Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nad Białą będą bulwary. Miasto czeka na pomysły.

Tomasz Mikulicz
Tak widzieliby bulwary (odcinek obok Liceum Ogólnokształcącego nr 6) miejscy urbaniści. Wizualizacja pojawiła się niedawno na stronie magistratu.
Tak widzieliby bulwary (odcinek obok Liceum Ogólnokształcącego nr 6) miejscy urbaniści. Wizualizacja pojawiła się niedawno na stronie magistratu.
Ławeczki wśród kwiatów i stylizowane latarnie - tak widzieliby otoczenie rzeki Białej białostoczanie. To, czy któryś z tych pomysłów stanie się rzeczywistością, zależy od uczestników konkursu na bulwary.

Liczymy na spore zainteresowanie architektów z całego kraju. Będziemy się promować gdzie się tylko da - mówi Mirosław Siemionow, szef białostockiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich.

To właśnie temu stowarzyszeniu miasto powierzyło organizację konkursu na opracowanie koncepcji bulwarów nad Białą. Termin składania prac ogłoszono z kilkumiesięcznym poślizgiem.

- Musieliśmy dopracować wszystkie szczegóły. Stworzenie bulwarów nad Białą to przecież jeden z priorytetowych projektów magistratu - podkreśla Siemionow.

Dodaje, że to bardzo dobrze, że urzędnicy zdecydowali się na zorganizowanie konkursu zamiast rozstrzygania przyszłości bulwarów w drodze przetargu.

- Dzięki temu będzie można wybrać najciekawszą koncepcję, a nie kierować się tylko kryterium ceny. W tego typu inwestycjach liczy się przede wszystkim pomysł - mówi Siemionow.

To już drugie podejście do białostockich bulwarów. Firma, którą na początku zeszłego roku wyłoniono w drodze przetargu, nie sprostała zadaniu.

Same bulwary mają się mieć około 3- 4 kilometry długości. Będą się ciągnąć od ulicy Miłosza do kościoła przy ulicy Radzymińskiej. Dzięki temu połączone zostaną dwa odcinki istniejących już bulwarów. Pierwsze stworzył inwestor, który budował Galerię Białą, drugie - miasto w ramach przygotowań do uroczystej beatyfikacji ks. Michała Sopoćki.

Architekci mogą składać wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie do 12 maja. Na złożenie gotowych koncepcji mają czas do 12 lipca. Na twórcę (lub twórców) najlepszego projekt czeka 50 tysięcy złotych nagrody i zaproszenie do negocjacji na temat realizacji fragmentu bulwarów. Za drugie miejsce przewidziane jest 20, a za dwa wyróżnienia - po 5 tysięcy złotych.

Po rozstrzygnięciu konkursu przyjdzie czas na realizację. To pewnie perspektywa kilku lat. Już w tym roku jednak magistrat zajmie się fragmentem od ulicy Ciołkowskiego do Miłosza, który nie jest objętym konkursem. Planuje się tam budowę parku botanicznego i meandryzację prostego dziś koryta Białej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny