Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dwa hajnowskie ogólniaki mogą przyjąć 180 uczniów

Fot. Archiwum
248 uczniów ukończy w tym roku trzecią klasę gimnazjum i będzie kontynuować naukę w szkołach średnich.
248 uczniów ukończy w tym roku trzecią klasę gimnazjum i będzie kontynuować naukę w szkołach średnich. Fot. Archiwum
Młodzież najchętniej wybiera naukę w liceach ogólnokształcących, jest to kolejny etap zdobywania wiedzy przed studiami wyższymi.

Zasady nauki

Zasady nauki

Wszystkie szkoły średnie oferują bogaty wachlarz zajęć pozalekcyjnych i kółek zainteresowań.

Oprócz kół naukowych funkcjonują teatry szkolne, chóry, zespoły i klub żeglarski w ZSZ. Ważne miejsce zajmują także zajęcia sportowe.

W Polsce nauka jest obowiązkowa do ukończenia 18 lat. Obowiązek ten trwa do ukończenia gimnazjum, ale nie dłużej niż do ukończenia 18 roku życia.

Jeśli dziecko nie ma 18 lat, po ukończeniu gimnazjum uczy się w szkole ponadgimnazjalnej publicznej lub niepublicznej.

Dwa hajnowskie ogólniaki utworzą łącznie siedem oddziałów i przyjmą około 180 uczniów.

Wczoraj rozpoczął się nabór do szkół ponadgimnazjalnych. Trzecią klasę gimnazjum kończy w tym roku w Hajnówce 248 uczniów.

- W zasadzie wszyscy uczniowie kontynuują naukę, jeśli nie w szkołach publicznych to w prywatnych - mówi Jolanta Stefaniuk, inspektor oświaty w UM w Hajnówce. - Młodzież najchętniej wybiera ogólniaki, bo one dają im szansę zdawania na studia. Składają dokumenty do obu liceów w mieście.

Ogólniaki mają w zasadzie bardzo podobną ofertę i proponują absolwentom gimnazjów klasy z rozszerzonym poziomem nauczania wybranych przedmiotów.

W LO nr 1 im. Marii Skłodowskiej - Curie powstaną trzy oddziały: klasa z rozszerzoną geografią, matematyką i fizyką, druga klasa z rozszerzoną biologią i chemią oraz trzecia z naciskiem na język angielski, język rosyjski i historię.

Zespół Szkół nr 1 prowadzi dodatkowo nabór do jednego oddziału liceum ogólnokształcącego dla dorosłych i do jednej klasy liceum uzupełniającego dla absolwentów ZSZ. Liceum Ogólnokształcące z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego proponuje cztery klasy: z poszerzonym programem nauczania matematyki i fizyki, drugą klasę z naciskiem na biologię i chemię, trzecią matematyczno-geograficzną i czwarty oddział gdzie uczniowie lepiej poznają język polski, historię i wiedzę o kulturze.

Szkoła z najstarszymi tradycjami w mieście - Zespół Szkół Zawodowych, tradycyjnie już kształci techników technologii drewna oraz techników ekonomistów i techników informatyków.

W tym roku oferuje dodatkowy kierunek - technik architektury krajobrazu. W skład Zespołu wchodzi też liceum profilowane i tu oferta obejmuje dwa kierunki: zarządzanie informacją oraz profil socjalny.

Nabór prowadzi także Zasadnicza Szkoła Zawodowa, która stworzy dwie klasy: o profilu ślusarskim i wielozawodowa, gdzie uczniowie sami podpisują umowy z rzemieślnikami i u nich uczą się zawodu.

- Nasza szkoła jest specyficzna i nie można jej porównywać z innymi w mieście - wyjaśnia Eugenia Karwowska, dyrektor ZSZ. - Uczymy głównie zawodu. Uczniowie przychodzą do nas, by zdobyć zawód i zwykle ich edukacja na tym się kończy. Niestety mamy coraz mniej uczniów, a taka szkoła jak nasza powinna istnieć. Absolwenci liceów wyjeżdżają na studia i nie wracają już. My kształcimy ludzi, którzy tu zostają.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny