UWAGA!
  WYPADEK

  Tragiczniejsze wypadki w Białymstoku

  Rozwiń
  UWAGA!
  Zwiń

  Tragiczniejsze wypadki w Białymstoku

  Do śmiertelnych wypadków w Białymstoku dochodzi rzadko. Przypominamy te najtragiczniejsze

  Regionalny Program Operacyjny. Park wodny w Hajnówce i...

  Regionalny Program Operacyjny. Park wodny w Hajnówce i ośrodek nad Siemianówką.

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Kurier Poranny

  Na park wodny hajnowianie czekali od lat. Teraz, dzięki pomocy z Regionalnego Programu Operacyjnego, udało się go wybudować.

  Na park wodny hajnowianie czekali od lat. Teraz, dzięki pomocy z Regionalnego Programu Operacyjnego, udało się go wybudować.

  Park wodny w Hajnówce i nowoczesny ośrodek nad Siemianówką. Dzięki tym inwestycjom powiat hajnowski zyskuje nowe oblicze.
  Na park wodny hajnowianie czekali od lat. Teraz, dzięki pomocy z Regionalnego Programu Operacyjnego, udało się go wybudować.

  Na park wodny hajnowianie czekali od lat. Teraz, dzięki pomocy z Regionalnego Programu Operacyjnego, udało się go wybudować.


  Najważniejsze inwestycje  Najważniejsze inwestycje


  - Gmina Narewka: Promocja turystyki na terenie południowego Podlasia, Zielonej Krainy Dobrych Wiatrów (dofinansowanie 588 tys. zł)
  - Miasto Hajnówka: Budo- wa infrastruktury drogowej (dofinansowanie 1,3 mln zł)
  - Samodzielny Publiczny ZOZ w Hajnówce: Rozbudowa i doposażenie psychiatrycznego SP ZOZ w Hajnówce (dofinansowanie 930 tys. zł)  Samorząd musi pamiętać o infrastrukturze komunalnej: drogach, kanalizacji, wodociągach.
  Ale o infrastrukturze społecznej też nie można zapominać - zgodnie twierdzą włodarze miasta Hajnówka i gminy Narewka. W Hajnówce za unijne fundusze powstał park wodny. Gmina Narewka pieniądze z RPO przeznaczyła na budowę ośrodka nad Siemianówką.

  Miejski park wodny w Hajnówce

  Jeszcze do niedawna mieszkańcy Hajnówki z zazdrością patrzyli na tych, którzy mieszkali w Bielsku Podlaskim. Oba miasta są porównywalne: zarówno pod względem wielkości, jak i liczby mieszkańców. Tyle tylko, że w Bielsku Podlaskim był całoroczny basen, a w Hajnówce nie. Hajnowianie uprawiać sporty wodne czy po prostu wypoczywać nad wodą mogli tylko przez dwa miesiące w roku - bo tylko latem działał tu basen odkryty.

  - Hajnówka już w 1985 roku przymierzała się do budowy pływalni miejskiej - przyznaje Anatol Ochryciuk, burmistrz miasta.

  Nic dziwnego, bo taka inwestycja to przecież nie tylko moc atrakcji dla mieszkańców, ale też dobry sposób na przyciągnięcie turystów (zwłaszcza że basen zlokalizowany jest przy drodze do Białowieży) oraz - co też ważne - dodatkowe miejsca pracy. W latach 80. z inwestycji jednak nic nie wyszło. Do pomysłu basenu wrócono w 2006 r. Niestety, z braku pieniędzy budowę trzeba było przerwać. Przez niemal dwa lata budynek pozostawiony w stanie surowym szpecił miasto.
  - Śmieliśmy się, że to symbol niespełnionych marzeń - przyznaje Piotr Michalski, mieszkaniec Hajnówki.

  Pieniądze na dokończenie basenu w Hajnówce znalazły się w końcu w 2009 roku - w Regionalnym Programie Operacyjnym. Unia Europejska do budowy dołożyła ponad 7,7 mln zł. Dzięki tym pieniądzom powstała pływalnia z prawdziwego zdarzenia: 2 tys. mkw., w tym basen sportowy z lustrem wody 512 mkw., do tego dwie zjeżdżalnie, sztuczna rzeka, sauna, tory do nauki pływania, masaże wodne. Ostatnio zamontowano też tężnię, gdzie przy muzyce na wygodnych fotelach można zafundować sobie relaks połączony z wdychaniem jodu.

  - A w planach mamy mini spa i naukę pływania dla maluszków oraz zajęcia rehabilitacyjne - mówi Mirosław Chilimoniuk, dyrektor Parku Wodnego. Chociaż i teraz nikt nie ma prawa się nudzić. To miejsce nie tylko dla sportowców-zapaleńców, którzy bez wytchnienia będą kraulem albo żabką pokonywać kolejne długości basenu. Coś dla siebie powinien znaleźć tu każdy. Bo na miejskiej pływalni cały czas się coś dzieje: aquaerobik i nauka pływania, zajęcia młodzieżowych drużyn pożarniczych.

  - Moi synowie cieszą się, że szkolny wf. często spędzają na pływalni - przyznaje Piotr Michalski. - Wcześniej nie było u nas takiej możliwości.

  Ośrodek turystyczno-rekreacyjny i kulturalny na Starym Dworze nad Siemianówką

  Białostoczanka Anna Zalewska ma nad Siemianówką dom po babci.

  - Uwielbiam tam jeździć, ale przede wszystkim jesienią, na grzyby - przyznaje. Bo choć widok Puszczy Białowieskiej zapiera dech w piersiach, mieszczuchowi samo obcowanie z piękną przyrodą nie zawsze wystarcza.

  - Często próbowałam namówić znajomych, by spędzili ze mną wakacje nad Siemianówką. Rzadko kto dawał się przekonać: bo nie ma fajnej plaży, miejsca, gdzie mogłyby się pobawić dzieci, bo nic się nie dzieje - przyznaje pani Anna. I cieszy się, że od tych wakacji ma nowe argumenty w dyskusjach ze znajomymi. Okolice Siemianówki w końcu zaczynają ożywać: nad zalewem na Starym Dworze powstał ośrodek turystyczno-rekreacyjny. Inwestycję kwotą 1 mln 831 tys. zł wspomógł RPO.

  - Nasz ośrodek to przede wszystkim duża plaża - około 8 tys. mkw., dwa korty do tenisa ziemnego, cztery boiska do gry w siatkówkę, koszykówkę i kometkę. Do tego obiekty socjalno-sanitarne - wymienia Mikołaj Pawilcz, wójt gminy Narewka.

  To jednak nie wszystko. Do tego dochodzi duży plac zabaw dla dzieci, sześć zadaszonych miejsc ogniskowych, parking na 180 samochodów. No i oczywiście to, co najważniejsze: amfiteatr z widownią na tysiąc miejsc.

  - A całość oświetlona i z monitoringiem - dodaje wójt Narewki.

  Ze wszystkiego można korzystać za darmo. Płaci się tylko za energię elektryczną i opał na ognisko. Przyjeżdżają tu turyści z namiotami albo przyczepami kempingowymi. I wspólnie z mieszkańcami bawią się na organizowanych tu imprezach:

  - Koncert szantowy był w czerwcu. Ostatnio prezentowały się zespoły regionalne - mówi Mikołaj Pawilcz.

  Coś dla siebie znajdą też sportowcy. Tego lata zorganizowano tu już pierwsze zawody surfingowe.

  - To inwestycja, która pomoże przyciągnąć tu turystów. Bo wielu okolicznych mieszkańców prowadzi kwatery agroturystyczne - mówi wójt. - Dodatkowo niedaleko ośrodka prywatny inwestor planuje wybudować hotel.

  RPO w liczbach

  69,7 mln zł - to łączna wartość dofinansowania projektów z gminy Hajnówka

  1,48 tys. zł - to wartość dofinansowania na osobę

  We wtorek 28 września napiszemy o najciekawszych inwestycjach na ziemi bielskiej zrealizowanych z funduszy RPO.

  Opinia

  Mikołaj Buszko

  Mikołaj Buszko

  W TVP Białystok


  Reportaże będą emitowane też w Telewizji Polskiej Białystok w godz. 17.55-18.05. We wtorek - "Razem zmieniamy Ziemię Sejneńską. W czwartek - "Razem zmieniamy Ziemię Augustowską.  Mikołaj Buszko, Fundacja Muzyka Cerkiewna w Hajnówce, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej Hajnówka

  Hajnówka zmienia się dzięki dotacjom z Unii Europejskiej. To widać. Są budowane i remontowane drogi, obiekty. Dzięki temu wygodniej jest żyć i wygodniej pracować. Ta gotowa infrastruktura pomaga też przecież w sferze niematerialnej: na przykład nam przy organizacji festiwalu. Również nasza Fundacja przy realizacji swoich projektów wielokrotnie korzystała z dofinansowania z UE.


  Czytaj e-wydanie »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Załączniki (1)

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Wszystkie komentarze (4) forum.poranny.pl

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Poranny.pl poleca

   Gwara młodzieżowa lat 70. Czy rozpoznasz te słowa? [QUIZ]

   Gwara młodzieżowa lat 70. Czy rozpoznasz te słowa? [QUIZ]

   Oto najpiękniejsze dziewczyny z Woodstocku! [ZOBACZ ZDJĘCIA]

   Oto najpiękniejsze dziewczyny z Woodstocku! [ZOBACZ ZDJĘCIA]

   Pilnie zatrudnię. Sprawdź, kto aktualnie oferuje pracę

   Pilnie zatrudnię. Sprawdź, kto aktualnie oferuje pracę

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Gry On Line - Zagraj Reklama