Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Diecezja: Szczątki naszych przodków naruszył ciężki sprzęt. (zdjęcia, wideo)

(art)
Ludzkie kości zatrzymały budowę przy wzgórzu św. Magdaleny
Ludzkie kości zatrzymały budowę przy wzgórzu św. Magdaleny Fot. Anatol Chomicz
Diecezja liczyła, że przekazując teren pod budowę, szczątki przodków zostaną uszanowane. Pierwsza czaszkę znaleźli przechodnie 21 kwietnia, ale wojewódzki konserwator zabytków wstrzymał prace remontowe dopiero 11 maja.

[galeria_glowna]

To najmądrzejsza decyzja z możliwych. Te szczątki powinny być zbadane - mówi Maciej Karczewski, który na zlecenie miasta prowadzi nadzór archeologiczny nad wykopaliskiem u podnóża wzgórza św. Magdaleny.

Pod koniec zeszłego tygodnia pracujący przy remoncie wodociągów robotnicy natknęli się na ludzkie szczątki. To pozostałości mogił z istniejącego tu od początku XIX wieku cmentarza.

- Wstrzymaliśmy prace ziemne na całym odcinku od ogrodzenia wokół wzgórza do jezdni. Archeolodzy przeprowadzą tam gruntowne badania - mówi Zofia Cybulko, zastępca podlaskiego konserwatora zabytków.

Dodaje, że na razie prace są wstrzymane na miesiąc. - Jeżeli będzie taka potrzeba, możemy wydłużyć ten okres do pół roku - podkreśla.

Maciej Karczewski przekonuje, że dzięki przebadaniu grobów, będziemy się mogli sporo dowiedzieć o życiu dawnych białostoczan. - Być może trafimy też na groby żołnierzy, z któregoś z polskich powstań - mówi.

W sprawie prac przy ulicy Kalinowskiego wypowiedziała się we wtorek Cerkiew.

Poniżej pełna treść oświadczenia, które wydał Ks. Anatol Szymaniuk, rzecznik prasowy Prawosławnej Diecezji Białostocko-Gdańskiej:
Z ubolewaniem dowiadujemy się o kolejnych odkryciach szczątków ludzkich na terenie byłej nekropolii przy Wzgórzu św. Magdaleny, tym razem przy pomocy sprzętu ciężkiego.

Świadczy to o tym, że prace budowlane przy ul. Kalinowskiego prowadzone są bez nadzoru archeologicznego. Diecezja była przekonana, że na obszarach cmentarza prawosławnego, wszelkie inwestycje i roboty będą prowadzone z obowiązującymi przepisami o cmentarzach i terenach nieruchomości zabytkowych.

Niestety zetknęliśmy się z inną rzeczywistością. Tereny te są nadal miejscem spoczynku naszych przodków. To m.in. dlatego Parafia Prawosławna św. Mikołaja w Białymstoku zwracała się z wnioskiem do Komisji Regulacyjnej ds. Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego o zwrot cmentarza Kościołowi Prawosławnemu.

Ówczesny Prezydent Miasta Białegostoku Pan Ryszard Tur, który nota bene był przeciwko zwrotowi cmentarza Kościołowi prawosławnemu, wbrew zebranym przez parafię dowodom, usiłował wówczas dowieść, że na cmentarzu była przeprowadzona ekshumacja zwłok. Kościół prawosławny przekazując część cmentarza na potrzebną dla miasta inwestycję poszerzenia ulicy miał nadzieję, iż prace te zostaną wykonane z należytym szacunkiem do miejsca i obowiązującymi przepisami.

Jego Ekscelencja Arcybiskup Jakub zwrócił się dzisiaj do Pana Prezydenta Tadeusza Truskolaskiego o dokładne zbadanie sprawy, przeprowadzenie koniecznych robót archeologicznych i godne pochowanie szczątków naszych przodków.

Należy pamiętać, że szczątki ludzkie to nie tylko "cenny materiał archeologiczny" lecz przede wszystkim pozostałości człowieka, które zasługują na godne traktowanie.

Białystok, 11.05.2010 r.

Ks. Anatol Szymaniuk, rzecznik prasowy Prawosławnej Diecezji Białostocko-Gdańskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny