Rekrutacja do gimnazjum i szkoły podstawowej. Tu jest...

Rekrutacja do gimnazjum i szkoły podstawowej. Tu jest rejonizacja

Marta Gawina

Kurier Poranny

Aktualizacja:

Kurier Poranny

Rusza rekrutacja do szkół.

Rusza rekrutacja do szkół. ©sxc.hu

Klasy sportowe, dwujęzyczne, oddziały integracyjne. To oferują białostockie szkoły podstawowe i gimnazja. Dziś oficjalnie rozpoczynają zapisy uczniów do klas pierwszych. Obowiązuje rejonizacja.
Rusza rekrutacja do szkół.

Rusza rekrutacja do szkół. ©sxc.hu

W Zespole Szkół przy ul. Kamiennej działa Szkoła Podstawowa nr 5 oraz gimnazjum sportowe nr 19. Do obu tych placówek można zgłaszać się już od środy. Ruszyła bowiem rekrutacja do wszystkich typów szkół w naszym mieście.

W Białymstoku czeka na przyszłych uczniów 31 podstawówek. W większości obowiązuje rejonizacja. To znaczy, że pierwszeństwo w przyjęciu mają dzieci z danego obwodu, czyli osiedla przypisanego do szkoły.

- Ale w miarę możliwości staramy się przyjąć wszystkich chętnych. Wiadomo, że sytuacje są różne. Rodzice decydują się na daną szkołę, bo znajduje się blisko pracy - podkreśla Bogdan Wróbel, dyrektor SP nr 5.

Jeśli dziecko chodzi w tej chwili do miejskiego przedszkola albo do zerówki w szkole, to te placówki zbierają informacje o wyborze danej podstawówki. Gdy maluch nie uczęszcza do białostockiej placówki należy pobrać ze strony http://nabor.pcss.pl/bialystok/ kartę zgłoszenia, wypełnić ją i dostarczyć do szkoły. Podania można składać do 20 kwietnia.

Rejonizacja ma wpływ na przyjęcie do gimnazjum. Te szkoły również przyjmują zgłoszenia do 20 kwietnia. Obwody nie obowiązują w przypadku oddziałów i szkół sportowych oraz dwujęzycznych. Te pierwsze działają m.in. w PG nr 7 przy ul. Stołecznej, PG nr 8 przy ul. Konopnickiej, PG nr 12 przy ul. Pietrasze, PG nr 19 przy ul. Kamiennej, PG nr 29 przy ul. Gdańskiej. Uczniom oferują klasy związane na przykład z lekkoatletyką, piłką nożną, czy siatkówką. Zainteresowani nauką w oddziale sportowym muszą jak najszybciej złożyć dokumenty. 6 kwietnia zostaną wywieszone listy przyjętych.

Wcześniej trzeba też zgłosić się do szkół oferujących klasy dwujęzyczne. To PG nr 6 przy ul Komisji Edukacji Narodowej (francuski) oraz PG nr 32 przy ul. Narewskiej (angielski). W obu szkołach 23 maja zostanie przeprowadzony test dotyczący predyspozycji językowych.
Jeżeli dany uczeń nie zostanie przyjęty ma zapewnione miejsce w swoim gimnazjum obwodowym. Do 4 lipca do wybranej szkoły trzeba dostarczyć świadectwo ukończenia podstawówki. Kilka dni później gimnazja wywieszą listy przyjętych uczniów do pierwszych klas.


Czytaj e-wydanie »

Komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Poranny.pl poleca

Mieliście piękne wesele? Weźcie udział w naszej zabawie!

Mieliście piękne wesele? Weźcie udział w naszej zabawie!

Wybierz najpiękniej oświetlone miasto w Polsce i mistrza fotografii

Wybierz najpiękniej oświetlone miasto w Polsce i mistrza fotografii

Złote Klucze 2015. Głosuj na swojego faworyta

Złote Klucze 2015. Głosuj na swojego faworyta