Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ewangelicy obchodzą Święto Reformacji

(dj)
Jak co roku ewangelicy 31 października będą obchodzić Święto Reformacji, przypominające o rozpoczętym i trwającym do dziś dziele odnowy Kościoła Powszechnego.
Jak co roku ewangelicy 31 października będą obchodzić Święto Reformacji, przypominające o rozpoczętym i trwającym do dziś dziele odnowy Kościoła Powszechnego.
31 października 1517 roku augustiański mnich i profesor teologii ks. dr Marcin Luter wezwał do dyskusji w sprawie sprzedaży odpustów (zgodnie z ówczesną praktyką przybijając 95 tez do drzwi kościelnych). Wydarzenie to zapoczątkowały ruch odnowy Kościoła Zachodniego nazwany Reformacją. 31 października luteranie obchodzą Święto Reformacji.

- W przyszłym roku przypada 220 rocznica wprowadzenia regularnych nabożeństw ewangelickich w Białymstoku, zaś rok temu 110 rocznica ich odprawiania w języku polskim (były to pierwsze nabożeństwa w ogóle odprawiane w tym języku w mieście) - informuje ks. mjr Tomasz Wigłasz, proboszcz-administrator Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Białymstoku Ewangelicki Kapelan Żandarmerii Wojskowej.

Po II wojnie światowej białostocka parafia została włączona do Diecezji Mazurskiej, najstarszej luterańskiej diecezji w świecie.

- Jej powstanie, czego 490 rocznicę obchodziliśmy w tym roku, wiąże się z przyjęciem reformacyjnych haseł przez biskupów sambijskiego i pomezańskiego, oraz sekularyzacją zakonu krzyżackiego i w miejsce państwa zakonnego powołanie zależnego lennie od Rzeczypospolitej pierwszego ewangelickiego państwa - kontynuuje ks. Wigłasz. - Zgodnie z instrukcjami biskupów wprowadzono tam nabożeństwa w językach narodowych (niemieckim, polskim, litewskim). Przyczyniło się to do gwałtownego ich rozwoju. Królewiec szybko stał się ośrodkiem polskiego piśmiennictwa (to tu ukazała się między innymi Ortographia polska, pierwsze dzieło poświęcone zasadom poprawnej polszczyzny).

Ewangelickie hasła docierały też na tereny Rzeczypospolitej. W 1566 roku w Sidrze powstała pierwsza parafia ewangelicko-reformowana na terenie naszego województwa. Jeszcze w XVI wieku powstały parafie w Orli i Siemiatyczach, a początkiem XVII w Zabłudowie, gdzie w połowie wieku rezydowali reformowani biskupi (używający łacińskiego tytułu superintendent), a od 1654 roku mieściło się seminarium teologiczne. Parafie luterańskie pojawiły się na terenie województwa dopiero na przełomie XVIII i XIX wieku (m.in. Białystok, Suwałki czy Łomża), niemniej już wcześniej mieszkali tu ewangelicy wyznania augsburskiego jak choćby budowniczowie rezydencji Branickich Jan Zygmunt Deybel, czy Jan Henryk Klemm.

Dziś w województwie funkcjonują dwie parafie ewangelicko-augsburskie w Białymstoku i Suwałkach. W dniu Pamiątki Reformacji w obu parafiach odprawione zostaną uroczyste nabożeństwa:

Białystok - kaplica, ul. Dolistowska 17, godz. 17
Suwałki - kościół Świętej Trójcy, ul. Kościuszki 12, godz. 16

W samo Święto Reformacji będzie też możliwość obejrzenia luterańskiego nabożeństwa z kościoła Jana Chrzciciela w Starym Bielsku (Bielsko-Biała). Transmisja rozpocznie się o godz. 17 w programie 2 Telewizji Polskiej (TVP 2). W nabożeństwie weźmie udział Prezydent RP, Andrzej Duda.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Ewangelicy obchodzą Święto Reformacji - Kurier Poranny

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny