Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

XXIV Białostocka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Ruszają zapisy.

Adrian Kuźmiuk
Joanna Androsiuk (na zdjęciu od lewej), Ewa Daszuta i Magdalena Suchocka poznały się na pielgrzymce rok temu. Od tamtej pory przyjaźnią się. W tym roku również wyruszają na Jasną Górę.
Joanna Androsiuk (na zdjęciu od lewej), Ewa Daszuta i Magdalena Suchocka poznały się na pielgrzymce rok temu. Od tamtej pory przyjaźnią się. W tym roku również wyruszają na Jasną Górę. Fot. Wojciech Oksztol
Podczas tej wędrówki każdy z nas dowiaduje się ile jest wart i na ile go stać - mówi Ewa Daszuta. Bierze udział w XXIV Białostockiej Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę. W poniedziałek rozpoczęły się zapisy w Białymstoku.

- To ekstremalne rekolekcje uczące pokory - mówi Ewa Daszuta.

- To również wspaniała przygoda, podczas której poznajemy ciekawych ludzi - dodaje Joanna Androsiuk.

30 lipca spod Katedry Białostockiej wyruszy XIV Białostocka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. W ciągu 14 dni pątnicy przemierzą ponad 430 kilometrów. Ale daleka droga wcale ich nie zniechęca.

- To jest zupełnie inny świat - mówi Ewa Daszuta. - W czasie wędrówki odrywam się od szarej rzeczywistości, pozostawiam za sobą codzienne problemy.
Na pielgrzymkę idzie już po raz szósty. Nie wyobraża sobie wakacji bez wędrówki na Jasną Górę. Przez cały rok czekała na tę chwilę.

- W końcu spotkam się z ludźmi, których tak dawno nie widziałam - mówi Ewa. - W ciągu dwóch tygodni można naprawdę dobrze poznać drugiego człowieka.

- Zmęczenie, słońce i deszcz, radość i łzy zbliżają ludzi do siebie - dodaje Magdalena Suchocka. - Bez życzliwości drugiej osoby byłoby o wiele ciężej.

A atmosfera podczas pielgrzymki jest iście rodzinna. Pielgrzymi zwracają się do siebie słowami bracie, siostro. Podczas drogi znikają wszelkie uprzedzenia. Każdy otwarty jest na bliźniego.

- Nieraz, kiedy jest ciężko, osoba idąca obok podchodzi i pomaga nieść plecak, albo bierze pod ramię - mówi Ewa. - Zawsze można liczyć na innych.

- Nawet uśmiech drugiego człowieka wiele pomaga - dodaje Magdalena. - Bez takiej atmosfery mogłoby być ciężko.

W pielgrzymce biorą udział pielgrzymi w różnym wieku.
- Idą rodzice z kilkumiesięcznymi dziećmi, a także osiemdziesięcioletni weterani pielgrzymki - mówi Joanna Androsiuk

Czas w drodze wypełnia modlitwa, wspólne śpiewy, zabawa. Jest też chwila na indywidualną modlitwę, kiedy każdy może zastanowić się nad sensem życia. Złapać oddech. Czasem doznać oświecenia.

W poniedziałek, o godz. 16 w Piwnicy Akademickiej przy ul. Kościelnej 2 rozpoczynają się zapisy na pielgrzymkę. Będą przyjmowane do 29 lipca w dni powszednie od godz. 16 do 19. Na pielgrzymkę będzie można się zapisać również w Sokółce między 26 a 29 lipca w par. św. Antoniego, w budynku starej plebanii, po mszy św. wieczornej oraz w Mońkach w dniach 26-29 lipca w par. św. Brata Alberta również po mszy. Karty zgłoszeniowe dostępne są na stronie www.pielgrzymka.net.pl. Do grupy złotej pozostającej w domach ale duchowo wspierającej pielgrzymów można zapisać się w każdej parafii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny