturystycznego "Kaylon" w Uhowie, którzy uczestniczą w projekcie "Centrum Zielonych Technologii", na co dzień są pracownikami Narwiańskiego Parku Narodowego. Ekoturystyką zajmują się od 2000 roku.

- Organizujemy spływy kajakowe i kanoe najpiękniejszymi rzekami Podlasia, Litwy, Łotwy, a także Ukrainy - mówi Marzenna Bielonko.
Wypełnić lukę

Państwo Bielonko posiadają 25 kajaków i 5 kanoe. Skąd pomysł?

- Spływy kajakowe są bardzo popularne. Jednak baza turystyczna jest do tego niedostosowana. Na przykład NPN wypożycza kajaki, ale tylko na godzinę. Nie zapewnia też transportu. A turyści chcą dłużej popływać niż godzinę. Dlatego chcieliśmy wypełnić tę lukę - mówi pani Marzenna.

Udało się. Kajaki wypożycza u nich mnóstwo turystów. Pływają między innymi na rzekach: Narew, Biebrza, Bug, Narewka, Supraśl, Sokołda, Uła, Mereczanka, Salcia, Niemen, Gauja, Prypeć i Stochod, które przepływają przez najcenniejsze obszary chronione. Są to idealne miejsca na spędzenie wolnego czasu w kajaku lub kanoe z dala od spalin, hałasu i masowej turystyki oraz prawdziwy raj dla wędkarzy.

Znani nie tylko w kraju

Na sprzęcie państwa Bielonków turyści mogą pływać poza granicami naszego kraju.

- Nasze kajaki i kanoe pływają od granic Białowieskiego Parku Narodowego, na terenie Narwiańskiego i Biebrzańskiego Parku Narodowego oraz Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej, Dżukijskiego Parku Narodowego na Litwie, Parku Narodowego Gauji na Łotwie oraz, prawdziwy hit, Parku Narodowego Prypeć - Stochod na Ukrainie - podkreśla Marzenna Bielonko.

Gospodarstwo organizuje również bardzo atrakcyjne wycieczki tradycyjnymi, płaskodennymi łodziami "pychówkami" po rozlewiskach Narwiańskiego Parku Narodowego.

Zielone technologie

"Kaylon" jako jedyne gospodarstwo z naszego regionu bierze udział w bezpłatnych szkoleniach i prezentacjach oferowanych przez "Centrum Zielonych Technologii".

- Organizatorzy, czyli firma Ekoton sami zgłosili się do nas. Na razie zapoznajemy się z projektem, dostaliśmy sprzęt - mówi Marzenna Bielonko. Ma nadzieje, że dzięki projektowi będzie mogła rozwinąć swoje gospodarstwo.

- Od października prowadziliśmy rekrutację. Przekazaliśmy państwu Bielonkom sprzęt, faks, by usprawnić proces komunikacji. Będziemy też sprawdzać jak funkcjonują te gospodarstwa i doradzać - mówi pracownica Ekotonu.

Uczestnikiem projektu mogą być istniejące już firmy, lub osoby (również bezrobotne), które - korzystając z prostych technologii i nowych pomysłów mogą rozpocząć działalność gospodarczą.

- Zależy nam zwłaszcza na dotarciu do osób i firm, działających na terenach wiejskich - mówi Dariusz Ochrymiuk, administrator projektu. - Proponujemy im takie przedsięwzięcia, które można realizować na miejscu, bez potrzeby przenoszenia się do miast.

Owe przedsięwzięcia to tzw. "zielone technologie". Mają tę podwójną zaletę, że -
wykorzystując do produkcji zasoby naturalne, nie dewastują środowiska.

- Z proponowanych przez nas rozwiązań ekologicznych korzystają już kraje Unii Europejskiej i chwalą je sobie - mówi Dariusz Ochrymiuk.
Projekt będzie realizowany do marca 2008 roku.

Ekobiznes

Na ekologii można zarobić. Z takiego założenia wyszli autorzy unijnego projektu "Centrum Zielonych Technologii" i … trafili w dziesiątkę. W ogólnopolskim, ministerialnym rankingu pomysłów, jak przeciwdziałać bezrobociu i dyskryminacji na rynku pracy, na 800 zgłoszonych projektów, ich znalazł się na bardzo wysokiej ósmej pozycji. Chodzi przede wszystkim o utrzymanie i tworzenie nowych miejsc pracy. Oferta Centrum Zielonych Technologii dotyczy takich dziedzin, jak: tradycyjne technologie budowlane, odnawialne źródła energii, ekologiczne oczyszczalnie ścieków, rolno-spożywcze produkty regionalne, gospodarka odpadami

W pierwszym etapie (do końca tego roku) wypracowane zostaną modele szkoleniowe, które za darmo, na specjalnej platformie internetowej, udostępniane będą wszystkim zainteresowanym firmom,)

Drugim zaś etapem będzie stworzenie w Białymstoku, pierwszego w Polsce, ośrodka kompetencyjnego, instytucji szkoleniowo-doradczej, wspierającej małe i średnie przedsiębiorstwa, zainteresowane wykorzystaniem zielonych technologii. Projekt "Centrum Zielonych Technologii" realizowany jest w ramach europejskiego programu EQUAL.

Kontakt: "Centrum Zielonych Technologii", ul. Legionowa 28 lok. 607, Białystok, tel./fax 085 7499960, e-mail: [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny