NASZE
  QUIZY

  Sprawdź swoją wiedzę

  Rozwiń
  NASZE
  Zwiń

  Sprawdź swoją wiedzę

  Jeśli zastanawiałeś się nad wzięciem udziału w teleturnieju sprawdzającym Twoje wiadomości, rozwiąż nasz test.

  Na Bojarach będą tablice o historii. Szlak architektury...

  Na Bojarach będą tablice o historii. Szlak architektury drewnianej.

  Tomasz Mikulicz

  Kurier Poranny

  Aktualizacja:

  Kurier Poranny

  Tak ma wyglądać jedna z tablic, jakie w listopadzie pojawią się na Bojarach

  Tak ma wyglądać jedna z tablic, jakie w listopadzie pojawią się na Bojarach ©Fot. archiwum

  Informacje o ludziach, którzy kiedyś tam mieszkali, opis tego jak się zmieniały poszczególne domy. Takie ciekawostki pojawią się na nowych tablicach, które staną przy kilku ulicach na Bojarach.
  Tak ma wyglądać jedna z tablic, jakie w listopadzie pojawią się na Bojarach

  Tak ma wyglądać jedna z tablic, jakie w listopadzie pojawią się na Bojarach ©Fot. archiwum

  Miasto szlaków

  Miasto szlaków


  Szlak architektury drewnianej to jeden z pięciu nowych szlaków (rodu Branickich, białostockich świątyń, fabrykantów i kulinarny), które w najbliższym czasie planuje stworzyć magistrat. Dołączą do istniejącego już miejskiego szlaku: esperanto i wielu kultur oraz stworzonego przez magistrat i kurię katolicką szlaku śladami błogosławionego ks. Michała Sopoćki. Na spacer po mieście można się też wybrać szlakiem kultury żydowskiej i architektury PRL-u. Inicjatorem powstania obu były środowiska akademickie.  Przy ulicy Wiktorii 6 w 1905 roku Józef Piłsudski spotkał się z członkami konspiracyjnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Na całych Bojarach w latach II wojny światowej działały punkty tajnego nauczania. O tego typu ciekawostkach mamy się już niedługo dowiedzieć z tablic ustawionych przy kilku bojarskich ulicach.

  - Tablice będą miała wymiary 30 na 30 centymetrów. Zostaną umieszczone na niewielkich nóżkach i lekko nachylone. Oznaczenia wejdą w skład szlaku architektury drewnianej. Jeśli wszystko dobrze pójdzie, powstanie już w listopadzie - mówi Hubert Gonera z firmy Landbrand, która na zlecenie miasta podjęła się stworzenia szlaku.

  Podkreśla, że poza Bojarami, tablice staną też m.in. w okolicach ulicy Młynowej, czy przy drewnianym młynie przy ulicy pod Krzywą.

  - To bardzo dobrze, że taki szlak powstanie, szkoda tylko, że nikt nas o tym wcześniej nie poinformował - mówi Zbigniew Klimaszewski ze Stowarzyszenia Nasze Bojary.

  Pod koniec czerwca stowarzyszenie prosiło magistrat o pomoc w stworzeniu na Bojarach ścieżki edukacyjnej.

  - Widzielibyśmy tablice informacyjne przy miejscach z którymi wiąże się jakaś ciekawa historia. Tam gdzie do dziś nie zachowały się dawne domostwa, powstałyby tablice ze zdjęciami archiwalnymi - mówił w czerwcu Klimaszewski.

  - Znamy pomysł Naszych Bojar. Nie chcemy przeszkadzać w jego realizacji. My upamiętnimy dzielnicę w sposób bardziej ogólny, na zasadzie jedna ulica - jedna tablica. Oni mogą uszczegółowić prezentowane przez nas informacje i stawiać oznaczenia przy poszczególnych domach - przekonuje Gonera.

  Zbigniew Klimaszewski mówi, że na razie jego stowarzyszenie poczeka na tablice stawiane przez firmę Landbrand.

  - Jeżeli uznamy, że informacje na nich prezentowane są zbyt szczupłe, będziemy jeszcze raz starać się o dofinansowanie naszej ścieżki. Podejrzewam, że tak będzie. Trudno na jednej tablicy ciekawie opisać historię całej ulicy - zapowiada Klimaszewski.

  Szlak architektury drewnianej to jeden z pięciu nowych szlaków (będą jeszcze: rodu Branickich, białostockich świątyń, białostockich fabrykantów i kulinarny), które w najbliższym czasie planuje stworzyć magistrat. Dołączą do istniejącego już miejskiego szlaku: esperanto i wielu kultur oraz stworzonego przez magistrat i kurię katolicką szlaku: śladami błogosławionego ks. Michała Sopoćki.

  Na spacer po mieście można się też wybrać szlakiem kultury żydowskiej i architektury PRL-u. Inicjatorem powstania obu były białostockie środowiska akademickie.


  Czytaj e-wydanie »

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Wszystkie komentarze (2) forum.poranny.pl

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Poranny.pl poleca

   16-kilogramowy szczur zabity pod Białymstokiem

   16-kilogramowy szczur zabity pod Białymstokiem

   Biskup płakał gdy konsekrował: Najbrzydsze kościoły w Polsce. Jest i z Podlasia

   Biskup płakał gdy konsekrował: Najbrzydsze kościoły w Polsce. Jest i z Podlasia

   Jak mieć prąd przez 3 miesiące za darmo?

   Jak mieć prąd przez 3 miesiące za darmo?

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent