Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Program Comenius. Białostoccy uczniowie jeżdżą za darmo do innych krajów (zdjęcia)

Adrian Kuźmiuk
Justyna Czerepska (od lewej) i Małgorzata Woroszyło pokazują pamiątki z państw odwiedzonych dzięki Comeniusowi
Justyna Czerepska (od lewej) i Małgorzata Woroszyło pokazują pamiątki z państw odwiedzonych dzięki Comeniusowi Fot. Adrian Kuźmiuk
Szkoła Podstawowa nr 16 bierze udział w programie Comenius. Dzięki temu jej uczniowie i nauczyciele odwiedzają kraje europejskie. Byli już m.in. we Włoszech, w Szwecji, Hiszpanii. Teraz wybierają się do Turcji.

[galeria_glowna]
- Właśnie wróciliśmy z Rzymu, gdzie w szkole “Bambini del mondo" opowiadaliśmy o tradycjach związanych z polskimi świętami - mówi Justyna Czerepska, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 16. - Dzieciom szczególnie spodobał się polonez, który odtańczyli nasi uczniowie.

Justyna Czerepska jest koordynatorem programu Comenius. Od dwóch lat współpracuje ze szkołami z innych krajów. Dzięki temu białostoccy uczniowie i nauczyciele mają szansę za darmo wyjechać na kilka dni za granicę.

Poznają kulturę innych krajów

- Dzięki temu nasi uczniowie poznają kulturę innych narodów - mówi Justyna Czerepska. - Przy okazji uczą się tolerancji.

A różnice między krajami są dość duże, chociażby pod względem nauczania.

- W Szwecji jest zupełnie inny sposób oceniania - mówi Małgorzata Woroszyło, nauczycielka. - Do piętnastego roku życia uczniowie nie są oceniani. Nie ma klasówek, ani sprawdzianów. Jest zadawana praca domowa, ale jeśli uczeń jej nie odrobi, nie poniesie żadnych konsekwencji.

Szwedzi nie mają sprawdzianów

Dzięki temu uczniowie uczą się współpracować w grupach bez tak dużej rywalizacji jak w Polsce.

- Tam od najmłodszych lat dzieci uczą się języka angielskiego i wszyscy biegłe się nim posługują - dodaje Justyna Czerepska. - Wpływ na to ma m.in. telewizja, która emituje anglojęzyczne filmy bez szwedzkiego lektora, a jedynie z napisami.

Angielski w praktyce

Białostoccy uczniowie również ćwiczyli język angielski, ponieważ przez kilka dni mieszkali w domach swoich szwedzkich rówieśników. Dzięki temu mieli okazję poznać bliżej kulturę tego kraju, a także innych, ponieważ Szkoła Podstawowa nr 16 współpracuje z sześcioma szkołami z różnych państw. Nauczycielom nie ukrywają, że podróże kulturowo wzbogacają ich uczniów, dlatego starają się jak najwięcej z nimi wyjeżdżać.

- W ubiegłym roku dzieci poznawały polskie legendy - mówi Justyna Czerepska. - Aby uatrakcyjnić zajęcia zorganizowaliśmy darmowy wyjazd dla 40 osób do Warszawy. Przewodnik oprowadzał je po mieście i opowiadał historie.

Podróżują za darmo

To duża zachęta dla młodzieży, której często nie stać na taki wyjazd. A najbardziej aktywni uczniowie mają możliwość odwiedzenia jednego z zaprzyjaźnionych krajów. Wszystko to jednak nie byłoby możliwe, gdyby nie nauczyciele, którzy nawiązali kontakt z europejskimi szkołami i prowadzą projekty zupełnie za darmo.

- Największą zapłatą jest radość dzieci i satysfakcja, że udało nam się coś dla nich zrobić - mówi Justyna Czerepska.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny