Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Puszcza Białowieska. Ekolodzy blokują wycinkę. Policja interweniuje (zdjęcia, wideo)

(adek), (jsz)
Blokada wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej
Blokada wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej Greenpeace Polska
To już trzecia tego typu akcja w ciągu ostatnich dwóch tygodni. Odbywa się w okolicy wsi Czerlonka Leśna w nadleśnictwie Hajnówka. Rozpoczęła się w czwartek rano.

Ekolodzy oraz przedstawiciele lokalnej społeczności zablokowali ciężki sprzęt do masowej wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej. Zarządca terenu, czyli Lasy Państwowe wezwały policję. Na miejsce przyjechało kilkunastu funkcjonariuszy.

Przeczytaj też: Blokada wycinki w Puszczy Białowieskiej. Interweniowała policja (zdjęcia)

Policja zgromadzonych wylegitymowała i poprosiła o stawienie się na komendzie. Na miejscu pojawiła się straż leśna, a także wóz strażacki z wysięgnikiem. Na dwóch kilkukilometrowych rusztowaniach przypięli się bowiem aktywiści.

- Policjant na wysięgniku pomógł bezpiecznie opuścić kobiecie platformę, którą rozstawiono na drodze maszyn - mówi mł. asp. Adam Romanowicz z zespołu prasowego podlaskiej policji.

Policjanci twierdzą, że protestującego na drugim rusztowaniu nie ewakuowali.

- Mamy do czynienia z kolejną próba ukrycia dowodów przez ludzi Jana Szyszki i zamaskowania prawdziwych powodów wycinek - mówi Katarzyna Jagiełło, Greenpeace. - Tym właśnie było przerwanie blokady, która miała umożliwić wizytę naukowców w fragmentach lasu rozjeżdżanych ciężkim sprzętem. Minister Szyszko i część leśników tłumaczy trwające wyręby względami bezpieczeństwa i chęcią powstrzymania kornika atakującego świerki. Tymczasem Greenpeace i Dzika Polska od ponad roku pokazują dowody na to, że cięcia nie mają nic wspólnego z bezpieczeństwem turystów, a wywożone z lasu drzewa są bardzo często wolne od kornika. Wizja lokalna naukowców da nam odpowiedź, w jakim stopniu proceder usuwania drzew w starych fragmentach lasu szkodzi chronionym i bardzo rzadkim gatunkom ptaków, owadów i roślin. Przypominamy, że zgodnie z zasadami UNESCO oraz obszaru Natura2000 martwe świerki powinny zostać w Puszczy, jako jej integralna część.

O tym, że wycinka w starych fragmentach lasu może mieć bardzo negatywny wpływ na Puszczę Białowieską i żyjące w niej rośliny i zwierzęta, mówili ostatnio przedstawiciele Komisji Europejskiej i eksperci UNESCO. Ta międzynarodowa organizacja opublikowała w zeszłym tygodniu dokument, sugerując konieczność wysłania misji i sprawdzenia, w jaki sposób wycinka szkodzi Puszczy.

Policja zgromadzonych wylegitymowała i poprosiła o stawienie się na komendzie. Na miejscu pojawiła się straż leśna, a także wóz strażacki z wysięgnikiem.

Blokada wycinki w Puszczy Białowieskiej. Interweniowała poli...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny