Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

VIII Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki rusza w maju

Anna Kopeć
Festiwal to jedenaście dni z nauką i sztuką
Festiwal to jedenaście dni z nauką i sztuką
W maju odbędzie się największa impreza naukowo-kulturalna w Białymstoku. Tegorocznym gospodarzem Festiwalu Nauki i Sztuki jest Uniwersytet Medyczny. Przez 11 dni białostockie uczelnie zaprezentują prawie 200 imprez o różnorodnej tematyce

W tym roku zmieniliśmy nieco formułę festiwalu. Każdego dnia będzie się prezentować inna uczelnia - mówi Elżbieta Skrzydlewska z Uniwersytetu Medycznego, koordynator festiwalu. - W poprzednich latach imprezy odbywały się jednocześnie w kilku miejscach i niektórzy mieli problem z wyborem. Chcemy uniknąć takiej sytuacji.

Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki organizowany jest już po raz ósmy. Co roku przyciąga wielu zainteresowanych, nie tylko studentów.

W tym roku też będzie w czym wybierać. Przed nami prawie 200 wykładów, dyskusji, happeningów, prezentacji multimedialnych, eksperymentów, warsztatów interaktywnych i wystaw. Poznamy tajemnice wszystkich nauk. Studenci pokażą zasady konstrukcji najbardziej skomplikowanych maszyn, będziemy mogli przeprowadzić doświadczenia chemiczne, czy pogłębić swoją wiedzę z dziedziny prawa. Wstęp na większość z imprez jest bezpłatny.

- Festiwal ma otwartą formułę i jest skierowany do wszystkich białostoczan - mówi Elżbieta Skrzydlewska.

- Zapraszamy dzieci, młodzież i seniorów. Nauka nie ma przecież żadnych granic, także wiekowych.

Tegorocznym gospodarzem festiwalu jest Uniwersytet Medyczny, ale imprezy przygotowują prawie wszystkie białostockie wyższe szkoły publiczne i prywatne. W ciągu 11 dni zaprezentuje się 10 uczelni.
Naukowo-kulturalny maraton rozpocznie się 17 maja wykładem w Auli Magna w Pałacu Branickich.

- Wykład inaugurujący będzie miał bardzo współczesną, XXI-wieczną tematykę, wygłosi go jeden z naszych profesorów - zapowiada Elżbieta Skrzydlewska, ale nie chce zdradzić żadnych szczegółów.

Potem przez cały dzień na uczelni będą debaty i inne wykłady, a na placu przed budynkiem zaplanowano specjalne pokazy. W kolejnych dniach, od rana do wieczora, promować się będą inne szkoły.

- Staramy się położyć nacisk głównie na zajęcia praktyczne, po to, żeby ludzie mogli poczuć ducha danej uczelni i poznać jej prace badawcze - mówi Skrzydlewska.

Ruszyła już strona internetowa z programem, który jest cały czas aktualizowany. Festiwal zakończy się 27 maja. Po niespełna miesiącu znów będzie można zobaczyć, co do zaoferowania mają białostockie szkoły wyższe. W ramach Dni Miasta, 22 czerwca, na Rynku Kościuszki, oprócz standardowej prezentacji na stoiskach, uczelnie zaprezentują to, co mają u siebie najlepszego na specjalnych pokazach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny