UWAGA!
  WYPADEK

  Tragiczniejsze wypadki w Białymstoku

  Rozwiń
  UWAGA!
  Zwiń

  Tragiczniejsze wypadki w Białymstoku

  Do śmiertelnych wypadków w Białymstoku dochodzi rzadko. Przypominamy te najtragiczniejsze

  Katastrofa kolejowa: Jak do niej doszło. Infrastrukturę mamy...

  Katastrofa kolejowa: Jak do niej doszło. Infrastrukturę mamy muzealną.

  opr. graf. Marcin Szymaniuk

  Kurier Poranny

  Aktualizacja:

  Kurier Poranny

  Tak prawdopodobnie wyglądała katastrofa kolejowa w Białymstoku

  Tak prawdopodobnie wyglądała katastrofa kolejowa w Białymstoku ©opr. graf. Marcin Szymaniuk

  Usunięcie uszkodzeń i odbudowa infrastruktury potrwają przynajmniej kilka dni. Kolejarze jak najszybciej chcą uruchomić przynajmniej jeden tor, by przywrócić ruch z Białegostoku do Warszawy.
  Tak prawdopodobnie wyglądała katastrofa kolejowa w Białymstoku

  Tak prawdopodobnie wyglądała katastrofa kolejowa w Białymstoku ©opr. graf. Marcin Szymaniuk

  Nie wiadomo, dlaczego doszło wczoraj do wypadku. Ustalają to śledczy. Pewne jest, że infrastruktura techniczna białostockiego węzła kolejowego jest przestarzała - mówią pracownicy PKP.

  W poniedziałek około godz. 5 kilkaset metrów za tunelem im. gen. Nila w stronę Warszawy zderzyły się dwa pociągi towarowe. W wyniku wybuchu dwóch cystern i po gigantycznym pożarze, zniszczone zostały tory oraz trakcja elektryczna. Dopóki nie zostaną naprawione, z białostockiego dworca nie odjedzie żaden pociąg w kierunku stolicy.

  - Sieć elektryczna kompletnie nie nadaje się do użytku - opowiada Rafał Lewandowski z biura prasowego PKP Energetyka. - Uszkodzona jest też bramka torowa.

  Nie pozostawia też złudzeń - naprawa trakcji potrwa przynajmniej kilka dni. Nareperowane muszą też zostać tory na odcinku kilkuset metrów.

  - Dlatego że w miejscu katastrofy uszkodzone są wszystkie tory - tłumaczy Andrzej Kierman, naczelnik działu eksploatacji Zakładów Linii Kolejowych w Białymstoku. On też planuje, że naprawa potrwa kilka dni. - Jak najszybciej chcemy odbudować jeden tor, żeby umożliwić wyjazd do Warszawy - mówi Kierman.

  Kolejarze krytykują jednak stan techniczny białostockiego węzła kolejowego. Tym bardziej, że to kolejny wypadek w Białymstoku. Zaledwie pół roku temu, obok dworca kolejowego Białystok, z torów wypadła cysterna z gazem propan-butan.

  - Takiej infrastruktury, jak u nas, w Polsce już nie ma. To jest praktycznie stacja muzealna, jedyny chyba tak duży węzeł kolejowy, gdzie praktycznie wszystkie zwrotnice są ręcznie przekładane. Podobnie jest z semaforami. To wszystko ma wpływ na bezpieczeństwo na torach - zaznacza Jerzy Stepaniuk, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Kolejowych przy PKP Cargo w Białymstoku i maszynista. Według niego, m.in. właśnie to mogło być przyczyną poniedziałkowego wypadku.

  Potwierdza to Adrian Furgalski, ekspert rynku transportowego, dyrektor w Zespole Doradców Gospodarczych TOR. - Infrastruktura kolejowa w Polsce, elementy automatyki i telekomunikacji, które mają wpływ na bezpieczeństwo, są w fatalnym stanie - mówi.

  Adrian Furgalski tłumaczy, że w Polsce problemy z infrastrukturą kolejową rozwiązywane są przez zmniejszanie dopuszczalnej prędkości na torach. Ma to ograniczyć skutki ewentualnego wypadku czy wykolejenia pociągu.

  - Zaległości tutaj są olbrzymie, rzędu 50 miliardów złotych - wylicza. - Pieniądze, które co roku są przekazywane na utrzymanie torów i poprawę ich stanu absolutnie nie wystarczają. To jest taka nakręcająca się spirala degradacji.

  Właśnie przez Białystok przejeżdża wiele składów towarowych z paliwem i gazem. Jadą do przepompowni w Sokółce. - Bywają takie dni, że natężenie ruchu tych składów jest bardzo duże. Wtedy przepompownia w Sokółce się zapycha, część przeładunku przenosi się na stronę białoruską - twierdzi Jerzy Stepaniuk.

  Przebieg i przyczyny wypadku ustalą biegli. Prokuratura wszczęła śledztwo dotyczące sprowadzenia katastrofy w ruchu kolejowym.

  Czytaj też: Pożar cystern po zderzeniu pociągów: Sytuacja była ekstremalna. Raport specjalny. (11 x wideo, 8 x zdjęcia)


  Czytaj e-wydanie »

  Czytaj także

   Komentarze (9)

   Wszystkie komentarze (9) forum.poranny.pl

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Poranny.pl poleca

   Gwara młodzieżowa lat 70. Czy rozpoznasz te słowa? [QUIZ]

   Gwara młodzieżowa lat 70. Czy rozpoznasz te słowa? [QUIZ]

   Oto najpiękniejsze dziewczyny z Woodstocku! [ZOBACZ ZDJĘCIA]

   Oto najpiękniejsze dziewczyny z Woodstocku! [ZOBACZ ZDJĘCIA]

   Pilnie zatrudnię. Sprawdź, kto aktualnie oferuje pracę

   Pilnie zatrudnię. Sprawdź, kto aktualnie oferuje pracę

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Gry On Line - Zagraj Reklama