Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Archiwum Państwowe. Podpisy znanych osobistości

Julita Januszkiewicz [email protected]
Dokument ten pochodzi z 13 września 1796 roku. Izabela Branicka zezwala na przebudowę wozowni dla potrzeb Kamery, czyli urzędu administracji pruskiej, działającego w Białymstoku w okresie zaboru pruskiego w latach 1796-1807. Budynek znajdował się w miejscu, gdzie później zbudowano Lożę Masońską (obecnie mieści się tam Książnica Podlaska).
Dokument ten pochodzi z 13 września 1796 roku. Izabela Branicka zezwala na przebudowę wozowni dla potrzeb Kamery, czyli urzędu administracji pruskiej, działającego w Białymstoku w okresie zaboru pruskiego w latach 1796-1807. Budynek znajdował się w miejscu, gdzie później zbudowano Lożę Masońską (obecnie mieści się tam Książnica Podlaska). Archiwum Państwowe
Izabela i Jan Klemens Braniccy, Józef Puchalski, Bolesław Szymański, Seweryn Nowakowski... To m.in. oni zasłużyli się dla rozwoju miasta. W Białymstoku jest miejsce, w którym mają ich autografy

Białystok w czasach Jana Klemensa Branickiego był miastem o drewnianej zabudowie. Większość budynków była w bardzo złym stanie technicznym z powodu niedbalstwa ich właścicieli. Sporządzono rejestr obiektów, które wymagały niezbędnych remontów - mówi Janusz Danieluk z Archiwum Państwowego w Białymstoku. Pokazuje dokument z lutego 1742 roku, podpisany jasnym atramentem przez Jana Klemensa Branickiego. Hetman wydał zarządzenie, w którym polecił gospodarzom gromadzenie drewna.

To niejedyny ważny dokument. Nasze archiwum może się pochwalić wieloma perełkami, na których widnieją podpisy zasłużonych dla historii miasta osób. - Szczególnie cenne ze względu na ich szczątkowe zachowanie i unikatowość, są akta dotyczące okresu międzywojennego. Zachowały się dokumenty sygnowane przez dygnitarzy państwowych pełniących swoją funkcję w okresie kształtowania się władzy polskiej po odzyskaniu przez nasz kraj niepodległości - podkreśla Janusz Danieluk. Z archiwistą Bartłomiejem Samarskim specjalnie dla „Porannego” zebrał autografy znanych białostoczan.

Warto wspomnieć o transakcji kupna-sprzedaży zawartej pomiędzy pełnomocnikiem właścicielki dóbr zabłudowskich hrabiny Zofii Rudygier (do niej należał też majątek Dojlidy) a kupcem bielskim Naumem Cukrem. Nabył za gotówkę część lasu z dóbr zabłudowskich. Dokument podpisał August Cyfrowicz, który w 1919 roku był komisarzem rządu polskiego na powiat białostocki.

W zespole archiwalnym Akt Miasta Białegostoku, w dokumentacji związanej z uchwałami budżetowymi, widnieją podpisy Seweryna Nowakowskiego - ostatniego prezydenta przedwojennego Białegostoku. Można też natrafić na podpisany przez niego budżet miasta z 1932 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny