Złote Klucze 2015 rozdane [ZDJĘCIA, WIDEO]

Złote Klucze 2015 rozdane [ZDJĘCIA, WIDEO]

Anna Kopeć

Aktualizacja:

Kurier Poranny

Cztery osobowości, cztery pasje, to co ich łączy to sukces. W 2015 roku dokonali wielkich rzeczy. Doceniliśmy to przyznając im Złote Klucze.
Laureaci Złotych Kluczy 2015. Od lewej: Michał Charkiewicz, Tadeusz Karpowicz, Antonina Sokołowska, Anna Nowicka.
1/23
przejdź do galerii

Laureaci Złotych Kluczy 2015. Od lewej: Michał Charkiewicz, Tadeusz Karpowicz, Antonina Sokołowska, Anna Nowicka. ©Wojciech Wojtkielewicz

18. edycja Złotych Kluczy odbyła się w czwartek, 11 lutego w gościnnych progach w Muzeum Podlaskiego.

W kategorii Kultura i Sztuka nagrodę otrzymała Antonina Sokołowska, która od ponad 50 lat prowadzi Teatr Klaps. Przez pół wieku spod jej twardej ręki wyszło wiele gwiazd polskiego filmu i teatru. Antonina Sokołowska, założycielka Teatru Klaps to animatorka, nauczycielka, instruktorka, niestrudzona reżyserka i scenarzystka, autorka większości spektakli, przez niektórych nazywana także „Panią Tosią, co klapsem pupy pieści”.
W 2015 roku obchodziła piękny jubileusz. Antonina Sokołowska już od ponad 50 lat przyciąga białostocką młodzież, którą szczególnie interesuje żywe słowo i scena. Wychowała całe pokolenia, a wśród nich wielu znanych dziś aktorów. Adam Woronowicz, Katarzyna Herman, Rafał Rutkowski, Justyna Sieńczyłło, Aneta Todorczuk-Perchuć, Monika Dryl - to tylko kilka z nazwisk, które Antonina Sokołowska ma w swoim opasłym notesie. Klaps to także pierwszy teatr dla wielu aktorów białostockich scen.

W kategorii Biznes wyróżniono Michała Charkiewicza – prezesa firmy ChM produkującej implanty ortopedyczne. Specjalizacją ChM jest produkcja tytanowych implantów ortopedycznych. A osiągnięciem tego roku są finalizowane właśnie badania nad implantami polimerowymi, które stopniowo zanikają w organizmie. W 2016 roku pierwszy tego typu implant otrzyma już oficjalnie certyfikat i w praktyce będzie gotowy do użytku klinicznego.

W kategorii Sport zwyciężył młociarz Wojciech Nowicki. To bez wątpienia był rok Wojciecha Nowickiego. 26-letni młociarz Podlasia Białystok, wcześniej raczej mało znany, przedstawił się kibicom w najlepszy możliwy sposób - stanął na podium mistrzostw świata w Pekinie. Brązowy medal, w dodatku w debiucie na takiej imprezie musiał zrobić wrażenie nie tylko na Podlasiu, ale i w całym kraju. Rzut młotem to polska specjalność, o czym świadczą obecne sukcesy m.in. Anity Włodarczyk, Pawła Fajdka, a wcześniej Szymona Ziółkowskiego czy Kamili Skolimowskiej. Nowicki także ma szansę na dobre zaistnieć w tej dyscyplinie sportu i oby brąz w Pekinie był do tego jedynie wstępem, bowiem okazji, by potwierdzić, że nie był to przypadek, w nadchodzącym roku będzie sporo.

Podwójnym laureatem został Tadeusz Karpowicz – sołtys Grabówki. Otrzymał Nagrodę Czytelników i wyróżniono go w kategorii Polityka. Uparty, konsekwentny i wytrwały, a przy tym wyjątkowo skromny. Lider społeczny. Taki jest Tadeusz Karpowicz, wieloletni sołtys wsi Grabówka. Jedna z najbardziej rozpoznawalnych osób, które walczą o reaktywację gminy Grabówka. Zlikwidowali ją w 1975 roku komuniści. Dwa lata wcześniej ludzie mieli odwagę zbudować kościół. Władza nie przebolała tego nieposłuszeństwa i wysłała na wieś ZOMO. Karpowicz od 1999 roku zabiega o przywrócenie tego samorządu. A od niemal miesiąca stał na czele blokady ronda w Grabówce. To tu protestowali zdeterminowani mieszkańcy przyszłej gminy. Chcieli wyrazić swój bunt przeciw projektowi rozporządzenia, które odbierało im nadzieję na własny samorząd i długoletnie marzenia o samodzielności. Powstanie gminy obiecał poprzedni rząd. Obecny to wszystko przekreślił. Ale Karpowicz nie poddaje się. Wierzy, że walka o samorząd ma sens. W jego działaniach nie ma nawet odrobiny interesowności, sołtys robi to wszystko dla dobra ludzi. Uważa, że zasługują na lepsze warunki życia.

Komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Poranny.pl poleca

Szukamy Miss Lata 2016

Szukamy Miss Lata 2016

Bezpłatny kurs internetowerewolucje dla firm

Bezpłatny kurs internetowerewolucje dla firm

Niezawodne światłowody (materiał informacyjny Orange)

Niezawodne światłowody (materiał informacyjny Orange)

Inspiracje na wakacyjne wypady? Mamy to!

Inspiracje na wakacyjne wypady? Mamy to!