NASZE
  GALERIE

  Podróże wokół Białegostoku

  Rozwiń
  Galeria Jagiellońska za 60 mln euro: 200 sklepów,...

  Galeria Jagiellońska za 60 mln euro: 200 sklepów, restauracje, kino, kręgielnia. Będzie największa w Białymstoku.

  Aneta Boruch

  Kurier Poranny

  Aktualizacja:

  Kurier Poranny

  Tak może wyglądać Galeria Jagiellońska

  Tak może wyglądać Galeria Jagiellońska ©fot. materiały inwestora

  W tym roku inwestor ma złożyć wniosek o pozwolenie na budowę Galerii Jagiellońskiej. A prace prawdopodobnie ruszą w przyszłym.
  Tak może wyglądać Galeria Jagiellońska

  Tak może wyglądać Galeria Jagiellońska ©fot. materiały inwestora

  Inwestor nie porozumiał się jeszcze z najemcami. Dopiero, gdy to zrobi, ma zamiar ubiegać się o 60 milionów euro kredytu, niezbędnego do sfinansowania tej inwestycji.

  W Galerii Jagiellońskiej, liczącej 100 tysięcy metrów kwadratowych, ma znaleźć się około 200 sklepów, restauracje, kilkusalowe kino i kręgielnia.

  Centrum handlowe miało powstać do 2011 roku. Rok temu przedstawiciele inwestora mówili, że chcą rozpocząć budowę w pierwszym kwartale tego roku.
  Ale na działce przy ulicy Jurowieckiej w Białymstoku nic się nie dzieje. I nieprędko się to zmieni.

  - Chcemy w tym roku złożyć wniosek o pozwolenie na budowę, a termin rozpoczęcia tej inwestycji to pierwsza połowa przyszłego roku - mówi Padraic Coll, prezes Irlandzkiej Grupy Inwestycyjnej, która ma zbudować galerię na terenach Jagiellonii. I przyznaje: - Idzie nam wolniej niż się spodziewaliśmy.

  Powodem jest to, że IGI wciąż nie ma jeszcze podpisanych umów z najemcami lokali w przyszłej galerii.

  - Czekamy na ich strategiczne decyzje - mówi Coll. - A oni są ostrożni, ponieważ mają problemy w krajach sąsiednich. Dopóki nie mamy tych umów, nie możemy iść do przodu.

  Dopiero, gdy inwestor porozumie się z najemcami, dopasuje do ich potrzeb ostateczny kształt galerii. I poszuka pieniędzy na sfinansowanie budowy.

  - Gdy podpiszemy umowy z najemcami, złożymy wniosek o kredyt - zapowiada Coll. - Szacujemy, że potrzebnych będzie około 60 milionów euro. Jeśli powstanie taka potrzeba, dołożymy też własne pieniądze.

  Na kształt Galerii Jagiellońskiej wpływ może mieć też sąsiedztwo, czyli plac Inwalidów. Właśnie trafił w prywatne ręce po rozstrzygniętym przez miasto przetargu. Tu też ma powstać galeria handlowa, a oprócz tego również hotel.

  Szefowie IGI zapowiadają, że mają zamiar usiąść z nowym właścicielem placu Inwalidów do rozmów. Po to, by szukając pomysłów na oba obiekty, wzajemnie nie wchodzić sobie w drogę.

  Ekonomiści uważają, że zwolnienie tempa prac przy powstaniu Galerii Jagiellońskiej to sprawa normalna w obecnej niepewnej sytuacji na rynkach europejskich i światowych.

  - Na pewno moment na podejmowanie decyzji jest trudny, bo ryzyko jest duże - mówi prof. Robert Ciborowski, dziekan wydziału ekonomii Uniwersytetu w Białymstoku. - Przedsiębiorca dobrze obejrzy każdą złotówkę przeznaczoną na inwestycje, zanim podejmie decyzję.

  Czytaj także

   Komentarze (30)

   Wszystkie komentarze (30) forum.poranny.pl

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Poranny.pl poleca

   Gwara młodzieżowa lat 70. Czy rozpoznasz te słowa? [QUIZ]

   Gwara młodzieżowa lat 70. Czy rozpoznasz te słowa? [QUIZ]

   Oto najpiękniejsze dziewczyny z Woodstocku! [ZOBACZ ZDJĘCIA]

   Oto najpiękniejsze dziewczyny z Woodstocku! [ZOBACZ ZDJĘCIA]

   Pilnie zatrudnię. Sprawdź, kto aktualnie oferuje pracę

   Pilnie zatrudnię. Sprawdź, kto aktualnie oferuje pracę

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Gry On Line - Zagraj Reklama