Woda
  2017

  Białystok gotowy na ulewy?

  Rozwiń
  Woda
  Zwiń

  Białystok gotowy na ulewy?

  W mieście trwały ćwiczenia mające przygotować służby i mieszkańców do walki z powodziami

  Kierunki zamawiane: Odwołania nie pomogły, nasi studenci nie...

  Kierunki zamawiane: Odwołania nie pomogły, nasi studenci nie dostaną stypendiów od ministra

  Marta Gawina

  Kurier Poranny

  Aktualizacja:

  Kurier Poranny

  Było pięć protestów, ministerstwo nauki nie uznało żadnego. Białostockie uczelnie nie będą miały w tym roku kierunków zamawianych, czyli ważnych dla polskiej gospodarki. - Najbardziej stracili studenci, którzy nie dostaną wysokich stypendiów - mówi dr hab. Zbigniew Hasiewicz, prodziekan wydziału fizyki Uniwersytetu w Białymstoku.
  Prof. Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego

  Prof. Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego ©Fot. MNiSW

  W tym roku jego wydział po raz pierwszy przystąpił do konkursu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na kierunki zamawiane. To m.in. fizyka, matematyka, budownictwo, biotechnologia. Gdyby się udało, studenci mogli liczyć na stypendia - tysiąc złotych miesięcznie. Jednak projekt "Fizyka - zostań na Podlasiu" został w maju oceniony negatywnie. Podobnie jak inne wnioski białostockich uczelni.

  - Odwołaliśmy się od tej decyzji. Nasz protest też nie został uznany. Zarzucono nam, że nie zapewniamy równych szans mężczyznom i kobietom. Trudno to zrozumieć, kiedy przestrzega się prawa. O przyjęciu na nasz wydział nie decyduje płeć, rasa, religia, tylko wyniki maturalne - dodaje prodziekan Hasiewicz.

  Podobny zarzut padł pod adresem wydziału matematyki i informatyki UwB, który rok temu zamówienie otrzymał.
  - Od wielu lat mamy na matematyce więcej pań, na informatyce przeważają panowie. I trudno mieć na to wpływ - mówi dr Elżbieta Majewska, prodziekan wydziału. - W tym roku nawet nie składaliśmy odwołania, bo analizy dotyczącej tej sprawy nie przeprowadziliśmy. A tego oczekiwała komisja - dodaje.

  Inne szkoły wyższe: Politechnika Białostocka oraz Wyższa Szkoła Kosmetologii i Ochrony Zdrowia odwołania złożyły. Bez skutku. - Wszystkie protesty dotyczące białostockich uczelni nie zostały uznane za uzasadnione - mówi Bartosz Loba, rzecznik MNiSW.

  - Byliśmy zaskoczeni. Od lat politechnika miała kierunki zamawiane. Najwidoczniej ministerstwo postanowiło w tym roku pominąć nasz region - mówi nam jeden z pracowników PB.

  - Studenci w Białymstoku powinni być tak samo traktowani, jak ci z Poznania, Warszawy. Niestety, nie są - mówi Mikołaj Tomulewicz, kanclerz WSKiOZ. Jego uczelnia starała się o zamówienie na biotechnologii. Usłyszała nie, bo informacje o tym kierunku pojawiły się w innym punkcie projektu niż chciała konkursowa komisja.


  Czytaj e-wydanie »

  Czytaj także

   Komentarze (23)

   Wszystkie komentarze (23) forum.poranny.pl

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Poranny.pl poleca

   Gwara młodzieżowa lat 70. Czy rozpoznasz te słowa? [QUIZ]

   Gwara młodzieżowa lat 70. Czy rozpoznasz te słowa? [QUIZ]

   Oto najpiękniejsze dziewczyny z Woodstocku! [ZOBACZ ZDJĘCIA]

   Oto najpiękniejsze dziewczyny z Woodstocku! [ZOBACZ ZDJĘCIA]

   Pilnie zatrudnię. Sprawdź, kto aktualnie oferuje pracę

   Pilnie zatrudnię. Sprawdź, kto aktualnie oferuje pracę

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Gry On Line - Zagraj Reklama