Sport szkolny. Sukcesy bielskich uczniów.

Krzysztof Jankowski
Wiceburmistrz Bielska Podlaskiego Mirosław Gołębiowski (w środku) odebrał Puchar Marszałka Województwa Podlaskiego za drugie miejsce w klasyfikacji sportu szkolnego gmin miejskich Fot. Krzysztof Jankowski
Kilka sukcesów odnieśli w tym roku młodzi bielscy sportowcy. Triumfowali w rywalizacji wojewódzkiej w: lekkoatletyce, biegach przełajowych, siatkówce i koszykówce. W efekcie w klasyfikacji powiatów o Puchar Marszałka Województwa Podlaskiego powiat bielski zajął, tak jak przed rokiem, ósme miejsce.

Uczniowie szkół rywalizują każdego roku z rówieśnikami z innych miejscowości. Każda ze szkół ma swoje specjalizacje sportowe.

Z danych Szkolnego Związku Sportowego wynika, że w roku szkolnym 2009/10 najsłabiej w powiecie bielskim wypadły podstawówki. Osiągnęły one tylko dwa sukcesy wojewódzkie. Młodzi koszykarze z SP nr 5, pod wodzą trenera Jarosława Olszańskiego, zdobyli srebrne medale, a brąz wywalczyli pływacy z SP nr 3 - podopieczni instruktora Walerego Mieszczeriakowa.
Co ciekawe, lepiej od szkół miejskich wypadła SP w Boćkach, która w klasyfikacji szkół mniejszych zajęła 12. miejsce w województwie podlaskim.

Jeszcze lepszy wynik, bo 7. miejsce w województwie, zajęło w swojej kategorii Gimnazjum nr 3. Zresztą szkoła ta tradycyjnie zbiera dla powiatu bielskiego najwięcej punktów. W 2009 roku dobrze wypadli zwłaszcza jej chłopcy, którzy zajęli 5. miejsce w województwie.

Dobra pozycja trójki, to m.in. zasługa lekkoatletów, którzy wygrali XI Podlaską Gimnazjadę w Lekkiej Atletyce. Chłopcy z Gimnazjum nr 3 zdobyli też brązowe medale w piłce ręcznej i sztafetach lekkoatletycznych. Z kolei dziewczęta z trójki, podopieczne dyrektora szkoły Bazylego Leszczyńskiego, zajęły 3. miejsce w finale lekkoatletycznej gimnazjady.

Sukcesy odnosili też gimnazjaliści z innych szkół. Złoto w biegach przełajowych zdobyło Gimnazjum nr 1 (opiekun Rafał Mańko), a w siatkówce dziewczęta z Gimnazjum nr 2 (trener Andrzej Sosna).

Po zwycięstwach w województwie, młodzi sportowcy z gimnazjów reprezentowali Podlasie na finałach ogólnopolskich. Siatkarki z PG nr 2 zajęły 15., a szczypiorniści PG nr 3 - 16. miejsce w Polsce.

Jedynym dużym sukcesem bielskich szkół ponadgimnazjalnych było mistrzostwo Podlasia, które zdobyli koszykarze z I LO (ich trenerką była Justyna Iganowicz-Car).

- Najpopularniejszą dyscypliną w szkołach podstawowych i gimnazjalnych były indywidualne przełaje - informuje Włodzimierz Borowik, przewodniczący Powiatowego SZS w Bielsku Podlaskim. - Szkoły ponadgimnazjalne najchętniej startowały w turniejach siatkarskich i futsalu chłopców. Najmniej popularne były szachy, w które grają głównie dziewczęta.

- Cieszymy się, że naszą działalność doceniły władze - mówi Włodzimierz Borowik. - Dziękujemy wszystkim, którzy przekazali nam procent z podatku. Jesteśmy bowiem jedynym sportowym stowarzyszeniem powiatowym w województwie ze statusem stowarzyszenia pożytku publicznego.

Z tego tytułu PSZS w Bielsku otrzymał ponad 4 tys. zł. Taką samą dotację przyznał samorząd powiatowy, a 7 tys. zł przekazało miasto Bielsk Podlaski.