NASZE
  GALERIE

  Białystok się buduje

  Rozwiń
  Szpik pilnie potrzebny. Ośrodek dawców szpiku może powstać w...

  Szpik pilnie potrzebny. Ośrodek dawców szpiku może powstać w Białymstoku

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Kurier Poranny

  pilnie potrzebny

  pilnie potrzebny

  Teraz w Białymstoku prowadzona jest jedynie wstępna kwalifikacja dawców szpiku. Ale Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa chce być ośrodkiem rekrutującym dawców szpiku.
  pilnie potrzebny

  pilnie potrzebny

  W przyszłości będziemy też kwalifikować kandydatów do przeszczepu i kierować do ośrodka, gdzie zostanie pobrany szpik - tłumaczy Bartosz Szutkiewicz z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku. - Naszym zadaniem byłaby też opieka nad dawcami.

  Aktualnie RCKiK jest w trakcie rejestracji ośrodka dawców szpiku. Czeka na pozytywną opinię Krajowego Centrum Bankowania Tkanek i Komórek. Zostaje ona automatycznie przesłana do Ministerstwa Zdrowia, które wydaje pozwolenie na prowadzenie takiego ośrodka.

  W tej chwili białostockie centrum prowadzi jedynie wstępną kwalifikację kandydatów do wpisu do rejestru niespokrewnionych dawców szpiku. - Kandydaci wypełniają deklarację zgody na wpis do rejestru - tłumaczy doktor Agnieszka Żebrowska z RCKiK. - Przechodzą badanie lekarskie. Pobrane zostają dwie próbki krwi.

  Potem w laboratorium zostają określone antygeny HLA. I tutaj rola białostockiego RCKiK się kończy. Informacje o kandydacie są przesyłane do banku dawców.

  Jako ośrodek rekrutujący nasze centrum miałoby więcej zadań. - Przeprowadzalibyśmy szerokie badania lekarskie dawców oraz badania laboratoryjne. Zapewnialibyśmy bezpieczny transport do ośrodka przeszczepowego. Naszym zadaniem byłoby też koordynowanie pobytu w ośrodku. A po przeszczepie - monitowanie stanu zdrowia dawcy - mówi Szutkiewicz.

  RCKiK już w tej chwili przygotowuje się do nowej roli. Rozstrzygnięto przetarg na aparat do automatycznej izolacji materiału genetycznego. Wkrótce ma pojawić się w centrum. Pozwoli on na zwiększenie liczby badań materiału. Teraz jest to robione ręcznie i trwa dłużej niż przy metodzie automatycznej.

  - Teraz trwa przetarg na jeszcze inny aparat - mówi Bartosz Szutkiewicz. - Jest to automatyczny analizator antygenów HLA klasy pierwszej i drugiej.

  Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku byłoby jedynym ośrodkiem rekrutującym dawców szpiku w Polsce północno-wschodniej. Teraz najbliższe są w Warszawie i Lublinie.

  Więcej o przeszczepach szpiku kostnego przeczytasz w piątkowym papierowym wydaniu Magazynu Kuriera Porannego  Czytaj e-wydanie »

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Poranny.pl poleca

   Gwara młodzieżowa lat 70. Czy rozpoznasz te słowa? [QUIZ]

   Gwara młodzieżowa lat 70. Czy rozpoznasz te słowa? [QUIZ]

   Oto najpiękniejsze dziewczyny z Woodstocku! [ZOBACZ ZDJĘCIA]

   Oto najpiękniejsze dziewczyny z Woodstocku! [ZOBACZ ZDJĘCIA]

   Pilnie zatrudnię. Sprawdź, kto aktualnie oferuje pracę

   Pilnie zatrudnię. Sprawdź, kto aktualnie oferuje pracę

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Gry On Line - Zagraj Reklama