Choroszcz. Były dyrektor szpitala psychiatrycznego oszukiwał...

Choroszcz. Były dyrektor szpitala psychiatrycznego oszukiwał i fałszował karty pacjentów

(ika)

Kurier Poranny

Aktualizacja:

Kurier Poranny

Były dyrektor szpitala psychiatrycznego w Choroszczy oszukiwał i fałszował karty pacjentów

Były dyrektor szpitala psychiatrycznego w Choroszczy oszukiwał i fałszował karty pacjentów ©archiwum

Tak uznał Sąd Okręgowy w Białymstoku. Były dyrektor szpitala psychiatrycznego w Choroszczy Mariusz M. został w czwartek skazany na dwa lata więzienia w zawieszeniu na 5 i 30 tysięcy złotych grzywny. Kary w zwieszeniu usłyszały też dwie lekarki należące do zespołu badawczego.
Były dyrektor szpitala psychiatrycznego w Choroszczy oszukiwał i fałszował karty pacjentów

Były dyrektor szpitala psychiatrycznego w Choroszczy oszukiwał i fałszował karty pacjentów ©archiwum

Bez komentarza - szybko uciął rozmowę telefoniczną Mariusz M. Byłego dyrektora nie było w czwartek podczas ogłaszania wyroku. I zapowiedział, że będzie się odwoływał.

Były dyrektor szpitala psychiatrycznego w Choroszczy na zlecenie firmy farmaceutycznej za 370 tys. zł prowadził testy nowego leku na schizofrenię. Oprócz sprawdzanych medykamentów podawał pacjentom dodatkowe leki, zakazane w tej sytuacji.
W procederze uczestniczyły jeszcze dwie lekarski (skazane w w czwartek na 1,5 roku więzienia w zawieszeniu na 4 lata). Wspólnie z nimi Mariusz M. przerabiał indywidualne karty zleceń lekarskich, karty pacjentów i poświadczał w nich nieprawdę.

- Działania oskarżonych zmierzały następnie do ukrycia tego, że doszło do zafałszowania badania, a tym samym do oszustwa - mówił w uzasadnieniu wyroku sędzia Sławomir Wołosik.

Dostawca leku stracił na tym 370 tys. zł, a NFZ 76 tys. zł. Dyrektor placówki wystąpił bowiem do Funduszu o rozliczenie rzekomych świadczeń zdrowotnych na rzecz 26 pacjentów, choć szpital brał za to równolegle pieniądze od firm farmaceutycznych.

- Oskarżony był nie tylko szefem placówki, ale kilkakrotnie pełnił funkcję głównego badacza w prowadzonych w szpitalu badaniach klinicznych. Trudno uwierzyć zatem, że nie znał zakresu finansowania świadczeń przez NFZ i nie wiedział, że badania kliniczne nie należą do świadczeń gwarantowanych - dodał sędzia.

Mariusz M. od początku nie przyznawał się do winy. Teraz zapowiada apelację od wyroku.

Nie po raz pierwszy zresztą. W 2009 roku również został skazany. Sąd okręgowy wymierzył mu wówczas podobny wyrok, choć z wyższą grzywną. Został on jednak uchylony, a sprawa cofnięta do ponownego rozpoznania.

Nieprawidłowości w szpitalu psychiatrycznym w Choroszczy wyszły na jaw w maju 2006 roku podczas kontroli wykonania umowy przez przedstawicieli firmy farmaceutycznej. Ich zeznania sąd uznał za najważniejsze. Wynika z nich jednoznacznie, że oskarżeni próbowali przedłużyć w czasie wydania indywidualnych kart zleceń lekarskich. Dokumenty gdzieś ginęły, miał do nich dostęp tylko jeden lekarz.

- Materiał dowodowy wskazuje, że wszyscy doskonale wiedzieli, że podawanie pacjentom włączonym do programu badania leków odbywało się w sposób niezgodny z protokołem - mówił sędzia Wołosik.
Mariusz M. przestał być dyrektorem szpitala w Choroszczy w 2009 roku. Złożył rezygnację z funkcji. Obecnie jest związany z tą placówką kontraktem. Dyżuruje tam.


Czytaj e-wydanie »

Komentarze (8)

Wszystkie komentarze (8) forum.poranny.pl

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Poranny.pl poleca

Wygraj stówkę w loterii Porannego

Wygraj stówkę w loterii Porannego

Trwa wielkie głosowanie na słodkie przedszkolaki

Trwa wielkie głosowanie na słodkie przedszkolaki

Wybieramy talent muzyczny

Wybieramy talent muzyczny