Mieszkańcy osiedla Mickiewicza nie chcą domu pogrzebowego

Mieszkańcy osiedla Mickiewicza nie chcą domu pogrzebowego

Aneta Boruch aboruch@poranny.pl tel. 85 748 96 63

Kurier Poranny

Aktualizacja:

Kurier Poranny

Mieszkańcy osiedla Mickiewicza nie chcą domu pogrzebowego
Mieszkańcy osiedla Mickiewicza nie chcą domu pogrzebowego

Kiedyś w tym budynku mieścił się posterunek MO

Protest na osiedlu Mickiewicza To nie jest miejsce na taką działalność, my i nasze dzieci nie chcemy oglądać ciał i konduktów pogrzebowych - burzą się lokatorzy bloków w sąsiedztwie posesji przy ulicy Mickiewicza 25. Popiera ich zarząd spółdzielni mieszkaniowej. Właścicielka domu pogrzebowego broni się, że powstanie tu tylko sklep z ubraniami, kwiaciarnia i sala wystawień.
Jesteśmy zaniepokojeni i oburzeni perspektywą domu pogrzebowego pod naszymi oknami, tak blisko naszych mieszkań - mówi pani Anna (nazwisko do wiadomości redakcji). - To serce naszego osiedla i uważamy, że nie powinno tu być takiego zakładu. Właściciele tej firmy absolutnie zlekceważyli nas jako mieszkańców, a także jako właścicieli.

I dodaje, że znakomita większość ludzi, mieszkających w sąsiednich blokach ma wyodrębnioną własność gruntu, czyli jest właścicielami cząstki działki, która graniczy bezpośrednio z planowanym domem pogrzebowym.

Chodzi o budynek przy ul.
Mickiewicza 25, na rogu ulicy Orzeszkowej. Od wielu lat stał pusty po tym, gdy wyprowadził się stąd bank. Teraz ma powstać zakład pogrzebowy.

- Poroniony pomysł - nie przebiera w słowach pan Bogdan, inny z mieszkańców. - Tu są szkoły, chodzą tędy dzieci. Tu nawet nie ma miejsc parkingowych. Niech tu będzie jakiś zakład fryzjerski, sklep spożywczy, ale nie coś takiego.

Mieszkańcy napisali w tej sprawie protest do prezydenta. W ich obronie stanął zarząd spółdzielni Mickiewicza. Już wysłał do różnych urzędów pismo, w którym wyraża sprzeciw przeciwko powstaniu w tym miejscu takiego zakładu. - Ze względu na możliwość narażenia zwłaszcza dzieci i osób starszych na nieprzyjemne, a często traumatyczne przeżycia związane z transportem zwłok oraz osobiste doznania mieszkańców związane z obrzędami pogrzebowymi - tłumaczy Andrzej Prokorym, prezes SM Mickiewicza. - Sądzimy, że tego rodzaju usługi powinny być zlokalizowane z dala od zabudowań mieszkalnych.


- To nie będzie zakład pełnobranżowy - broni się Halina Tomkiel, właścicielka domu pogrzebowego Logis, który ma właśnie powstać przy Mickiewicza 25. - Tylko sklep z ubraniami dla żałobników i ubraniami dla zmarłych, kwiaciarnia i sala wystawień, w której rodzina będzie mogła czuwać przy zmarłym. Natomiast ciało zostanie przygotowane w innym zakładzie, gdzie jest zaplecze szpitalno-medyczne.

Na osiedlu pojawiły się nawet ulotki z informacjami o proponowanych usługach.

- Zrobił to ktoś z konkurencji - twierdzi Halina Tomkiel. - I napisał, że ja będę tu robić balsamacje i inne cuda. W takiej sytuacji ci ludzie słusznie się denerwują. Ale ja nie miałam, nie mam i nie będę miała zamiaru prowadzić tutaj takich usług. To konkurencja chce mi dokuczyć, żebym tej firmy tutaj nie otworzyła.
- Dla nas to żadna różnica, jak to się nazywa - mówi pani Anna. - Trudno udźwignąć na co dzień widok żałobników.

Mieszkańcy zapowiadają, że będą twardo walczyć wszelkimi dostępnymi sposobami o to, by zakład pogrzebowy tu nie powstał. Podkreślają, że to jedna z lepszych dzielnic Białegostoku. A obecność zakładu pogrzebowego tuż pod balkonem obniży drastycznie rynkową wartość ich mieszkań.


Czytaj e-wydanie »
Nieruchomości z Twojego regionu

Komentarze

Wszystkie komentarze (78) forum.poranny.pl

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Poranny.pl poleca

Prawybory do Sejmu i Senatu Kuriera Porannego

Prawybory do Sejmu i Senatu Kuriera Porannego

Nasze Miasto Białystok - zobacz rozrywkową stronę naszego miasta

Nasze Miasto Białystok - zobacz rozrywkową stronę naszego miasta

Wypadek radiowozu. Czterech policjantów w szpitalu po zderzeniu z golfem

Wypadek radiowozu. Czterech policjantów w szpitalu po zderzeniu z golfem