Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białowieża. Firma Herbewo stawiała na reklamę

Piotr Bajko [email protected] tel. 85 682 23 95
Grupka dzieci i młodzieży towarzysząca przejeżdżającemu przez Białowieżę samochodowi została uchwycona na fotografii
Grupka dzieci i młodzieży towarzysząca przejeżdżającemu przez Białowieżę samochodowi została uchwycona na fotografii Archiwum Piotra Bajko
W zbiorach fotograficznych mojej rodziny zachowała się spora ilość zdjęć z okresu międzywojennego. Jedną z moich ulubionych fotek jest ta, na której mój Ojciec, Michał, wraz z kolegami i koleżankami został uchwycony w rodzajowej scence ulicznej. Przedstawiona na zdjęciu grupka młodzieży białowieskiej towarzyszy samochodowi jadącemu ulicą Stoczek (obecnie - gen. Al. Waszkiewicza).

Sądząc po wieku Ojca, fotografia ta została wykonana w drugiej połowie lat trzydziestych ubiegłego wieku, naprzeciwko domu oznaczonego obecnie numerem 56. Zamieszkują w nim kolejne pokolenia Siemieniuków. Na drzwiach samochodu widnieje napis: Herbewo.

Od dłuższego czasu zastanawiałem się, czy jest to nazwa jakiejś firmy, czy też może niewielkiej miejscowości, położonej gdzieś daleko na terenie Polski? Nurtowały mnie także pytania: w jakim celu ten samochód przyjechał do Białowieży i dlaczego cieszył się takim zainteresowaniem tutejszej młodzieży?

Postanowiłem w końcu wyjaśnić tę zagadkę. Wpisałem hasło "Herbewo" do internetowej wyszukiwarki. Okazało się, że jest to nazwa jednej z firm działających do dzisiaj w Krakowie. Powstała ona w 1920 roku z połączenia trzech przedsiębiorstw należących do Rudolfa Herliczki, Władysława Bełdowskiego i Stanisława Wołoszyńskiego. Firma Herbewo w dwudziestoleciu międzywojennym była największym polskim producentem tutek i bibułek papierosowych. Ale to nie wyjaśniało jeszcze powodu przyjazdu firmowego samochodu do Białowieży.

Idąc za ciosem, skontaktowałem się pocztą elektroniczną z firmą. Jeszcze tego samego dnia otrzymałem od p. Anny Ocieczek, kierowniczki biura firmy, satysfakcjonującą mnie odpowiedź.
Pani Anna poinformowała, że firma swój sukces zawdzięczała między innymi niespotykanej w owych czasach reklamie. Po wsiach i miasteczkach jeździły samochody reklamowe z przewoźnymi kinematografami i organizowały darmowe seanse filmowe, podczas których wyświetlano reklamówki Herbewo. Niektóre taśmy firmie udało się zachować.

Sprzedawano przy tym również wyroby tytoniowe. Takie wzory użytkowe, jak Morwitan, Bon-Ton, El Gamel, dzięki reklamie, wryły się głęboko w świadomość palaczy i były rozpoznawalne tak, jak dzisiaj Coca Cola. Na moim zdjęciu uwieczniony został najprawdopodobniej jeden z takich samochodów reklamowych.

A więc sprawa się wyjaśniła. Zrozumiałym stało się też szczególne zainteresowanie przedwojennych białowieskich nastolatków samochodem z Krakowa. Oczywiście, nie chodziło im o zakup wyrobów tytoniowych, a o możliwość obejrzenia bezpłatnych filmów.

Spoglądam po raz któryś na fotografię i przyglądam się dokładnie postaci Ojca. Stoi tuż za niskim chłopcem trzymającym w prawej ręce kijek lub laskę? Na głowie ma czapkę-rogatywkę, ale jest bosy, podobnie jak część jego kolegów. Widocznie w tamtych czasach było to normalne i nikogo nie dziwiło ani tym bardziej śmieszyło.

Pamiętam, że pod koniec lat pięćdziesiątych, gdy byłem już uczniem podstawówki, Ojciec kupił mi podobną czapkę-rogatywkę, najwidoczniej przez sentyment do swego stroju z lat młodzieńczych. Czapka spodobała mi się i nosiłem ją wbrew częstym docinkom i prześmiewkom kolegów. W tamtych czasach bowiem rogatywki nie były już modne, tak jak przed wojną. Nosili je wyłącznie harcerze, a ja do harcerstwa nie należałem. Otrzymałem od kolegów nawet przezwisko "Rogatywka", ale, na szczęście, nie przyległo ono do mnie na stałe.

A firma Herbewo dzisiaj? Po wojnie cały jej majątek przeszedł na własność państwa, zaś budynek fabryczny przejęła Drukarnia Narodowa. W 1992 roku potomek Stanisława Wołoszyńskiego - Andrzej Barański, odzyskał majątek firmy i reaktywował ją. Dzisiaj głównym przedmiotem działalności firmy jest zarządzanie nieruchomościami własnymi i powierzonymi.

Czytaj e-wydanie »

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny