Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śladami partyzantów. Trójmiejska Grupa Rekonstrukcji rozpoczyna rajd po Puszczy Białowieskiej

Redakcja
Modlitwa i warta pod pomnikiem "Inki”; zapłonęły znicze...
Modlitwa i warta pod pomnikiem "Inki”; zapłonęły znicze...
Rajd harcerzy n Kilkudziesięciu harcerzy, Trójmiejska Grupa Rekonstrukcji Historycznych, historycy i wielu innych ludzi ściągnęła na piątkowy wieczór do Narewki 63. rocznica śmierci Danki Siedzikówny, sanitariuszki AK.

Guszczewina leży kilka kilometrów od Narewki. W tej niewielkiej osadzie w 1928 roku urodziła się Danuta Siedzikówna, późniejsza sanitariuszka w 5. Wileńskiej Brygadzie Armii Krajowej.

Bohaterskiej "Ince"

Parę lat temu w Narewce stanął pomnik poświęcony "Ince", zamordowanej przez UB, i od tego czasu 28 sierpnia w rocznicę jej śmierci mniejsza lub większa grupa osób spotyka się na wspólnej modlitwie.

W tym roku msza była szczególnie uroczysta i ściągnęła sporą liczbę osób. Ładnie zaprezentowali się harcerze z Narewki, Hajnówki i Bielska Podlaskiego oraz drużyna im. Obrońców Westerplatte z Gdańska. We mszy uczestniczyli także członkowie TGRH, odtwarzający szwadron 5. Wileńskiej Brygady AK. Warto dodać, że jest to ta sama grupa, która grała w filmie "Inka 1946 ", w reportażu o "Żelaznym" oraz w wielu innych produkcjach. We mszy wziął także udział wójt gminy Narewka Mikołaj Pawilcz, pracownicy nadleśnictw Browsk i Hajnówka, reprezentujący Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych. Na zakończenie krótki koncert zagrał Andrzej Kołakowski.

Pokolenie patriotów?

Młodzi ludzie mieli okazję w kolejnych dniach poznać historię działań oddziałów partyzanckich w Puszczy Białowieskiej. Na Podborowisku w miejscu walki tzw. grupy białowieskiej o samym oddziale i jego rozbiciu przez siły NKWD opowiadał Piotr Łapiński z białostockiego oddziału IPN. Grupa białowieska był to oddział składający się z mieszkańców Hajnówki, Narewki i okolic, który pod dowództwem Stanisława Wołoncieja "Konusa" walczył w Puszczy Białowieskiej. W czerwcu 1945 roku w wyniku donosu został rozbity - zginęło 11 żołnierzy. Ci którym udało się przeżyć - a było ich zaledwie kilku, zasilili 5. Wileńską Brygadę AK i dołączyli do szwadronu Mariana Plucińskiego "Mścisława".

- Znamienne jest to, że sygnał o przemieszczającym się oddziale otrzymał zdawałoby się polski Urząd Bezpieczeństwa w Bielsku Podlaskim, a do walki przyjechali Sowieci - mówił harcerzom Piotr Łapiński.

Młodzi ludzie, którzy w szkole poznają historię w sposób dość nudny i mało obrazowy, mieli okazję przeżyć krótką lekcję innego rodzaju.

- Bardzo duże wrażenie zrobili na mnie ludzie w mundurach - mówi jeden z harcerzy z Podlasia. - Miałem okazję zobaczyć z bliska mundury i broń partyzantów, historycy opowiadali krótko i ciekawie.

Kolejką przez Puszczę

Przy okazji pobytu w Hajnówce rajdowicze spotkali się przy mogile na Międzytorach, gdzie spoczywają szczątki żołnierzy z lat 1914-1920. Po wspólnej modlitwie wszyscy ruszyli ulicą 3 Maja do kościoła p. w. Świętych Cyryla i Metodego. Prowadzeni przez TGRH harcerze rozdawali na ulicach materiały mówiące o żołnierzach wyklętych i biografię "Inki".

Po obiedzie przygotowanym przez panie z parafii p. w. Świętych Cyryla i Metodego prawie stu uczestników wraz ze wszystkimi chętnymi wyruszyło w podróż kolejką wąskotorową do Topiła. Wykorzystując historyczną przeszłość kolejki, którą nieraz przemieszczali się partyzanci, Trójmiejska Grupa Rekonstrukcji Historycznych zatrzymała jadące wagony i pokazała jak mogło wyglądać zatrzymanie członka PPR.

Po złożeniu kwiatów na mogile "Julka" i "Jastrzębia"- dwóch partyzantów ze szwadronu Zygmunta Błażejewicza "Zygmunta", którzy polegli w walce z NKWD, na miejscu ogniskowym leśnicy podali upieczonego dzika i choć z powodu deszczu nie zapłonęło ognisko, wszyscy byli niezwykle zadowoleni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny