Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

PO: budżet obywatelski nie dla szkół. A władze chcą rozmawiać

Marta Gawina
archiiwum
Radni PO mają propozycje do budżetu obywatelskiego. Kontrowersje budzi sprawa szkół. Natomiast prezydent zwołuje konsultacje .

Szkoły mają dużą siłę przebicia. Mogą zapewnić sporą liczbę głosów na projekty realizowane na terenie placówek. Tak nie powinno być - mówił Maciej Biernacki, radny PO.

Wczoraj jego klub zaprezentował propozycje do regulaminu budżetu obywatelskiego na przyszły rok. Wśród nich jest postulat, by projekty nie mogły być realizowane na terenie placówek oświatowych.

Biernacki wspominał, że do takiego wniosku skłoniły PO również zeszłoroczne publikacje „Porannego”. Pisaliśmy, że nieraz przyszkolne boiska nie zawsze są dostępne wszystkim chętnym. - Musimy wypracować rozwiązanie. Jesteśmy otwarci na sugestie - podkreślał radny.

Będzie miał okazję wyrazić swoje zdanie już w poniedziałek. O godz. 13.30 w urzędzie miejskim rozpocznie się spotkanie. - Prezydent zaprasza do wspólnego zastanowienia się nad kształtem budżetu obywatelskiego na przyszły rok - mówi Urszula Boublej, rzeczniczka prezydenta.

Władze chcą spytać np. o to, ile powinny przeznaczyć na ten cel pieniędzy. - Proponujemy, by była to zawsze kwota uzależniona od zamożności miasta - 1,5 proc. budżetu. Dzięki temu unikniemy corocznej licytacji uprawianej przez kluby radnych - podkreśla Biernacki.

Kolejne propozycje PO to m.in.: wydłużenie czasu na składania projektów z dwóch tygodni do dwóch miesięcy oraz rezygnacja z zasady, że na projekt osiedlowy głosować może tylko mieszkaniec danego osiedla.

W tle dyskusji nad kształtem przyszłorocznego budżetu jest realizacji projektów zgłoszonych na 2015 rok. Z dużych inwestycji ogólnomiejskich w pełni gotowa jest tylko jedna. To Centrum Sportowe Tysiąclecia na osiedlu Białostoczek. Natomiast np. w przypadku projektu Rekreacyjny Antoniuk, który zakładał budowę boisk przy trzech szkołach, można mówić o częściowym sukcesie. Inwestycja jest już po odbiorze przy Szkole Podstawowej nr 7 przy ul. Wiatrakowej oraz ZSO nr 2 przy Narewskiej. Na boisko ciągle czeka VII LO przy ul. Wierzbowej. Wciąż nie wybudowano też toru szkoleniowo-wyścigowego na Krywlanach.

Lepiej wygląda realizacja mniejszych projektów - osiedlowych. Na 11 przyjętych do realizacji, gotowych jest dziewięć. Mamy już lodowisko przy ul. 11 Listopada czy siłownię pod chmurką na Dziesięcinach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny