Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Popiersie Małgorzaty Fornalskiej z III LO pojechało do muzeum socrealizmu (wideo, zdjęcia)

(uz)
Uczniowie i nauczyciele na dobre pożegnali komunistyczną patronkę szkoły. Żeliwne popiersie od lat leżało w garażu.
Uczniowie i nauczyciele na dobre pożegnali komunistyczną patronkę szkoły. Żeliwne popiersie od lat leżało w garażu. fot. Wojciech Oksztol
Małgorzata Fornalska była patronką szkoły. Ponad 300-kilogramowe popiersie działaczki komunistycznej przez blisko 20 lat leżało w przyszkolnym garażu. We wtorek pojechało do muzeum socrealizmu w Kozłówce na Lubelszczyźnie.

[galeria_glowna]

Żeliwne popiersie Małgorzaty Fornalskiej zdobiło wejście do III Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku przez ponad 15 lat. Prawdopodobnie było pozłacane. Ufundowała je w 1974 roku Komenda Wojewódzka Milicji Obywatelskiej w Białymstoku.

- W tamtych czasach komenda miała patronat nad szkołą - wspomina Antoni Adamski, który wówczas był nauczycielem matematyki, a w latach 90. dyrektorem liceum. - Małgorzata Fornalska w czasie wojny była działaczką komunistyczną i w PRL-u odpowiednią osobą na patrona szkoły.

W liceum, które teraz nosi imię Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, we wtorek zagościł prawdziwy duch socrealizmu. Uczniowie i nauczyciele na dobre pożegnali komunistyczną patronkę szkoły. Żeliwne popiersie od lat leżało w garażu.

- Wiedzieliśmy, że gdzieś jest - mówi Mateusz Korsek, uczeń szkoły. - Ale tak naprawdę nikogo to nie interesowało.

Wreszcie szkoła zdecydowała się pozbyć odlewu komunistycznej działaczki. W czytelni odbyła się akademia pożegnalna na wzór akademii z czasów komunizmu. Uczniowie byli ubrani w białe koszule. Dziewczyny we włosach miały czerwone wstążki. A na półkach z książkami pozawieszane były czerwone transparenty z takimi hasłami jak "Partia siłą narodu“, "Precz z imperializmem“ czy "Lenin wiecznie żywy“. Odczytano też przemówienie, które było wygłoszone podczas odsłonięcia popiersia. Były też pieśni komunistyczne.

Żeliwny odlew Małgorzaty Fornalskiej pojechał na Lubelszczyznę. - Wzbogaci ekspozycję rzeźb z socrealizmu - wyjaśnia Sławomir Grzechnik, kierownik Galerii Sztuki Socrealizmu w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. - Takiego eksponatu jeszcze nie mamy. A planujemy otworzyć wystawę w plenerze. Fornalska będzie doskonale pasowała do tej kolekcji.

- Na pewno będzie to lepsze miejsce niż nasz garaż - nie ma wątpliwości Adam Jasiński, wicedyrektor szkoły. - Ktoś będzie je tam oglądał.

- Może nawet nasze wycieczki szkolne tam się wybiorą - dodaje Barbara Kalinowska, wicedyrektor szkoły.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny