Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

O sytuacji na drogach dowiesz się przez sms. Narodowy Eksperyment Bezpieczeństwa.

(uz)
Narodowy eksperyment bezpieczeństwa "Weekend bez ofiar" jest planowany na 6-8 sierpnia
Narodowy eksperyment bezpieczeństwa "Weekend bez ofiar" jest planowany na 6-8 sierpnia
Naklejki na samochody, smsy o sytuacji na drogach, pikniki i symulacje. Dzięki temu drogowcy, policja i strażacy chcą zapobiegać wypadkom. Wczoraj rozpoczęła się akcja, której partnerem medialnym jest "Kurier Poranny".

Mimo stosowania nowoczesnych rozwiązań drogowych, jak na przykład pasy do skrętu w lewo, nadal dochodzi do wielu wypadków - mówi Rafał Malinowski, rzecznik prasowy białostockiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Wczoraj w całej Polsce rozpoczęła się kampania na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa na drogach. Jest to akcja Narodowy Eksperyment Bezpieczeństwa "Weekend bez Ofiar".

- Ideałem byłoby, żeby na drogach w ogóle nie było ofiar - uważa Rafał Malinowski. - Ale rzeczywistość jest inna. I dlatego nasze działania nazywamy eksperymentem.

Akcja jest skierowana do kierowców, pieszych i rowerzystów. Chodzi o stworzenie wspólnoty bezpiecznych użytkowników dróg. Jej elementem będą naklejki na samochód z różnymi hasłami, działania edukacyjne oraz porady dla kierowców na specjalnej stronie internetowej www.WeekendBezOfiar.pl W pierwszy weekend sierpnia zostanie uruchomiona informacja smsowa o sytuacji na drogach. Kierowca po wysłaniu smsa, otrzyma komunikat o tym, co się dzieje na drogach w danym województwie.

Na Podlasiu do akcji przyłącza się też straż pożarna oraz policja. Oni na co dzień mają do czynienia z wypadkami drogowymi. - Jeden weekend bez ofiar to za mało - podkreśla nadkomisarz Bogusław Matwiejuk, szef podlaskiej drogówki. - Najlepiej, żeby każdy weekend był bez ofiar. Służbę na drogach pełnimy przez 365 dni w roku, 12 miesięcy, siedem dni w tygodniu i 24 godziny na dobę.

Ale działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa na drogach to nie tylko weekendowe akcje. W bardzo dużym stopniu przyczyniają się do tego inwestycje na drogach krajowych przechodzących przez miejscowości. - Są to wyspy spowalniające ruch, rozdzielające przeciwne kierunki ruchu, azyle na przejściach dla pieszych, przebudowa skrzyżowań, lewoskręty, ciągi piesze i rowerowe - wylicza Elżbieta Urwanowicz, zastępca dyrektora GDDKiA w Białymstoku.

Najważniejsze są tu jednak budowy dróg ekspresowych. - Oddzielają ruch tranzytowy od lokalnego - tłumaczy Jerzy Doroszkiewicz, dyrektor GDDKiA w Białymstoku. - Cały ruch lokalny odbywa się drogami zbiorczymi. Mają też urządzenia, które chronią i środowisko naturalne, i ludzi.

Aktualnie trwa budowa obwodnicy Zambrowa i Wiśniewa. A na przełomie września i października powinna ruszyć budowa kolejnego odcinka ósemki - z Białegostoku do Jeżewa.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny