Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wolontariat w Białymstoku. Debata w Urzędzie Wojewódzkim. (wideo)

Adrian Kuźmiuk
Arek Sołowiej i Paula Protasiewicz są wolontariuszami z Klubu Ośmiu działającego przy Szkole Podstawowej nr 44. Podczas wczorajszej konferencji zachęcali uczniów do wstępowania w ich szeregi.
Arek Sołowiej i Paula Protasiewicz są wolontariuszami z Klubu Ośmiu działającego przy Szkole Podstawowej nr 44. Podczas wczorajszej konferencji zachęcali uczniów do wstępowania w ich szeregi. Fot. Wojciech Oksztol
Wolontariat dla jednych jest powinnością chrześcijańską, dla innych społecznym zaangażowaniem. Jeszcze inni traktują wolontariat jako ciekawą formę spędzania wolnego czasu. A dla nas to prawdziwa przyjemność, z której mamy dużo satysfakcji - mówi Paula Protasiewicz, wolontariuszka z Klubu Ośmiu działającego przy Szkole Podstawowej nr 44.

Uczestniczymy w zbiórkach żywności i pieniędzy dla osób potrzebujących - mówi Paula Protasiuk.

- Pomagamy też osobom niepełnosprawnym w Stowarzyszeniu My dla Innych - dodaje Arek Sołowiej. - Organizujemy wspólne zabawy i zajęcia. Pomagamy w pracach plastycznych i zajęciach fizycznych. Dzięki temu czujemy się potrzebni.

Są wolontariuszami z Klubu Ośmiu działającego przy Szkole Podstawowej nr 44. Razem z nauczycielami, dyrektorami szkół, stowarzyszeniami i inny uczniami wzięli udział w konferencji pod hasłem "Nikt nie rodzi się bohaterem - oblicza szkolnego wolontariatu", która odbyła się w Urzędzie Wojewódzkim.

- Chcieliśmy pokazać nauczycielom i uczniom wartości, jakie niesie ze sobą wolontariat - mówi Małgorzata Palanis, rzecznik kuratora oświaty. - Dlatego wspólnie z fundacją Świat na Tak zorganizowaliśmy tę wojewódzką konferencję.

Wolontariusze z Klubu Ośmiu przynieśli na konferencję album ze zdjęciami i opisami akcji, jakie udało się przeprowadzić w ciągu dziesięciu lat istnienia wolontariatu w ich szkole. Nie wyobrażają sobie życia bez pomagania innym. W ten sposób spędzają wolny czas, nawiązują nowe przyjaźnie, a także zdobywają doświadczenie, które z pewnością przyda im się w przyszłości. Swoją postawą pragną zachęcić innych uczniów do wstąpienia w szeregi wolontariuszy.

- Mam z tego dużo satysfakcji - wyjaśnia Paula. - Wierzę, że kiedyś ta pomoc z pewnością do mnie wróci.

Na konferencji można było dowiedzieć się, jak założyć szkolny wolontariat, poznać aspekty prawne, a także posłuchać opinii praktyków. Referenci przedstawili również jego aspekt religijny.

- Wolontariat jest tak stary, jak świat i wpisuje się w tradycję chrześcijańską - mówi dr hab. Jerzy Gocko z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. - Najważniejszym przykazaniem jest przykazanie miłości do Boga i bliźniego, która musi być potwierdzona konkretnymi działaniami. Wolontariat bazuje na pełnej dobrowolności i na wewnętrznym poruszeniu, aby być obok drugiego człowieka i pomagać mu bezinteresownie.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny