Egipt - niewykorzystana wycieczka, pieniądze można odzyskać

Egipt - niewykorzystana wycieczka, pieniądze można odzyskać

Fot. sxc.hu

Kurier Poranny

Aktualizacja:

Kurier Poranny

Giza - piramida

Giza - piramida ©Fot. sxc.hu

Sprawdź, jakie prawa mają osoby, które wykupiły wczasy w Egipcie, ale boją się tam pojechać lub ich turnus został odwołany.
Giza - piramida

Giza - piramida ©Fot. sxc.hu

W związku z sytuacją w Egipcie część biur podróży czasowo odwołała wycieczki, które miały odbyć się w najbliższych tygodniach - mówi pracownica jednego z białostockich biur podróży.

- Niektóre biura proponują alternatywne rozwiązania. w grę wchodzi wybór innej wycieczki lub innego terminu.

Sprawdź, jaką odpowiedzialność ponosi organizator wycieczki klienta jeśli impreza turystyczna zostanie odwołana lub sam zrezygnujesz z takiej wycieczki.

- Jeżeli organizator przed rozpoczęciem imprezy turystycznej jest zmuszony, z przyczyn od niego niezależnych, zmienić istotne warunki umowy z klientem, klient może przyjąć proponowaną zmianę umowy albo odstąpić od umowy za natychmiastowym zwrotem wszystkich wniesionych świadczeń i bez obowiązku zapłaty kary umownej - mówi Agata Lewkowska z biura Miejskiego Rzecznika Konsumentów.

- Jeżeli klient, odstępuje od umowy lub jeżeli organizator odwołuje imprezę turystyczną z przyczyn niezależnych od klienta, klient ma prawo uczestniczyć w imprezie zastępczej o tym samym lub wyższym standardzie, chyba że zgodzi się na imprezę o niższym standardzie za zwrotem różnicy w cenie albo żądać natychmiastowego zwrotu wszystkich wniesionych świadczeń - dodaje.

Przepisy ustawy o usługach turystycznych uprawniają klienta do zwrotu wszystkich wniesionych świadczeń lub udziału w imprezie zastępczej o tym samym lub wyższym standardzie, chyba że zgodzi się na imprezę o niższym standardzie za zwrotem różnicy w cenie. Przepis ten nie dopuszcza natomiast, aby za imprezę zastępczą biuro podróży mogło żądać jakiejkolwiek dodatkowej dopłaty

- Organizatorzy turystyki nie mają ustawowego obowiązku dokonywania pełnego zwrotu wpłaconych kwot w sytuacji, w której konsument rezygnuje z udziału w imprezie, która nie została odwołana i nie zostały zmienione istotne warunki umowy - tłumaczy Lewkowska. - Zastosowanie mają wówczas postanowienia dotyczące rezygnacji z imprezy zawarte w umowie z klientem. W takim wypadku organizator turystyki zgodnie z orzecznictwem Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, ma jednak prawo zatrzymać tylko rzeczywiste koszty, które poniósł w związku z realizacją umowy.

Rezygnacja z wycieczki - kiedy składać i ile to kosztuje

- Warto jednak pamiętać, że przy rezygnacji na kilka dni przed wyjazdem koszty organizatora są duże - mówi Lewkowska. - Odradzamy zatem pochopne składanie rezygnacji, jeśli biuro podróży wycieczki jej nie odwołuje, gdyż może się okazać, że uda się odzyskać np. 10 procent ceny wycieczki, zaś organizator zatrzyma 90 procent.

W razie wątpliwości przed złożeniem rezygnacji najlepiej kontaktować się z rzecznikiem konsumentów lub Polską Izbą Turystyki.


Czytaj e-wydanie »

Komentarze (1)

Wszystkie komentarze (1) forum.poranny.pl

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Poranny.pl poleca

Wygraj stówkę w loterii Porannego

Wygraj stówkę w loterii Porannego

Trwa wielkie głosowanie na słodkie przedszkolaki

Trwa wielkie głosowanie na słodkie przedszkolaki

Wybieramy talent muzyczny

Wybieramy talent muzyczny