Woda
  2017

  Białystok gotowy na ulewy?

  Rozwiń
  Woda
  Zwiń

  Białystok gotowy na ulewy?

  W mieście trwały ćwiczenia mające przygotować służby i mieszkańców do walki z powodziami

  Lamus - prywatne muzeum staroci. Od podkowy po toczkę.

  Lamus - prywatne muzeum staroci. Od podkowy po toczkę.

  Janusz Bakunowicz

  Kurier Poranny

  Aktualizacja:

  Kurier Poranny

  Nie nazywa ich eksponatami tylko przedmiotami, które wyszły już z użytku. Jan Koczewski starocia zbiera od dzieciństwa i postanowił pokazać je innym. W swoim Lamusie ma przede wszystkim narzędzia związane z gospodarstwem domowym.
  Jan Koczewski z chęcią zaprasza do swego Lamusa. Tutaj można obejrzeć starocie zbierane latami.

  Jan Koczewski z chęcią zaprasza do swego Lamusa. Tutaj można obejrzeć starocie zbierane latami. ©Fot. Janusz Bakunowicz

  Lamus to niewielki drewniany domek, który znajduje się na prywatnej posesji Jana Koczewskiego przy ulicy Zamkowej. Z podwórka rozpościera się widok na Górę Zamkową, najstarszy bielski zabytek. Tuż przed budynkiem stoi gruby drewniany zaostrzony pal.

  - Prawdopodobnie pochodzi z palisady dawnego grodu - mówi pan Jan. - Jak rozkopali ulicę, to podobnych było dużo. Ja ten dostałem od chłopaków za kilka piw. Teraz to zabytek.
  Ale większość historycznych przedmiotów znajduje się w samym Lamusie. Podkowy, drewniane szufle, żarna, stępy, stare sierpy. - Większość z nich pochodzi z mojego rodzinnego domu - oznajmia kolekcjoner staroci.

  Jan Koczewski urodził się i wychowywał w Kalnicy w gminie Brańsk.
  Tam chodził do szkoły i tam zaszczepiono w nim bakcyla kolekcjonowania starych rzeczy. Główna w tym zasługa Zbigniewa Popławskiego, dyrektora szkoły. To on spisywał różne ciekawe historie, biografie powszechnie poważanych osób, organizował wycieczki rowerowe po okolicy, zbierał informacje o dworze w Kalnicy i kalnickich panach.

  - Jeszcze w podstawówce kolekcjonowałem znaczki pocztowe, pocztówki i widokówki - dodaje Jan Koczewski. - Ale później okazało się, że to dość kosztowne hobby. Po przejściu na emeryturę zacząłem handlować starociami. A dwa lata temu wpadłem na pomysł, by na swojej posesji zorganizować takie minimuzeum. Ekspozycja nie jest dość bogata, bo część rzeczy sprzedałem. Ale te najstarsze i najciekawsze zostawiłem sobie.

  A do najciekawszych przedmiotów, jakie w swej kolekcji posiada pan Jan, należą te, których do końca nie zna przeznaczenia. To między innymi coś w rodzaju strażackiego toporka, ale nim nie jest. Co prawda, z jednej strony ma zakończenie jak mała siekierka. Lecz narzędzie po drugiej stronie nie wiadomo do czego w przeszłości mogło posłużyć.

  W kolekcji pana Jana znajdują się także stare toczki. Choć w jednej z nich pokrycie z materiału wyjadły myszy, to za to doskonale zachował się umieszczony na niej wizerunek Chopina. Angielska waga ze wskazówką może jeszcze zmierzyć ciężar dokładniej niż niejedna współczesna. A stare pudełko po cygarach z okresu sanacyjnego do palenia skusi nawet największego wroga tytoniu.

  Jan Koczewski swoją kolekcję chce pokazać szerszej publiczności. Przyjeżdżają do niego wycieczki rowerowe, goście odwiedzający Bielsk. Choć zbiór jest skromny, to z powodzeniem oddaje ducha minionych czasów.

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Poranny.pl poleca

   Gwara młodzieżowa lat 70. Czy rozpoznasz te słowa? [QUIZ]

   Gwara młodzieżowa lat 70. Czy rozpoznasz te słowa? [QUIZ]

   Oto najpiękniejsze dziewczyny z Woodstocku! [ZOBACZ ZDJĘCIA]

   Oto najpiękniejsze dziewczyny z Woodstocku! [ZOBACZ ZDJĘCIA]

   Pilnie zatrudnię. Sprawdź, kto aktualnie oferuje pracę

   Pilnie zatrudnię. Sprawdź, kto aktualnie oferuje pracę

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Gry On Line - Zagraj Reklama