Woda
  2017

  Białystok gotowy na ulewy?

  Rozwiń
  Woda
  Zwiń

  Białystok gotowy na ulewy?

  W mieście trwały ćwiczenia mające przygotować służby i mieszkańców do walki z powodziami

  Ekologów słuchają wszyscy, samorządowców nikt. Park może być...

  Ekologów słuchają wszyscy, samorządowców nikt. Park może być większy.

  Krzysztof Jankowski

  Kurier Poranny

  Aktualizacja:

  Kurier Poranny

  Działania zmierzające do poszerzenia Białowieskiego Parku Narodowego spotykają się z gorącym poparciem organizacji ekologicznych. Na zdjęciu: happening

  Działania zmierzające do poszerzenia Białowieskiego Parku Narodowego spotykają się z gorącym poparciem organizacji ekologicznych. Na zdjęciu: happening Greenpeace'u przed siedzibą BPN w trakcie wizyty ministrów środowiska Białorusi, Litwy i Polski w Białowieży. ©Fot. Krzysztof Jankowski

  Jest szansa na to, że jeszcze w tym roku zostanie powiększony Białowieski Park Narodowy. Ministerstwo środowiska i samorządy są bliskie uzgodnienia porozumienia.
  Działania zmierzające do poszerzenia Białowieskiego Parku Narodowego spotykają się z gorącym poparciem organizacji ekologicznych. Na zdjęciu: happening

  Działania zmierzające do poszerzenia Białowieskiego Parku Narodowego spotykają się z gorącym poparciem organizacji ekologicznych. Na zdjęciu: happening Greenpeace'u przed siedzibą BPN w trakcie wizyty ministrów środowiska Białorusi, Litwy i Polski w Białowieży. ©Fot. Krzysztof Jankowski

  Takiej decyzji obawiają się jednak przedsiębiorcy.

  Coraz bliżej jest do uzgodnienia wspólnego stanowiska w sprawie powiększenia Białowieskiego Parku Narodowego pomiędzy ministerstwem środowiska a lokalnymi samorządami.

  Prawdopodobne poszerzenie parku będzie miało jednak o połowę mniejszą skalę niż to zakładali pomysłodawcy tej idei. Pierwotnie mówiono o tym, że ochroną objęte ma być pół polskiej części Puszczy Białowieskiej (ok. 30 tysięcy hektarów lasu). Dziś obszar ten miałby zająć ok. 21 ha.

  - Ochrona przyrody jest dla mnie priorytetem - zapewnia minister środowiska prof. Andrzej Kraszewski.

  Do pomysłu powoli przychylają się też samorządowcy.

  - Rozmowy toczą się w rzeczowej atmosferze - zapewnia starosta hajnowski Włodzimierz Pietroczuk.

  O wielkich zmianach w Puszczy Białowieskiej głośno zrobiło się już przed dwoma laty. Konkretne propozycje pojawiły się jednak w zeszłym roku. W skład Białowieskiego Parku Narodowego miała wejść połowa polskiej część Puszczy Białowieskiej. Z mapy Lasów Państwowych miał zniknąć Nadleśnictwo Białowieża, a znacznie zmniejszyć się Nadleśnictwo Browsk.

  Takie zmiany przewidywał polski rząd. By do nich doprowadzić, musiał jednak przekonać mieszkańców i lokalne samorządy. A o to nie było łatwo. Z pomocą rządzącym miały przyjść pieniądze - dotacje i kredyty. Plany powiększenia parku przedstawił pod koniec czerwca ubiegłego roku w Białowieży ówczesny minister środowiska Maciej Nowicki.


  Ekolodzy chcą ochrony

  Zwolennikami powiększenia terenów chronionych w Puszczy Białowieskiej byli i są ekolodzy i przyrodnicy. Swoje zdanie przedstawiali m.in. przed dwoma laty na konferencji w siedzibie Białowieskiego Parku Narodowego podczas spotkania w Białowieży z delegatami międzynarodowej organizacji UNESCO oraz Światowej Unii Ochrony Przyrody. Ich zdaniem, ideałem byłaby ochrona całej Puszczy Białowieskiej.

  - Od lat o to postulujemy - mówili. - To las unikalny w skali europejskiej. Trzeba chronić i puszczę, i zwierzęta, które w niej żyją.

  Delegaci UNESCO podkreślali, że chcą wysłuchać wszystkich argumentów.

  - Na ich podstawie przygotujemy sprawozdanie, które przedłożymy na sesji naszej organizacji - wyjaśniali Marc Patry z UNESCO i Gerhard Heiss ze Światowej Unii Ochrony Przyrody.

  - Przygotujemy też wytyczne, które trafią do polskiego rządu.

  Jak powiedzieli, tak zrobili. I rząd zajął się przygotowaniem projektu poszerzenia parku. Jednak ta idea ma nie tylko same plusy. Zgodnie z pierwotną wersją rozszerzenia parku w jego skład weszłyby lasy należące do całego Nadleśnictwa Białowieża i części Nadleśnictwa Browsk.

  Likwidacja jednego nadleśnictwa i zmniejszenie drugiego oznaczałaby redukcję zatrudnienia w Lasach Państwowych.

  - Szacujemy, że musielibyśmy zlikwidować miejsca pracy około 150 osób - przyznawał Marian Pigan, dyrektor generalny Lasów Państwowych. - Większość ze zwolnionych mogłaby jednak znaleźć zatrudnienie w poszerzonym parku narodowym.

  Powiększenie oznaczałoby też zmniejszenie o połowę ilości pozyskiwanego z puszczy drewna. A to może negatywnie wpłynąć na przemysł drzewny w okolicach Białowieży, Bielska Podlaskiego i Hajnówki.

  - Wykorzystywane przez nas drewno pochodzi z przebudowy drzewostanu. Liczba drzew w puszczy więc nie maleje - podkreślał na ostatnim spotkaniu z wicepremierem Waldemarem Pawlakiem przedsiębiorca Marek Szczerba, reprezentant hajnowskich firm przerobu drewna.

  - Plany dotyczące powiększenia obszaru chronionego i ograniczenia pozyskiwania drewna z puszczy, to dla nas duży problem. My tu żyjemy i musimy gospodarować. Dla ekologów ścisła ochrona puszczy, to ciekawy eksperyment.

  Rząd zaoferował więc okolicznym gminom z powiatu hajnowskiego dotacje i preferencyjne pożyczki. Dotychczas samorządy z regionu Puszczy Białowieskiej podchodziły sceptycznie do powiększania Białowieskiego Parku Narodowego.

  Podkreślały, że region w dużej mierze żyje z puszczy i powiększenie parku ograniczy ludziom do niej dostęp. Największe protesty miejscowej ludności wzbudził w 2000 roku zamiar powiększenia parku, ogłoszony przez ministra środowiska Antoniego Tokarczuka. Wtedy minister chciał powiększyć park tak, aby objął on cały obszar polskiej części puszczy. Projektu nie udało się wprowadzić w życie.

  Tym razem samorządy także podeszły do propozycji ministerstwa z ostrożnością.

  - Od wielu lat każdy kolejny minister środowiska z uporem wraca do tego pomysłu - mówiła na spotkaniu z wicepremierem Pawlakiem wójt gminy Hajnówka Olga Rygorowicz. - Wygląda to tak, jakby rząd tylko czekał na moment, gdy opuści nas czujność i się na to zgodzimy. Nikt tak naprawdę jeszcze nie udowodnił, że byłoby to opłacalne. Niestety, ekologów słuchają wszyscy, a samorządowców nikt.

  Jesienią rozpoczęły negocjacje, które opóźniła zimowa zmiana na stanowisku ministra środowiska. Następca Macieja Nowickiego - Andrzej Kraszewski podtrzymał jednak chęć poszerzenia BPN. Jednocześnie nowy minister zapowiedział, że prace nad powiększeniem parku będą realizowane etapami.


  Pełni optymizmu

  Proponowany przez ministra i samorządowców zasięg zwiększenia parku wynosi 10,5 hektara lasów.

  - Rozwiązanie polegające na stopniowym rozszerzaniu BPN pozwoli radom gmin oraz mieszkańcom ocenić, czy w przyszłości zdecydują się na dalsze poszerzenie jego granic i uruchomienie finansowania dalszych projektów - mówią przedstawiciele ministra.

  Samorządowcy są pełni optymizmu.

  - Najważniejsze jest to, że nowy minister wznowił z nami dialog - mówi starosta hajnowski Włodzimierz Pietroczuk.

  Starosta twierdzi, że obie strony są bliskie porozumienia.

  - Zgodziliśmy się na powiększenie parku o 10,5 hektara lasów - mówi. - W ten sposób BPN podwoi swoją obecną powierzchnię.

  W sprawie finansów sprawa nie wygląda już tak różowo.

  - Przedstawione przez nas projekty przewidywały dofinansowanie wysokości 135 mln zł - mówi Pietroczuk. - Z tego, co jest nam wiadome, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska nie zmienił swoich warunków i nadal deklaruje pomoc w wysokości 100 mln zł.

  Starosta podkreśla, że powstały nowe idee: rozwoju turystyki czy programu baterii słonecznych.

  - Jesteśmy pełni optymizmu - podkreśla.

  Czytaj także

   Komentarze (24)

   Wszystkie komentarze (24) forum.poranny.pl

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Poranny.pl poleca

   Gwara młodzieżowa lat 70. Czy rozpoznasz te słowa? [QUIZ]

   Gwara młodzieżowa lat 70. Czy rozpoznasz te słowa? [QUIZ]

   Oto najpiękniejsze dziewczyny z Woodstocku! [ZOBACZ ZDJĘCIA]

   Oto najpiękniejsze dziewczyny z Woodstocku! [ZOBACZ ZDJĘCIA]

   Pilnie zatrudnię. Sprawdź, kto aktualnie oferuje pracę

   Pilnie zatrudnię. Sprawdź, kto aktualnie oferuje pracę

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Gry On Line - Zagraj Reklama