UWAGA!
  WYPADEK

  Tragiczniejsze wypadki w Białymstoku

  Rozwiń
  UWAGA!
  Zwiń

  Tragiczniejsze wypadki w Białymstoku

  Do śmiertelnych wypadków w Białymstoku dochodzi rzadko. Przypominamy te najtragiczniejsze

  In vitro: Abp Henryk Hoser grozi ekskomuniką. Raczkowski się...

  In vitro: Abp Henryk Hoser grozi ekskomuniką. Raczkowski się boi.

  Marta Gawina

  Kurier Poranny

  Aktualizacja:

  Kurier Poranny

  Dziś posłowie zajmą się metodą sztucznego zapłodnienia (in vitro). Dyskusja będzie burzliwa, bo przyłączył się do niej także Kościół. Abp Henryk Hoser zagroził posłom ekskomuniką.
  grozi ekskomuniką

  grozi ekskomuniką ©Fot. wikipedia

  Tylko w tym roku do białostockiej kliniki zajmującej się leczeniem bezpłodności zgłosiło się aż 700 par.

  - W ostatnich dniach dzięki metodzie in vitro urodziło się sześcioro dzieci - mówi prof. Sławomir Wołczyński, szef kliniki rozrodczości i endokrynologii ginekologicznej białostockiego szpitala klinicznego.

  Biskupów to jednak nie przekonuje. Skierowali list do premiera, prezydenta i parlamentarzystów. In vitro zostało tu nazwane młodszą siostrą eugeniki, ze względu na selekcję zarodków.

  - Dla urodzenia jednego dziecka dochodzi w każdym przypadku do śmierci wielu istnień ludzkich - piszą hierarchowie. Jeszcze dalej poszedł abp Henryk Hoser. Stwierdził, że posłowie, którzy świadomie poprą ustawy dopuszczające metodę in vitro, skazują się na ekskomunikę.

  - Kościół ma prawo do głoszenia swoich nauk, ale wyłącznie u siebie. Nie może narzucać doktryny katolickiej całemu społeczeństwu. Każdy człowiek ma prawo wyboru - uważa prof. Marian Szamatowicz, który właśnie w Białymstoku dokonał pierwszego w Polsce udanego zabiegu in vitro. - Dla wielu par ten sposób leczenia bezpłodności to jedyna szansa na posiadanie dzieci. Nie ma żadnego zabijania zarodków. Tak jak zarodki obumierają w naturze, tak samo obumierają w trakcie leczenia. Najczęstszą przyczyną są defekty genetyczne - dodaje prof. Szamatowicz.

  Które argumenty przyjmą posłowie, okaże się w najbliższym czasie. Dziś w Sejmie rozpocznie się dyskusja nad sześcioma projektami dotyczącymi in vitro

  - Boję się ekskomuniki, bo jestem katolikiem. Jednak słowa hierarchów poszły za daleko - mówi poseł PO Damian Raczkowski. Najbliższe są mu projekty przygotowane przez posłów jego partii: Małgorzatę Kidawę-Błońską i Jarosława Gowina. Obydwa dopuszczają metodę in vitro, ale poseł Gowin chce, by mogły z niej korzystać tylko małżeństwa.

  Całkowity zakaz zapłodnienia pozaustrojowego przewidują projekty PiS. Lewicowe propozycje zakładają natomiast refundację przez państwo metody in vitro. - Poprę projekt uwzględniający potrzeby tych, którzy chcą mieć dzieci. Oni powinni korzystać z postępu medycyny i wsparcia państwa - mówi podlaski poseł Jarosław Matwiejuk z klubu lewicy.


  Czytaj e-wydanie »

  Czytaj także

   Komentarze (12)

   Wszystkie komentarze (12) forum.poranny.pl

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Poranny.pl poleca

   Gwara młodzieżowa lat 70. Czy rozpoznasz te słowa? [QUIZ]

   Gwara młodzieżowa lat 70. Czy rozpoznasz te słowa? [QUIZ]

   Oto najpiękniejsze dziewczyny z Woodstocku! [ZOBACZ ZDJĘCIA]

   Oto najpiękniejsze dziewczyny z Woodstocku! [ZOBACZ ZDJĘCIA]

   Pilnie zatrudnię. Sprawdź, kto aktualnie oferuje pracę

   Pilnie zatrudnię. Sprawdź, kto aktualnie oferuje pracę

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Gry On Line - Zagraj Reklama