NASZE
  QUIZY

  Rozwiąż nasze quizy

  Rozwiń
  Chrząszcz wstrzymał budowę chodnika. Owada podobno widziała...

  Chrząszcz wstrzymał budowę chodnika. Owada podobno widziała jedna osoba.

  Fot. Marta Chmielińska

  Kurier Poranny

  Aktualizacja:

  Kurier Poranny

  Kiedy Białowieża po latach rozpoczęła budowę dróg i chodników ludzie cieszyli się, że wreszcie będzie ładnie. Jednak wójt nie przypuszczał, że z powodu chronionego chrząszcza budowa chodnika zostanie wstrzymana.
  W spróchniałej lipie może żyć pachnica dębowa, chrząszcz pod ścisłą ochroną. Z tego powodu lipy nie można ściąć i nie można skończyć budowy chodnika

  W spróchniałej lipie może żyć pachnica dębowa, chrząszcz pod ścisłą ochroną. Z tego powodu lipy nie można ściąć i nie można skończyć budowy chodnika. ©Fot. Marta Chmielińska

  Pachnica dębowa to jeden z największych gatunków chrząszczy występujących w Polsce. Została umieszczona w załączniku II Dyrektywy Środowiskowej - jako gatunek o pierwszorzędnym znaczeniu - i jest chroniona Konwencją Berneńską. Dlatego też pachnica jako gatunek narażonym na wyginięcie podlega ścisłej ochronie.

  Kiedy ruszyły prace na białowieskiej Tropince nikt nie myślał o tym, ze w jednym z drzew może żyć ten chroniony chrząszcz. Teraz robotnicy budujący chodniki na tej ulicy wstrzymali prace, a wiekowa lipa przecina nowy chodnik na pół.

  - Jeden z mieszkańców poinformował nas, że w tej starej lipie żyje pachnica dębowa. Musieliśmy więc wstrzymać prace i chociaż Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska nie stwierdziła obecności pachnicy w tym drzewie, to jak czytamy w otrzymanej z Białegostoku opinii, może ona tam być - wyjaśnia wójt Białowieży Albert Litwinowicz. - Dziwi mnie tylko, że ten człowiek widział chrząszcza w latach 2009-2010, a dopiero teraz zdecydował się o tym powiedzieć.

  RDOŚ zaleciła zabezpieczenie drzewa. Postanowiła, że ze względu na możliwość zwalenia spróchniałej lipy należy przyciąć jej konary i założyć opaskę na rozwidlony pień, a gminy na to nie stać.

  - Skoro RDOŚ zaleca nam wykonanie takich zabezpieczeń, niech da nam na nie pieniądze - żali się wójt Białowieży. - Jesteśmy biedną gminą i musimy się zadłużać, by wykonać ważne dla nas inwestycje. Jeżeli pachnica jest tak ważnym dla Europy chrząszczem, dlaczego tylko mieszkańcy Białowieży muszą finansować jego ochronę? Ekolodzy otrzymują wsparcie z różnych źródeł, więc mogą nam pomóc.

  Wójt wyjaśnia, że stara lipa stanowi zagrożenie dla przechodniów i martwi go nie tyle estetyka chodnika, co zdrowie i bezpieczeństwo ludzi. Drzewo jest spróchniałe i może zostać powalone podczas gwałtownej burzy, a proponowane przez RDOŚ zabezpieczenie jest zbyt kosztowne. Albert Litwinowicz mówi, że jeśli nie otrzyma zgody na wycięcie drzewa, będzie ono stało tak jak w tej chwili.

  Według praktyk leśników w innych krajach, drzewa w których występuje pachnica przenosi się w inne miejsca.

  - W Szwecji i Francji drzewa, w których żyje pachnica zostają w takiej samej pozycji przeniesione w inne stanowiska - zapewnia Krzysztof Zamojski, radny gminy Białowieża. - U nas dzieje się inaczej.
  Władze gminy czekają w tej chwili na decyzję Starostwa Powiatowego w Hajnówce, które jest organem wydającym pozwolenia na wycinkę drzew. Jak się jednak dowiedzieliśmy, takiej zgody nie będzie.

  - Podczas oględzin drzewa nie stwierdziłam obecności pachnicy. Jednak nie wiemy, co dzieje się w środku drzewa, więc nie możemy pozwolić na wycięcie lipy. Tym bardziej, że RDOŚ ma jasne stanowisko w tej sprawie - wyjaśnia Małgorzata Sakowska z wydziału ochrony środowiska Starostwa Powiatowego w Hajnówce.


  Czytaj e-wydanie »

  Czytaj także

   Komentarze (71)

   Wszystkie komentarze (71) forum.poranny.pl

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Poranny.pl poleca

   Gwara młodzieżowa lat 70. Czy rozpoznasz te słowa? [QUIZ]

   Gwara młodzieżowa lat 70. Czy rozpoznasz te słowa? [QUIZ]

   Oto najpiękniejsze dziewczyny z Woodstocku! [ZOBACZ ZDJĘCIA]

   Oto najpiękniejsze dziewczyny z Woodstocku! [ZOBACZ ZDJĘCIA]

   Pilnie zatrudnię. Sprawdź, kto aktualnie oferuje pracę

   Pilnie zatrudnię. Sprawdź, kto aktualnie oferuje pracę

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Gry On Line - Zagraj Reklama