UWAGA!
  WYPADEK

  Tragiczniejsze wypadki w Białymstoku

  Rozwiń
  UWAGA!
  Zwiń

  Tragiczniejsze wypadki w Białymstoku

  Do śmiertelnych wypadków w Białymstoku dochodzi rzadko. Przypominamy te najtragiczniejsze

  Wścieklizna w Białymstoku. Nietoperze - nosiciele wirusa....

  Wścieklizna w Białymstoku. Nietoperze - nosiciele wirusa. Dojlidy pod szczególnym nadzorem. (mapa)

  (mak)

  Kurier Poranny

  Aktualizacja:

  Kurier Poranny

  Wścieklizna w Białymstoku jest prawdopodobnie roznoszona przez nietoperze

  Wścieklizna w Białymstoku jest prawdopodobnie roznoszona przez nietoperze ©Fot. Internet

  Wścieklizna pojawiła się w Białymstoku. Tym razem znaleziono chorego nietoperza na Dojlidach.
  Wścieklizna w Białymstoku jest prawdopodobnie roznoszona przez nietoperze

  Wścieklizna w Białymstoku jest prawdopodobnie roznoszona przez nietoperze ©Fot. Internet

  Wścieklizna w Białymstoku znów dała o sobie znać. Od dzisiaj kolejne białostockie objęte jest szczególną obserwacją. Martwego nietoperza zarażonego wścieklizną znaleziono na Dojlidach Górnych we wtorek.

  - Nie ma powodów do paniki. Sytuacja jest opanowana - mówi Dariusz Filianowicz, Powiatowy Inspektor Weterynarii. - Takie przypadki zdarzają się od czasu do czasu. Ważne by skutecznie reagować i zgłaszać znalezione zwierzęta.


  Wścieklizna w Białymstoku - zagrożony obszar

  Obszar zagrożony wścieklizną zwierząt obejmuje:
  I)od północy- ul. Franciszka Karpińskiego od skrzyżowania z ul. Adama Mickiewicza na zachodzie do skrzyżowania z ul. Św. Jana Chrzciciela, dalej ul. Św. Jana Chrzciciela do skrzyżowania z ul. Zabłudowską i Ordynacką, dalej ul. Ordynacka, ul. Albatrosa do granicy miasta i dalej granica miasta,
  2)od wschodu- granica miasta,
  3)od południa- granica miasta,
  4)od zachodu- granica miasta od strony południowej do przecięcia z ul. Adama Mickiewicza, dalej ul. Adama Mickiewicza do skrzyżowania z ul. Franciszka Karpińskiego.

  A to oznacza, że na tym obszarze trzeba zachować szczególną ostrożność. Nie wolno też pozostawiać zwierząt bez nadzoru, wypuszczać kotów luzem,organizować wystawy, pokazy, konkursy z udziałem zwierząt. Psy powinny być trzymane na uwięzi, a koty w zamknięciu. Psy można wyprowadzać tylko na smyczy i w kagańcu.

  To już drugi taki przypadek w mieście. W zeszły piątek nietoperz ugryzł kobietę na Dziesięcinach. Uwaga wścieklizna: Zagrożenie dla mieszkańców. Zarażony nietoperz na Dziesięcinach.

  Zwierzę wleciało do mieszkania, a gdy właścicielka chciała go złapać, ugryzł ją. Nieprawdziwe okazały się natomiast informacje, że chore zwierzę znaleziono na ul. Leszczynowej.

  Przypominany, jeśli nietoperz wpadnie do mieszkania powinniśmy otworzyć okno, odsunąć zasłony, zgasić światło i poczekać aż zwierzę samo wyleci. A jeśli to nie pomoże najlepiej zadzwonić pod numer 986 i wezwać straż miejską.

  Wścieklizna - informacje

  WŚCIEKLIZNA

  Każdej ranie kąsanej towarzyszy ból, zakażenie oraz mniej lub bardziej intensywne krwawienie. Wygląd rany zależy od budowy uzębienia i wielkości szczęki zwierzęcia, które pogryzło poszkodowanego. Rana zadana ostrymi zębami kota, wiewiórki chomika lub małego psa może przypominać ranę kłutą. Lisy i duże psy pozostawiają rany przypominające ranę szarpaną z ubytkiem tkanki. Pogryzienia ostrymi siekaczami są podobne do ran ciętych, natomiast rany po ugryzieniu konia przypominają ranę miażdżoną.

  Przed udzieleniem POMOCY w każdym przypadku należy:
  - usunąć poszkodowanego z obszaru zagrożenia,
  - obficie przemyć ranę wodą z mydłem (najlepiej szarym) przez 20-30 minut (woda utleniona, rywanol lub nadmanganian potasu) NIE WOLNO STOSOWAĆ JODYNY ANI SPIRYTUSU (koagulacja białek),
  - opatrunek jałowy,
  - przewóz rannego do szpitala lub w inny sposób zapewnić fachową pomoc medyczną. NIE OLNO UNOSIĆ KOŃCZYN POSZKODOWANEGO PRZY OPATRYWANIU RAN KĄSANYCH!!!,
  - zanotować czas od zdarzenia i rodzaj zranienia.

  Ugryzienia zwierząt

  W razie pogryzienia przez psa, kota, konia lub inne zwierzę, zasięgnij porady lekarza, ponieważ bez szybkiej interwencji większość ran może ulec zakażeniu. Potrzebny bywa zastrzyk przeciwtężcowy i/lub założenie szwów.
  Jeśli zostaniesz ukąszony przez zwierzę dziko żyjące, niezwłocznie zasięgnij porady lekarza. Może zaistnieć konieczność zastosowania zastrzyków przeciw wściekliźnie.

  Charakterystyka wirusa wścieklizny

  Wścieklizna (lyssa) jest ostrą chorobą wirusową o niemalże światowym zasięgu. Atakuje system nerwowy (mózg i rdzeń kręgowy) ssaków, w tym także ludzi. Wirus obecny jest w płynie rdzeniowym chorych zwierząt, a w końcowym stadium choroby - w ślinie. W przeciwieństwie do innych wirusów, nigdy nie pojawia się w krwi, moczu czy stolcu (a w każdym razie nie jest to udokumentowane) . Nie leczona, wścieklizna prawie zawsze prowadzi do śmierci. Teoretycznie wszystkie ssaki mogą zachorować i stać się roznosicielami choroby, najczęściej są to jednak nietoperze, lisy i inne zwierzęta leśne, a także psy i koty. Ptaki, gady i ryby nie chorują na wściekliznę.

  W jaki sposób dochodzi do zakażenia?

  Ponieważ wirus powodujący wściekliznę znajduje się w ślinie, najczęściej do zakażenia dochodzi wskutek ugryzienia przez zainfekowane zwierzę, a także poprzez kontakt z jego śliną, gdy kontakt ten następuje w miejscu skaleczenia, zadrapania lub jeśli ślina chorego zwierzęcia dostanie się do naturalnych otworów ludzkiego ciała np. do nosa lub oczu. Zadrapanie przez zwierzę również może być przyczyną zakażenia, jeśli wcześniej lizało ono swoje łapy, nie jest to jednak całkowicie udowodnione. Wirus wścieklizny przechodzi ze śliny wściekłego zwierzęcia do mięśni jego ofiary. Poprzez tkankę nerwową wędruje do mózgu, gdzie rozmnaża się, a następnie tą samą drogą (tkanka nerwowa) przedostaje się do śliny, gdzie gotów jest ponownie zarażać.

  Co robić, aby uchronić się przed zakażeniem?

  Aby ograniczyć ryzyko zakażenia, należy przestrzegać kilku prostych zasad:
  - Dzikie zwierzęta obserwować wyłącznie z oddali,
  - Nie karmić obcych zwierząt,
  - Nie głaskać ich i nie dotykać, bez względu na to, jak bardzo wydają się nam przyjazne,
  - Regularnie szczepić zwierzęta domowe,
  - Nie pozwalać psom i kotom biegać samotnie,
  - Jeżeli zwierzę domowe wróci do domu pogryzione (zakrwawione), natychmiast udać się do weterynarza,
  - Nie pozostawiać psa uwiązanego na podwórzu - jeśli zaatakuje go chore zwierzę, nie będzie mógł uciec,
  - Unikać dziwnie zachowujących się zwierząt - zarówno domowych, jak i dzikich. Ponieważ wścieklizna może być zaraźliwa, zanim jeszcze wystąpią jakiekolwiek objawy, najlepiej w ogóle unikać kontaktów ze zwierzętami - zarówno dzikimi, jak i samotnie wałęsającymi się psami i kotami;
  - Nie próbować chwytać na własną rękę podejrzanie wyglądających zwierząt. Jeżeli podejrzewamy, że zwierzę może być wściekłe - powiadamiamy odpowiednie instytucje,
  - Nauczyć dzieci, aby przestrzegały tych zasad.


  Objawy wścieklizny u zwierząt

  Istnieją dwie formy wścieklizny: "agresywna" i "spokojna". Odmiana agresywna zwykła atakuje mózg i powoduje takie objawy, jak:
  - Podniecenie, niepokój,
  - Agresywne zachowanie (zwierzęta domowe wykazują wyraźny wzrost agresywności), najpierw w stosunku do obcych, następnie do wszystkich, nie rozpoznają domowników,
  - "Dzikie" spojrzenie,
  - Zwierzę może gryźć prawdziwe lub wyimaginowane obiekty, a także samo siebie,
  - Brak wrażliwości na ból.
  Wścieklizna "spokojna" zwykle atakuje rdzeń kręgowy i powoduje takie objawy, jak:
  - Chwiejny krok, brak koordynacji ruchowej,
  - Niemożność uniesienia głowy i / lub wydania dźwięku,
  - ponieważ szyja i mięśnie gardła są sparaliżowane,
  - Wrażenie duszenia się,
  - Dzikie zwierzęta wydają się przyjazne, uległe, oswojone,
  - Dzikie zwierzęta prowadzące nocny tryb życia, widywane są w dzień.

  Objawy wścieklizny u ludzi

  Szacuje się, że każdego roku z powodu wścieklizny umiera na świecie 40 000 - 100 000 osób, z czego większość w krajach subtropikalnych i tropikalnych. W krajach wysoko rozwiniętych przypadki te są sporadyczne, np. w USA w 1990 roku z powodu wścieklizny zmarła jedna osoba, w 1991 dwie, w 1992 jedna, w 1993 trzy, w 1994 sześć i cztery osoby w 1995. Jak dotąd nie istnieją żadne testy, które mogłyby wykryć w organizmie człowieka obecność wirusa tuż po jego wniknięciu. Kiedy jednak pojawią się pierwsze objawy choroby, jest już za późno na leczenie. Można jedynie łagodzić cierpienie chorego. Do objawów wścieklizny u ludzi należą:

  - Pieczenie lub swędzenie w miejscu ukąszenia,
  - Gorączka,
  - Silny ból głowy,
  - Brak apetytu,
  - Nadpobudliwość, nerwowość,
  - Wodowstręt spowodowany trudnościami z przełykaniem,
  - Konwulsje i halucynacje dezorientacja paraliż.

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Wszystkie komentarze (3) forum.poranny.pl

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Poranny.pl poleca

   Gwara młodzieżowa lat 70. Czy rozpoznasz te słowa? [QUIZ]

   Gwara młodzieżowa lat 70. Czy rozpoznasz te słowa? [QUIZ]

   Oto najpiękniejsze dziewczyny z Woodstocku! [ZOBACZ ZDJĘCIA]

   Oto najpiękniejsze dziewczyny z Woodstocku! [ZOBACZ ZDJĘCIA]

   Pilnie zatrudnię. Sprawdź, kto aktualnie oferuje pracę

   Pilnie zatrudnię. Sprawdź, kto aktualnie oferuje pracę

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Gry On Line - Zagraj Reklama