UWAGA!
  WYPADEK

  Tragiczniejsze wypadki w Białymstoku

  Rozwiń
  UWAGA!
  Zwiń

  Tragiczniejsze wypadki w Białymstoku

  Do śmiertelnych wypadków w Białymstoku dochodzi rzadko. Przypominamy te najtragiczniejsze

  Jurek Owsiak apeluje: nie płaćcie abonamentu

  Jurek Owsiak apeluje: nie płaćcie abonamentu

  (mic)

  Kurier Poranny

  Aktualizacja:

  Kurier Poranny

  Jurek Owsiak napisał list otwarty do władz TVP. Odezwa Owsiaka jest następstwem decyzji telewizji publicznej, która zapowiedziała, że nie wesprze niedzielnej akcji pomocy powodzianom organizowanej przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.
  Jurek Owsiak

  Jurek Owsiak ©Fot. Grzegorz Wysocki/wikipedia.org

  Oburzony Jurek Owsiak napisał list otwarty do władz TVP. Namawia w nim Polaków do niepłacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego. To efekt decyzji telewizji publicznej, która zapowiedziała, że nie wesprze niedzielnej akcji pomocy powodzianom organizowanej przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

  Jurek Owsiak pisze w liście otwartym: Zarzucam Państwu (władzom TVP - red.) brak profesjonalizmu, brak jakiejkolwiek reakcji na naszą propozycję i podejrzewam, że za brakiem tej reakcji stoi kompletne upolitycznienie Telewizji Publicznej. Tym samym apeluję do wszystkich obywateli tego kraju, aby wstrzymali przekazywanie jakichkolwiek opłat na instytucję, która nie realizuje swoich podstawowych zadań.

  Tekst został opublikowany w czwartek na stronie internetowej Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Poniżej pełna treść listu.

  List Otwarty do władz TVP skierowany na ręce Prezesa Zarządu TVP

  Szanowni Państwo, Szanowny Panie Prezesie

  Czwartego lipca bieżącego roku Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy organizuje ogólnopolską zbiórkę pieniędzy w ramach akcji "Stop Powodziom". W tej sprawie byliśmy u dyrektora Programu II TVP blisko trzy tygodnie temu, zwracając się z prośbą o udzielenie medialnego wsparcia dla tego przedsięwzięcia. Byliśmy u Państwa także w sprawie naszych działań związanych z kolejnym Przystankiem Woodstock, który odbędzie się na przełomie lipca i sierpnia tego roku. Rozmawialiśmy między innymi o spotkaniach w Akademii Sztuk Przepięknych, podczas których młodzi ludzie spotkają się z Jerzym Buzkiem czy Andrzejem Wajdą. Wymiar i charakter edukacyjny naszych propozycji związanych z 4 lipca i Przystankiem Woodstock jest więc bezdyskusyjny.

  Cała idea Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy powstała w Programie II Telewizji Polskiej. Dzięki wsparciu Telewizji Publicznej mogliśmy dotrzeć do wszystkich Polaków, a także do naszych rodaków poza granicami kraju. Niestety, od kilku lat obserwuję niepokojące zjawisko w TVP, które jak "łaska Pańska" przyzwala bardziej lub mniej na działania Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Ostatnie badania CBOS potwierdziły, że Fundacja, którą reprezentuję, cieszy się niezmiennie najwyższym zaufaniem Polaków wśród polskich instytucji rządowych i pozarządowych.

  Dlatego kompletnie nie mogę zrozumieć braku Państwa reakcji na nasze ogólnonarodowe działania. Nie mogę zrozumieć, że nie potraficie Państwo nawet odpowiedzieć na nasze propozycje w sposób, który mieści się w normalnym trybie dotyczącym takich działań. Nie doczekaliśmy się nawet odpowiedzi na list, który w dniu wczorajszym ponownie wysłaliśmy do Państwa. Kompletnie nie rozumiem też sytuacji, w której mówi się o działalności misyjnej Telewizji Polskiej, a w odpowiedzi na nasze postulaty słyszę tylko głuchą ciszę.

  W związku z tym proszę przyjąć do wiadomości, że jako obywatel tego kraju i płatnik podatków, z których Państwa instytucja, a także i Pan, jesteście opłacani, domagam się teraz formalnego wyjaśnienia Państwa stanowiska w stosunku do akcji "Stop Powodziom", którą 4 lipca będziemy prowadzili w całym kraju. Domagam się wyjaśnienia, nie tylko do mojej, ale także do publicznej wiadomości, w jaki sposób Telewizja realizuje swoją misyjną działalność. Zarzucam Państwu brak profesjonalizmu, brak jakiejkolwiek reakcji na naszą propozycję i podejrzewam, że za brakiem tej reakcji stoi kompletne upolitycznienie Telewizji Publicznej.

  Tym samym apeluję do wszystkich obywateli tego kraju, aby wstrzymali przekazywanie jakichkolwiek opłat na instytucję, która nie realizuje swoich podstawowych zadań. Mój list nie jest listem z pretensjami Jurka Owsiaka. To list z pretensjami do Telewizji Publicznej, która od kilku lat utrudnia, a jak pokazała dziś, również uniemożliwia działania cieszącej się największym zaufaniem społecznym organizacji pozarządowej w naszym kraju.

  Informuję również, że nasza akcja na pewno będzie prowadzona w TVN, TVN24, w Superstacji i bardzo wielu lokalnych, komercyjnych stacjach telewizyjnych i radiowych. Tym samym funkcję misyjną Telewizji Publicznej, przejęły - nie po raz pierwszy - stacje komercyjne. Od tej reguły odstąpił Pierwszy Program Polskiego Radia, który stał się patronem całej akcji, myśląc o pomocy dla poszkodowanych w tej ogromnej katastrofie. Jak widać normalne, zdrowe myślenie jest jednak możliwe.

  Tym się właśnie różnimy w realizowaniu powierzonych nam obowiązków. W Fundacji jestem wolontariuszem i oddaję jej 100% mojej energii. W mojej pracy zawodowej, telewizyjnej, staram się być profesjonalistą, czego i Panu, Panie Prezesie, z całego serca życzę.

  Niniejszym także, przy okazji zbliżającej się debaty kandydatów na urząd Prezydenta RP, proponuję zapytać obu panów, jak widzą przyszłość mediów publicznych. Co sądzą na temat sposobu ich finansowania, niezależności, czy deklaracji o nieupolitycznianiu tych instytucji, szalenie przecież ważnych z punktu widzenia demokracji. Pamiętajmy, że jest to potężny aparat, który przez niektórych nazywany jest czwartą władzą.

  Jerzy Owsiak, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

  Czytaj także

   Komentarze (16)

   Wszystkie komentarze (16) forum.poranny.pl

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Poranny.pl poleca

   Gwara młodzieżowa lat 70. Czy rozpoznasz te słowa? [QUIZ]

   Gwara młodzieżowa lat 70. Czy rozpoznasz te słowa? [QUIZ]

   Oto najpiękniejsze dziewczyny z Woodstocku! [ZOBACZ ZDJĘCIA]

   Oto najpiękniejsze dziewczyny z Woodstocku! [ZOBACZ ZDJĘCIA]

   Pilnie zatrudnię. Sprawdź, kto aktualnie oferuje pracę

   Pilnie zatrudnię. Sprawdź, kto aktualnie oferuje pracę

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Gry On Line - Zagraj Reklama